در فصل جوانی پرواز کن

سرت درد می‌کند برای هیجان، برای شادی، آرزوهای رنگارنگی در زندگی ات داری و هر لحظه تلاش می‌کنی به آرامش برسی، به خوشبختی دائمی. گاهی خسته می‌شوی، گاهی ...

در فصل جوانی پرواز کن

سرت درد می‌کند برای هیجان، برای شادی، آرزوهای رنگارنگی در زندگی ات داری و هر لحظه تلاش می‌کنی به آرامش برسی، به خوشبختی دائمی. گاهی خسته می‌شوی، گاهی غر می‌زنی، گاهی از دست خودت شاکی هستی. دوست داری همه حرف‌هایت را نگفته بفهمند و دردِ دلت را بدانند، شاید کمی متفاوت لباس بپوشی، شاید کمی خواسته‌هایت با پدر و مادر فرق کند، آخر تو یکی جوانِ امروزی هستی، پر از نشاط، پر از رویا.

یکی از ویژگی های تو میل به آراستگی است، میل به خوشتیپ بودن! می دانی پیامبر مهربانی‌ها نیز مانند تو بسیار به وضع ظاهر خود اهمیت می‌داد.می‌گویند اخلاق پیغمبر این بود که در آینه نگاه می کرد و موهای سرش را در آینه منظم می نمود و شانه می زد و گاه در آب نگاه می کرد و موهایش را مرتب می فرمود. پیغمبر برای اصحاب خود نیز خود را آراسته می کرد، تا چه رسد برای خانواده خود. روزی عایشه دید که آن حضرت در ظرف آبی که در منزل بود، نگاه می کند و موی سر و صورت خود را منظم می کند تا به نزد اصحاب برود. گفت: پدر و مادرم به فدایت، در آب نگاه می کنی و خود را برای اصحاب می آرایی و مرتب می کنی، در حالی که تو یک پیامبری و بهترین خلق خدایی؟ پیامبر فرمود: خداوند دوست دارد که بنده اش چون به سوی برادران خود بیرون می رود، خود را برای آنها منظم کند و بیاراید و زیبا سازد. پس تو کاری خلافِ دین انجام نمی‌دهی، فقط سعی کن عرف را رعایت کنی، نکند به خاطر خاص بودن وزیبایی انگشت نما شوی و دلی را بلرزانی.

ویژگی دیگر تو داشتن آروزهای طولانی ست، هر روز برای خود یک برنامه طلایی می‌چینی برای رسیدن به یک هدف بزرگ. این اصلا بد نیست، ویژگی یه جوان خوب داشتن آرزوست، از قدیم گفته اند، آرزو بر جوانان عیب نیست. دلیل آن نیز این است که هر جا جوشش انرژی و شور و نشاط است، رویش آرزوها و بلندپروازی ها نیز هست. از طرفی لازمه توان مندی، طربناکی، نیرو و سرزندگی، آرزومندی و بلندپروازی است و چون جوان کانون این ویژگی هاست، پس مرکز آرزوها و محل جوشش بلندپروازی هاست. اما در کنارِ آرزوهای بزرگی که داری به یک نکته توجه کن، هیچوقت خیال‌های باطل و فکرهای غیرمنطقی را با هدف‌های زیبایت اشتباه نگیر.تو باید آرزومندی ات را به فال نیک بگیری و آن را موهبتی از سوی خدا بدانی، برای شکوفا شدن بلندپروازی های معقولت.

می بینی من هم یک جوان هستم و خوب ویژگی‌هایت را می‌شناسم، امروز روز جوان است، روز من و تو. همه‌ی حرف‌های بالا را زدم تا بگویم در کنارِ توجه به میل های که اقتضای سن توست سعی کن از فرصت ها غافل نشوی، از فرصت عبادت، تا تحصیل و مطالعه، از فرصت مهارت آموزی تا اشتغال و کسب تجربه‌های جدید. باور کن من تو را می‌شناسم، عمر تو آن قدر ارزشمند است که نباید پای وب گردی و سرگرم شدن به لباس و آروزهای بی منطق هدر رود. تو می‌توانی به همه ی خواسته هایت برسی، شیک پوش باشی، تفریحی کنی، به روز باشی در صورتی که هدفت مشخص باشد و حاشیه های زندگی را اصل قرار ندهی. به همه چیز در زندگی به چشم یک فرصت نگاه کن. چون جوانی فرصت پرواز است... وزنه‌هایی که جلوی پروازت را می گیرند باز کن و در آسمان خوشبختی اوج بگیر و بالا برو. تو می‌توانی جوان ایرانی.

فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر