گاهی اوقات اهل بیت علیهم السلام برای افرادی دعا می کردند که شخصیت والا و ویژه ای داشتند به عنوان مثال، شخصی به نام عمرو بن حمق از شیعیان واقعی...

دعا برای افراد در سیرة اهل بیت علیهم السلام
۱۲ خرداد ۱۳۹۷ 216 9 KB 34 0

دعا برای افراد در سیرة اهل بیت علیهم السلام

دعا درباره افراد در سیره اهل بیت علیهم السلام چگونه است و چه شاخصه هایی دارد؟
اهل بیت علیهم السلام گاهی به صورت عمومی دعا می کنند. به عنوان مثال می فرماید: «اللهم وال من والاه» خدایا! هر که محبت او علی بن ابیطالب علیه السلام را دارد؛ تو هم او را دوست بدار!
یا «اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات؛ خدایا، مؤمنین و مؤمنات را بیامرز... .»
اما گاهی اوقات، اهل بیت علیهم السلام در مورد فردی خاص نیز دعا می کنند که اگر بخواهیم دعاهای شخصی را دسته بندی کنیم؛ سه قسم است:
1- بعضی اوقات یک نفر خدمتی به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و یا امام علیه السلام کرده و اهل بیت علیهم السلام دعایشان کرده اند و این به معنی آن نیست که آن فرد، انسان خوبی باشد! در تاریخ داریم که یک یهودی خدمتی به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم کرد و با اینکه مسلمان نبود، حضرت دعایش کردند که: «اللهم جملّه؛ خدایا! او را زیبا قرار بده!»
2- بعضی افراد که مشکل داشتند به خدمت معصومین علیهم السلام می آمدند. حضرات علیهم السلام هم کاری به اعتقاداتشان نداشتند و آنها را دعا می کردند. در تاریخ بارها آمده است که ائمه ما علیهم السلام برای گرفتاری شخصیِ افراد دعا کرده اند.
3- روزی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در بازار راه می رفتند. زن و شوهری هم در حال عبور بودند. جلو آمدند و مرد عرض کرد: «یا رسول الله، این زن با من نامهربان است». رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم خانم را صدا زدند و علت را جویا شدند. زن جواب داد: «من از این مرد خوشم نمی آید!» پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دست مبارکشان را بالای سر این و شوهر گرفتند و دعا کردند: «اللهم الّف بینهم، خدایا، بین ایشان الفت و مهربانی ایجاد کن» دعا مؤثر است؛ آن هم دعای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلّم آنها رفتند و مدتی بعد، پیامبر آن خانم را دید. او گفت: «ای پیامبر، با دعای شما محبت همسرم در دلم ایجاد شد». جوانی که میل به شهوت و فحشا داشت، به خدمت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم آمد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دست مبارک خود را روی سینه این جوان گذاشتند و این طور دعا کردند: اللهُمّ طَهِّرْ قَلْبه، وحَصِّنْ فَرْجَه واغْفِرْ ذَنْبَه؛ خدایا! قلبش را پاکیزه کن، قوای جنسی اش را کنترل کن و گناهانش را ببخش!»
این توجه و دعا تنها مختص زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلّم نبوده است. امام رضا علیه السلام فرموده اند: «رَحِمَ اللّه عَبْدا اَحیااَمْرَنا ... یَتَعَلَّمُ عُلومَنا وَ یُعَلِّمُهَا النّاسَ؛ رحمت خدا بر بنده ای که امر ما را زنده کند! ... دانش هاى ما را فرا گیرد و به مردم بیاموزد ... .»
ما باید فرهنگ اهل بیت علیهم السلام مانند: انتشار احادیث، مجالس یاد اهل بیت علیهم السلام و ... را در جامعه ترویج دهیم.
گاهی اوقات اهل بیت علیهم السلام برای افرادی دعا می کردند که شخصیت والا و ویژه ای داشتند به عنوان مثال، شخصی به نام عمرو بن حمق از شیعیان واقعی امیرالمؤمنین، علی علیه السلام بود که جانش را در راه محبت به ایشان از دست داد و هیچ وقت با حضرت علیه السلام مخالفت نمی کرد. امیرالمؤمنین، علی علیه السلام در جنگ صفین او را دعا کردند: «اللهم نور قلبه بالتقوى و اهده الى صراط مستقیم؛ خدایا قلبش را به پرهیزکاری نورانی کن و او را به راه راست هدایت فرما»
ایشان همچنین فرمودند: «ای کاش صد نفر مثل عمر و بن حمق در لشکر من بود! «که این خود، دلیل بر تأیید این شخص است.»
"دعبل خزاعی" خدمت امام هشتم علیه السلام رسید و اشعارش را برای ایشان خواند. حضرت امام رضا علیه السلام برای او دعا کردند و فرمودند: «امنک الله یَوْمِ فزع الْأَکْبَر؛ خداوند تو را از سختی های روز قیامت حفظ کند!»
"کُمیت" نزد امام صادق علیه السلام شعر خواند. امام علیه السلام نیز او را دعا کردند و فرمودند: «خداوند گناهان گذشته و آینده ات را بیامرزد!»
این دعاهای ویژه، نشان دهنده تأیید شخصیت این افراد است. بسیار مهم است که انسان کاری را انجام دهد که معصومین علیهم السلام برایش دعا کنند.


سخنران: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی، رواق امام خمینی قدس سره 08/02/1389
منبع: کتاب پرتوی اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


مطالب مرتبط