حتما خبر را شنیده اید. خبر بحران جدی کم آبی را. شاید باورش سخت باشد اما ذخایر...

خشکسالی در کمین است
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ 178 70.3 KB 39 0

خشکسالی در کمین است

حتما خبر را شنیده اید. خبر بحران جدی کم آبی را. شاید باورش سخت باشد اما ذخایر آب کره زمین رو به اتمام است، منظورم این نیست شاید فردا صبح که بیدار می شوید از شیر آبی چکه نکند، نه اما خشکسالی در کمین نشسته و منتظر یک خطا از ماست تا مانند دیو بیرون بیاید و زندگی شادمان را ببلعد. آب مایه حیات است، اگر آب نباشد نه گیاهی رشد میکند و نه حیوانی زنده خواهد ماند حتی اگر آب نوشیدنی مان را ذخیره کنیم وقتی درختان خشک شوند و پرنده ها و ماهی ها تلف شوند زندگی معنا ندارد. اصلا زمانی را تصور کنی که از ورزش به خانه آمده اید خیس عرق هستید و نیازمند یک آب تنی حسابی اما آبی برای دوش گرفتن نیست. لباس ها کثیف، ظرف ها چرب، آدم ها خیس عرق و... مطمئنا شرایط سختی خواهد بود که قابل تحمل نیست.

ما جوان ها برای ادامه زندگی بیشتر از افراد مسن به آب نیاز داریم، برای عمر طولانی مان نقشه ها کشیده ایم و یکی از ملزومات تحقق آرزوهایمان این است که گرفتار خشکسالی نباشیم. پس باید از همین امروز دست به کار شویم و مصرف آب خانواده را به حداقل برسانیم. اگر هر جوان و نوجوان ایرانی قدم کوچکی در این راه بردارد بدون شک شاخ دیو خشکسالی شکسته می شود.

- موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.

- هنگام استحمام در فاصله بین شستن بدن و سرشویی، لزومی ندارد که شیرآب به طور پیوسته باز باشد.

- برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گلها، از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید.

- برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از 5 دقیقه برسانید، با این روش ماهیانه حدود 4000 لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

- بهتر است ابتدا مواد باقیمانده، از ظرف غذاجدا و بلافاصله شسته شوند. سبزی ها را نیز ابتدا در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید. آبش هم برای گلها.

- هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را با حداقل فشار باز کنید و همان را هم به طور مداوم باز نگذارید. چون جریان دائم آب موجب هدر روی آن می شود.

صندوق جهانی طبیعت (WWF) بحران کم آبی را دومین بحران بزرگ دنیا طی ۱۰ سال آینده اعلام کرده است. و ایران قدم به قدم به سمت خشکسالی می رود. پس از همین امروز دست به کار شوید.

صابر زیران پور


مطالب مرتبط