زندگی شور، زندگی ای است که در آن اضطراب و اختلاف، جایگزین آرامش شده است.

دعوا نمک زندگی است، در مصرف این نمک، زیاده روی نکنید!

دعوا نمک زندگی است، در مصرف این نمک، زیاده روی نکنید!

دعوا نمک زندگی است اما امان از زندگی های شور! همان زندگی هایی که باد سرد فاصله های عاطفی در آن وزیدن گرفته است و زوجین و فرزندان شان در سوز و سرمای بی مهری و بی محبتی یخ زده و کرخت شده اند! زندگی شور، زندگی ای است که در آن اضطراب و اختلاف، جایگزین آرامش شده است؛ همان آرامشی که از ابتدا هدف ازدواج و تشکیل خانواده بوده است.

در این نوشتار نکته هایی برای استحکام نظام خانواده و دور شدن از طلاق عاطفی ارائه شده است:

تغییر نگرش

درست است که جیب های خالی، ایمان ها را ضعیف می کند و اختلافات را قوی. این که سهم مسئولان چیست و چه باید بکنند، فعلاً موضوع بحث ما نیست اما باید گفت که در موارد بسیاری، این باورها و تعارضات زوجین است که پشت صحنه اصلی مشکلات مالی است؛ زوجین باید توجه داشته باشند که خوشبختی را با رضای خداوند سبحان گره بزنند؛ محبت نادرست دنیا، ریشه همه خطاهاست. باور به کوتاه بودن عمر دنیا و سختی های آن و باقی بودن سرای آخرت و نعمت های آن و این که در حلال دنیا، حساب قیامت و در حرام آن، عذاب آخرت است و این که بنا بر آموزه های دین، دنیا خانه سختی است نه خانه آسایش و ... سبب می شود تا از دغدغه های زوجین در مسائل مالی کاسته شود. در این میان، مقایسه وضعیت مالی و زندگی خود با پایین دست به جای بالادست یکی دیگر از راهکارهای مفید است. کنترل و مدیریت رفت و آمد با اشخاصی که دنیا را خیلی جدی گرفته اند و تجمل را بالش زیر سرشان قرار داده اند، نیز در اصلاح باورهای غلط مناسب است.

پذیرش تفاوت ها

اولین نکته ای که زوجین باید مدنظر قرار دهند پذیرش تفاوت هاست. هیچ دو اثر انگشتی در این کره خاکی همانند هم نیستند؛ وقتی تفاوت، جزو سرشت آدمی است، چگونه می توان توقع داشت که زوجین، دقیقاً در تمام روحیات، سلایق و حالات، مانند هم باشند. هر چند ممکن است برخی از زوجین، روحیات بسیار نزدیکی داشته باشند و یا در ادامه زندگی پیدا کنند، اما هیچ زوجی دقیقاً مثل هم نخواهند شد. بر همین اساس، کامل نبودن خود را بپذیرید و به دنبال آن، توقع همسری کامل و بدون عیب و نقص را هم نداشته باشید.

یادتان باشد غیر از خداوند و اهل بیت (علیهم السلام) و تعداد بسیار انگشت شماری که به مرزهای عصمت نزدیک شده اند، همه و همه عیب و نقص دارند. حال که این گونه است از پذیرش اشتباهات خود در قبال همسرتان خودداری نکنید و حتماً از او به خاطر اشتباهات زندگی پوزش بخواهید. حتی می توانید در کنار این عذرخواهی برای او هدیه ای بخرید. وقتی برای اشتباهات، شجاعانه معذرت می خواهید، دیوار کمال طلبی های کاذب، تسلط و قدرت طلبی های بیمارگون را فرو می ریزید و با یک معذرت خواهی ساده، راه را برای صمیمیتی بیش از پیش آماده می کنید.

توقعات هریک از زوجین از دیگری باید بر اساس توانمندی های او باشد و نه بیش تر.

5c862bd4c0092.jpg

تأمین نیازهای وجودی

برخی زوجین تمام زندگی خود را صرف تأمین نیازهای کمبودی هم می کنند. نیازهای کمبودی نیازهایی هستند که وقتی ارضا می شوند تا مدتی دیگر فرد به آن ها نیازی ندارد و یا این که مدتی می توان ارضای آن ها را به تأخیر انداخت. این نیازها شامل نیاز به آب، غذا، پوشاک، مسکن، حفاظت از گرما و سرما و امور جنسی و ... هستند. اما دسته دوم نیازها نیازهای وجودی هستند که زوجین باید درباره آن ها نیز بسیار حساس باشند. نیازهای وجودی چیزهایی هستند که افراد همیشه، به آن نیاز دارند و باید ارضا شوند. این نیازها قابل تأخیر انداختن نیستند و این گونه نیست که مثلاً اگر الان ارضاء شدند تا نیم ساعت به ارضای آن نیازی نباشد. برخی از نیازهای وجودی عبارت اند از نیاز به احترام، محبت، دیده شدن، صداقت، عدالت و ...

تنظیم توقعات

سطح توقعات را کاهش دهید. توقعات هریک از زوجین از دیگری باید بر اساس توانمندی های او باشد و نه بیش تر. عدم توجه به این نکته مهم، خانواده را در معرض اختلاف و کشمکش های بی پایان قرار داده و حتی تا پرتگاه طلاق پیش می برد. البته هرکدام از زوجین وظیفه دارند تمام تلاش خود را برای بهبود زندگی همسرشان به کار گیرند ولی با این حال نباید از طرف مقابل، توقع بسیار داشته باشند.

بهترین روش برای رسیدن به این روحیه آن است که انسان هدف خود را در زندگی رضایت خداوند قرار دهد. کسی که در پی رضایت خداوند است از بنده خدا بیش از توانش نمی خواهد و از هرگونه خدمتی برای بنده خدا کوتاهی نمی کند؛ آن هم بنده ای از بندگان خدا که تحت لوای دین خداوند برای حلال و مایه آرامش قرار داده شده است.

درمان اختلالات

گاه اختلالات روانی و شخصیتی سبب طلاق می شود؛ برای مثال شخصی که مبتلا به اختلال شخصیتی «پارانوئید» است، آدم به شدت بدبینی است که رفتارهای همسر و اطرافیان را منفی و با نیت ضربه زدن به خود می پندارد و همیشه از کاه، کوه می سازد. در این موارد لازم است که قبل از هر تصمیمی، حتماً از مشاوره با متخصصان روان درمانی استفاده شود.

رابطه جنسی، چسب زندگی است

چسب زندگی

رابطه جنسی، چسب زندگی است. زوجین نباید از این لطف خدادادی غافل شوند و اگر به هر دلیل این رابطه رو به سردی بیش از حد رفته، باید برای ریشه یابی و رفع مشکل و یا احیاناً درمان آن اقدام کنند. اختلالات جسمی و یا مشکلات روانی هم چون افسردگی، اضطراب شدید، وسواس نجاست و طهارت، درگیری های شدید لفظی و فیزیکی، سرگرم شدن مرد یا زن به روابط آلوده خارج از خانه، خیانت به همسر، دیدن برنامه های مبتذل ماهواره و اینترنت، عدم آگاهی کافی در مورد روش درست و لذت بخش ارضا زناشویی در زوجین و .. از مهم ترین دلایلی هستند که رفع آن ها نیاز به پزشک، مشاوره و انجام اقدامات لازم دارد.

مدیریت روابط

زوجین اگر متوجه دخالت های بی جا و بیش از حد والدین خود در زندگی شان بشوند باید رفت و آمد خود را با آن ها مدیریت کنند و در صورت نیاز تعداد آن را کاهش داده و زمانی به آن ها سر بزنند که آمادگی روحی برای مهمان داری دارند؛ در ضمن رابطه عاطفی خود را با والدین همسر خود محترمانه و محبت آمیز نموده و نزد آن ها از همدیگر شکایت نکنند.

ورود ممنوع

تمامی توصیه های مربوط به جلوگیری از طلاق به خود زوجین مربوط نمی شود، بلکه یک توصیه بسیار مهم به اطرافیان آن ها است و آن این که والدین محترم عروس و داماد! آیا می دانید که یکی از دلایل طلاق زوجین، دخالت خانواده های آن ها، به خصوص مادر شوهر و نیز مادر زن در زندگی زوجین است؟! پیشنهاد می کنیم خود را به جای آن دو بگذارید و به استقلال آن ها احترام بگذارید.

منبع: نشریه خانه خوبان، علی صادقی سرشت


مطالب مرتبط