خیر خواه و پند رسان

همواره بخشش های امام جواد (ع) بی منت بود، در این باره به دیگران نیز توصیه می فرمود تا ایشان نیز چنین باشند.

خیر خواه و پند رسان


همواره بخشش های امام جواد (ع) بی منت بود، در این باره به دیگران نیز توصیه می فرمود تا ایشان نیز چنین باشند.

نوشته اند: «مردی نزد امام جواد (ع) آمد که بسیار خوشحال و مسرور به نظر می رسید. امام از علت خوشحالی اش پرسید. او گفت : ای فرزند رسول خدا! از پدرت شنیدم که فرمود : شایسته ترین روز برای شادی بنده روزی است که در آن انسان توفیق نیکی و انفاق به برادران مؤمنش یابد. امروز ده نفر از برادران دینی که فقیر و عیال وار بودند از فلان شهرها نزد من آمدند و من هم به هر کدام چیزی دادم، برای همین هم مسرورم».

امام جواد (ع) فرمود: «لَعَمْرِي إِنَّكَ حَقِيقٌ بِأَنْ تُسَرَّ إِنْ لَمْ تَكُنْ أَحْبَطْتَهُ أَوْ لَمْ تُحْبِطْهُ فِيمَا بَعْدُ » به جان خودم سوگند، شایسته است مسرور باشی، اگر این کار را بی اثر نساخته باشی یا بعداً آن را بی اثر نسازی». او با شگفتی پرسید: «با این که از شیعیان خالص شمایم، چگونه عمل نیک من پوچ می شود؟» امام جواد(ع) فرمود: « با همین سخن که گفتی، کارهای نیک و انفاق های خود را باطل کردی». امام فرمود: این آیه قرآن را بخوان: يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تُبْطِلُوا صَدَقاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَ الْأَذى‏ «ای مؤمنان! بخشش های خود را با منّت و اذیت باطل نکنید».

مرد گفت: «من به آنان منّت نگذاشتم و ایشان را آزار ندادم!» امام فرمود: «خدا فرموده :بخشش های خود را با منّت و آزار باطل نسازید، نفرموده تنها منّت و آزار بر کسانی که به آنان می بخشید، بلکه خواه بر آنان خواه بر دیگری. آیا به نظر توآزار به آنان شدید تر است یا آزار به فرشتگان مراقب اعمال تو و فرشتگان مقرب الهی و یا آزار به ما؟».

مرد گفت: «البته آزار به فرشتگان و شما». امام فرمود: «تو فرشتگان و ما را آزردی و عمل خود را باطل کردی». مرد پرسید: «چرا باطل کردم و شما را آزردم؟». فرمود: «این که گفتی: باطل نمودم با این که از شیعیان خالص شما هستم؟ وای بر تو! آیا می دانی شیعۀ خالص ما کیست؟ شیعۀخالص ما حزبیل، مؤمن آل فرعون و حبیب نجار صاحب یس و...و سلمان و ابوذر و مقداد و عمار هستند. تو خود را در صف این افراد بر جسته قرار دادی و ما و فرشتگان را آزردی».

آن مرد اعتراف به تقصیر کرد و استغفار نمود. سپس پرسید : «پس چه بگویم؟» امام فرمود: «بگومن از دوستان شما هستم. دوستان شما را دوست دارم و دشمنان شما را دشمن می دارم». او نیز چنین گفت و امام جواد(ع) فرمود: «الآن قد عادت الیک مثوبات صدقاتک و زال عنها الاحباط اکنون پاداش های بخشش هایت به تو بازگشت و باطل شدن از آن ها دور شد».

علی کفشگر فرزقی

منبع: دریای جود / برگزیده ای از سیره ی امام جواد علیه السلام(برگرفته از کتاب چهارده آینه خورشید)

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر