در برابر سختی ها صبور باش

در مقابل طوفان های زندگی،چه باید بکنیم؟

در برابر سختی ها صبور باش

وقتی کتابم را پیدا نمی کنم!

وقتی نمره هایم یکی بعد از دیگری خراب می شوند!

وقتی با برادرم دعوا می کنم!

وقتی بابا هی گیر می دهد و نمی دانم چه دلیلی برای کارهایم بیاورم!

وقتی ناظم مدرسه ، نمره انضباطم را کم می دهد!

وقتی همه کاسه کوزه ها سر من خراب می شود!

وقتی از در و دیوار برایم می بارد!

وقتی....

واقعا نمی دانم وقتی در حد انفجار عصبانی هستم، چه کنم و چه چوری خودم را کنترل کنم!.

دلم می خواهد بلد باشم بدون آن که از کوره در بروم ،کنترل اوضاع را در دست بگیرم. اگر شما هم با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنید خواندن این یادداشت را برایتان پیشنهاد می کنیم.

یکی از راهکارهایی که انسان برای مقابله با فشار روانی دارد صبر و استقامت است؛ صبر در زندگی انسان كاركردهای گوناگونی دارد؛ از جمله: انسان را در مقابله با سختی ها یاری می دهد، از رموز موفقیت در تحصیل، شغل و روابط اجتماعی است، باعث کنترل و تعدیل هیجانات و احساسات درونی انسان می شود و مانند فنری ، انسان را در حالت تعادل نگه می دارد.

دنیای هیجان زده امروز با وجود رشد صنعت و تکنولوژی، باز هم باعث آرامش انسان نیست ومشکلات اساسی بشرهمیشه وهمچنان باقی اند. اگر شرایط را قبول کنیم،و بپذیریم که سختی ها همیشه وجود دارند، می توانیم مشکلات را مدیریت می کنیم و دیگر با آنها سر جنگ نخواهیم داشت. آگاه باش اگر تو صبر کنی، پاداش می بری و اگر صبر نکنی، آنچه که خداوند برایت مقدر کرده است بر تو می گذرد انسان شکیبا در برابر مشکلات قد علم می کند و شکست نمی خورد. چرا که مشکلات به سر خواهد آمد و روزی تمام خواهند شد؛ و شما هستی که چگونه با آنها برخورد کرده ای آیا در مقابل طوفان مشکلات کشتی وجودت از هم پاشیده و غرق شده ای؟ یا ناخدای کشتی ات که همان عقل و توانایی هایت است،تو را به سلامت به مقصد رسانده است؟

در مقابل طوفان های زندگی،انسان نباید به آنچه از دست رفته،توجه کند، چه بسا چیزهای بسیاری از دست بدهد، اما چیزهای دیگر به دست آورد. نعمت های خداوند بسیار است و بهتر است هر روز نگاهی به نعمت ها کنیم و از آنها بهره ببریم و در آن تفکر و تعمق کنیم.

ویژگی و شاخصه مهم افراد صبور

فرد صبور از اشتباهات و ظلم دیگران می گذرد و اهل گذشت است. انسان صبور با مدیریت احساسات و هیجاناتش،در مقابل سختی های زندگی ایستادگی می کند.

در موقعیت های جهل و خشونت، با حلم و مدارا برخورد می كند. هنگام مصیبت ها و مشكلات، خداوند را به یاد می آورد. در موقعیت های جهل و خشونت، با حلم و مدارا برخورد می كند. اگر به درست كاری اطمینان داشته باشد، به گفته های بی اساس دیگران توجه نمی كند. صابر در برابر زخم زبان، تهمت و ناسزای افراد جاهل با بردباری برخورد می كند. موقع دزدیده شدن، مفقود شدن یا از بین رفتن اموالش برخورد منطقی دارد.

فرد صبور در موقع از دست دادن شغل خود، خویشتنداری نشان می دهد و توكل به خدا می كند.

فردی که صابر است، هنگام از دست دادن عزیزان، بیش از حد بی تابی نمی كند.صابر هنگام بیماری امید خود را از دست نمی دهد. هنگام فقر و تنگدستی متانت خود را حفظ می كند و جزع و بی تابی نمی كند.

در برابر نیازهای فیزیولوژیك، خودكنترلی بیشتری از خود نشان می دهد. کسی که اهل صبر است، در موقعیت های ترس و خوف به خدا توکل می کند. در موقعیت های تنش زا بر خشم خود غلبه می کند. انسان صبور با ذکر و یاد خدا،همیشه او را حاضر و ناظر می بیند و از او می خواهد که کمک و یاری اش کند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر