دروازه ی بی نگهبان

انتخاب صدای بسیار بلند برای زنگ تلفن همراه یا از مشکل دستگاه شنوایی فرد ناشی می شود یا از فرهنگ ضعیف اجتماعی و بی احترامی فرد به آرامش صوتی جامعه و سلامت روح و روان دیگران. گاهی صدای زنگ....

دروازه ی بی نگهبان

یکی از مسائل مطرح دربارە تلفن های همراه، آهنگ های انتخابی برای زنگ آنهاست. چنانکه می دانید، به لطف فناوری های جدید، هر آهنگی در کمترین زمان و به ساده ترین شکل در دسترس است. کافی است بگویید آهنگ درخواستی شما چیست؛ هر چه باشد، در کوتاه ترین زمان ممکن، می توانید آن را دریافت کنید و بشنوید. امروزه هر تلفن همراهی می تواند انباری از انواع آهنگ ها و فایل های صوتی باشد. نتیجه این شده است که دیگر حتی کارگران ساختمانی هم هنگام کار، برای خودشان «دایه دایه وقت جنگه» نمی خوانند؛ بلکه انواع آهنگ ها را از گوشی شان گوش می دهند. خدا به داد کسانی برسد که هر چه به دستشان می رسد، گوش می کنند و فیلتری برای گوششان که دروازە روحشان است، ندارند. گاهی اوقات بد نیست این آیه را پس زمینة تلفن همراهمان کنیم: «إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ کُلُّ أُولئِکَ کانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً.»[1] همانا گوش و چشم و قلب، دربارة همة اینها روزی بازخواست می شوی.

از بتهوون تا پلنگ صورتی!
آهنگ های انتخابی افراد برای زنگ تلفن همراهشان، از تواشیح و اذان و مداحی شروع می شود تا ترانه های لب حوضی، کلاسیک، پاپ، راک و حتی صدای حیوانات مختلف و... . این آهنگ ها و صداهای گوناگون، پیش از هر چیز، به نوعی مُعرِّف شخصیت و روحیّات افراد است.
آهنگ تلفن همراه ممکن است مشکل شرعی داشته باشد. انتخاب صدای بسیار بلند برای زنگ تلفن همراه یا از مشکل دستگاه شنوایی فرد ناشی می شود یا از فرهنگ ضعیف اجتماعی و بی احترامی فرد به آرامش صوتی جامعه و سلامت روح و روان دیگران. گاهی صدای زنگ تلفن همراه افراد به حدّی بلند است که تا چند متری، دیگران را به شدت می آزارد یا موجب هول و هراس ناگهانی شنوندگان می شود؛ مانند صدای نعرة حیوانات یا جیغ. این گونه رفتارها که به آزار دیگران منجر می شود، یقیناً حرام است.

گوش و چشم و دل، دربارة همة اینها روزی بازخواست می شوی.


ویروس های صوتی
مشکل اصلی زنگ تلفن همراه، به انتخاب نوع آهنگ ها برمی گردد. هر آهنگی، چه با کلام باشد و چه بی کلام، از سه حال خارج نیست. یا یقیناً مصداق موسیقی لهوی و غنایی و حرام است یا یقیناً مصداق موسیقی مشروع و حلال است یا در زمرة موسیقی های مشکوک به حساب می آید.
وقتی آهنگی را برای زنگ تلفن همراهمان انتخاب می کنیم، خواسته یا ناخواسته خود و دیگران را در معرض شنیدن آن قرار می دهیم. انتخاب موسیقی های حرام برای زنگ تلفن همراه و شنیدن حتی چند ثانیه ای آن، جایز نیست و نباید خود و دیگران را به این ویروس های صوتی آلوده کنیم.
به علاوه، حتی دربارة موسیقی های مشکوک که دقیقاً نمی دانیم جزء موسیقی های حلال است یا حرام، باید به نظر دقیق مرجع تقلید خود عمل کنیم؛ زیرا دیدگاه های مراجع بزرگوار در خصوص جواز یا حرمت شنیدن انواع آهنگ ها، به خصوص آهنگ های مشکوک، متفاوت است. برخی از این بزرگواران احتیاط فراوانی در این زمینه می کنند. در نتیجه هم باید تکلیف خودمان را دربارة شنیدن این آهنگ ها بدانیم و هم حال دیگر افراد پیرامون خودمان را مراعات کنیم؛ زیرا ممکن است آهنگی از نظر مرجع ما حرام نباشد؛ اما در اطراف ما کسانی باشند که در این خصوص به رعایت احتیاط موظف باشند. بی توجهی ما به این مسئله ممکن است موجب اذیت و ناراحتی آنها شود.
در نتیجه آهنگ های مختلفی را که در تلفن های همراه ذخیره و برای زنگ تلفن استفاده می کنیم، باید کاملاً حساب شده انتخاب کنیم؛ زیرا شنیدن غنا و موسیقی حرام، حتی برای چند ثانیه نیز حرام است. به علاوه در انتخاب نوع زنگ و حجم صدای آن نیز باید از کاری که موجب آزار اطرافیان می شود، بپرهیزیم.منبع: کتاب رهنما 107؛ تلفن همراه؛ بایدها و نبایدها، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


-------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. اسراء: 36.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر