در روزهای گرانی چه کنیم؟

با افزایش روحیه شکرگزاری برای آن چه دارید، زمینه را برای حل مسائل جدید فراهم کنید.

در روزهای گرانی چه کنیم؟

این روزها شرایط سختی را تجربه می کنیم. موج گرانی که بخش زیادی از آن محصول جنگ اقتصادی همه جانبه علیه ایران اسلامی است، مشکلات معیشتی را برای خانواده ها ایجاد کرده است. در لابلای این اتفاق های مرتبط با گرانی، نکته هایی وجود دارند که غفلت از آن ها به پیچیده شدن مسائل دامن می زند:

1)واقعیت را همان گونه که هست بپذیریم

فرض کنید برای مدتی با محدودیت در خرید روبرو خواهیم بود. تجربه مدیریت مالی شما در زندگی به شما چه می گوید؟ بی شک اولین راهکار، کاستن از هزینه های زندگی است. به جای آن که تا صبح از تاریکی شکایت کنیم، شمعی را روشن کنیم و با همفکری همسرانه، راه های کاهش هزینه ها را بیابیم.

به جای آن که تا صبح از تاریکی شکایت کنیم، شمعی را روشن کنیم و به دنبال راههای کاهش هزینه ها باشیم

2)جنگ روانی راه نیندازیم

میلیون ها نفر در جامعه وضعیتی شبیه ما دارند. وقتی در هر جمعی سخن از مشکلات می کنیم، خودمان از مشکل غولی ساخته ایم که ما را به وحشت می اندازد. ممکن است بخشی از جنگ روانی متوجه هدف هایی باشد که از قبل طراحی کرده ایم و الان توان رسیدن به آن را نداریم. می توانیم برای مدتی رسیدن به هدف را متوقف کنیم و آن را در شرایط بهتری دنبال کنیم.

3)به داشته های خود فکر کنیم

مشکل زمانی چند برابر می شود که موفقیت های مالی قبلی را نادیده بگیریم و تنها به سر بالایی الان فکر کنیم. قطعاً نیاز به تاکتیک های جدیدی برای حل مسائل پیش رو داریم و زمانی سراغ این روش های نوین خواهیم آمد که خود را در گذشته مالی موفق تصور کنیم. از این رو، با افزایش روحیه شکرگزاری برای آن چه دارید، زمینه را برای حل مسائل جدید فراهم کنید.

4)به شایعات بی توجه شویم

وقتی آب گل آلود باشد، ماهی گرفتن کار بسیاری از آدم ها خواهد شد. شایعه ابزاری برای ترساندن و خارج کردن ما از دور یک رقابت نجیبانه است. با شنیدن هر خبری در فضای مجازی، فوراً آن را موضوع پردازش ذهنی خود نکنیم و بر اساس آن تصمیم های درست قبلی را به هم نریزیم.

5e008f4c2419d.jpg

5)توکل را از یاد نبریم

در روزهایی که وعده فقر و نداری مانور می دهند، زمینه جولان یافتن برای وسوسه های شیطانی هم افزایش می یابد و عده ای به دنبال آن از انصاف و ایمان دور می شوند و به روش های غیرانسانی مثل گران فروشی یا احتکار روی می آورند و گروهی دیگر فقط به توان ذهنی یا محاسباتی خود بسنده می کنند و جایی برای امدادهای الهی و روزی رسان بودن خدایی که سال هاست در حال تأمین کردن ماست، باز نمی کنند.

6)آرام باشیم

راه های زیادی برای آرامش ما وجود دارد که لازم است به آن توجه بیشتری کنیم. پیاده روی یا هر ورزش منظم دیگر، داشتن دوستان خوب و امین، مطالعه، حضور در مکان های مذهبی و نیز ایجاد رابطه خوب در بین اعضای خانواده می تواند آرامش بیشتری نصیب ما کند.

7)تعهدها را از یاد نبریم

در روزهای سخت مالی نباید تعهدات مالی جدید برای خودمان ایجاد کنیم. می توانیم برای مدتی از خریدهای بزرگ، ریسک های مالی جدید و گرفتن وام های جدید، پرهیز کنیم ولی نسبت به پرداخت بدهی های قبلی و تعهداتی که پیش از گرانی برای خودمان ایجاد کرده ایم، حتما پایبند باشیم.

در روزهای سخت مالی نباید تعهدات مالی جدید برای خودمان ایجاد کنیم

8)این نیز بگذرد

زندگی پر از فراز و فرود است. اولین باری نیست که تجربه های سخت مالی و معیشتی را تجربه می کنیم. روزهای سخت دفاع مقدس و مانند آن را بیشتر ایرانیان تجربه کرده اند. روزهای سخت همیشه بد نیستند، ممکن است مانند مواد منفجره ای در دل یک کوه عمل کنند و معدن های ناب وجود هریک از ما را شکوفا کنند. پس مقاوم باشیم و یکدیگر را به شکیبایی و همدلی در کنار تلاش برای حل مسائل زندگی دعوت کنیم.

9)بزرگ باشیم

مشکلات، انسان های ضعیف را متلاشی می کند و انسان های بزرگ را متعالی. وقتی بزرگ باشیم و نگاه ما به مسائل روزمره، عاقلانه و همراه با شکیبایی باشد، بهتر می توانیم از این مرحله عبور کنیم، در غیر این صورت، گمانه قرار گرفتن در بن بست به شدت نگرانی ما خواهد افزود.

10)به دیگران فکر کنیم

ممکن است خودمان دچار مشکلاتی در معیشت باشیم ولی زمانی که به افرادی که در اطراف خود فکر کنیم که شرایط سخت تری نسبت به ما دارند، هم به رضایت بیشتری می رسیم و هم چنین احساسی سبب تولید یک رفتار فعال و مسئولانه نسبت به دیگران خواهد شد. زمانی که نسبت به مشکلات یکدیگر بی تفاوت نباشیم، خداوند نیز روش های برون رفت از مسائل را همراه با روحیه تحمل به ما ارزانی خواهد نمود.

خداوند توانایی های زیادی برای حل مسائل به ما داده است. به جای رفتارهای ناشی از احساسات منفی، از نیروی خرد خویش بهره مند شویم. امام حسین (ع) در سخنی راهگشا، روش برون رفت از مشکلات را چنین بیان می دارند: «چون برای عاقل مشکلی پیش آید، غم خود را با هوشیاری و دوراندیشی از میان می برد و عقل را به چاره جویی وا می دارد.»[1]

منبع: نشریه خانه خوبان (115)


پی نوشت ها:

[1] . نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص84.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر