​دعوت عشق

یا بین شما احدی نبود که خدا او را دوست داشته باشد و دعایش را مستجاب کند؟ گفتیم ای جوانمرد وظیفه ی ما دعا کردن بود که کردیم؛ استجابت دست خداست! گفت از کعبه دور شوید، سپس خودش کنار کعبه آمد و به سجده افتاد...

​دعوت عشق

برای برگزاری مناسک حج به مکه رفته بودیم. جماعتی از عبّاد و زهاد بصره هم مثل ایوب سجستانی، صالح مُرِّی، حبیب فارسی آمده بودند. وقتی وارد مکه شدیم؛ مردم از شدت خشکسالی در تنگنای کم آبی به سر می بردند. همین که چشم اهالی مکه به ما افتاد؛ متوسل به ما شدند و گفتند شما از خدا طلب باران کنید تا خدا خشکسالی را بردارد! ما نیز کنار کعبه آمدیم و طواف کردیم و با خضوع و گریه برای نزول باران دعا کردیم؛ ولی فایده ای نبخشید و باران نیامد.

در همین حین جوانی خوش اندام، متین و باوقار وارد شد و گرد کعبه طواف کرد؛ سپس رو به ما کرد و گفت ای ثابت بنانی، مالک بن دینار، حبیب فارسی، ای ایوب سجستانی... و همه ی ما را صدا کرد؛ گفتیم: لبیک و سعدیک یا فتی، بله ای جوانمرد! گفت آیا بین شما احدی نبود که خدا او را دوست داشته باشد و دعایش را مستجاب کند؟ گفتیم ای جوانمرد وظیفه ی ما دعا کردن بود که کردیم؛ استجابت دست خداست! گفت از کعبه دور شوید، سپس خودش کنار کعبه آمد و به سجده افتاد و من می شنیدم که در سجده می گفت: «سَیدی بِحُبِّکَ لی الاّ سَقَیتَهُمُ الغیثَ...» مولای من به حق عشقی که به من داری، آنان را از باران سیراب کن! هنوز دعایش تمام نشده بود که ابرهای سیاه مثل کلاغ، آسمان را پُر کرد و باران باریدن گرفت.
پرسیدم ای جوانمرد! از کجا دانستی خدا تو را دوست دارد؛ گفت: اگر دوستم نمی داشت مرا به زیارت خانه اش دعوت نمی کرد؛ حال که دعوت کرده است نشان آن است که مرا دوست دارد. وقتی از پیش ما رفت، از مردی پرسیدم او که بود؟ گفت: علی بن الحسین![1]

از کجا دانستی خدا تو را دوست دارد؛ گفت: اگر دوستم نمی داشت مرا به زیارت خانه اش دعوت نمی کرد؛ حال که دعوت کرده است، نشان آن است که مرا دوست دارد.


فضیلت دیدار
امام رضا (علیه السلام) فرمود: «إِنّ لِکُلِّ إمامٍ عَهداً فی عُنُقِ اُولیائهِ و شیعَتِهِ و إنَّ من تمام الوَفاءَ بالعَهدِ و حُسنِ الاداء زیارَهَ قُبورِهِم»؛[2] برای هر امامی بر عهده ی دوستدارانش عهد و پیمانی است و نشانه ی وفای به عهد آن است که قبور آنان را زیارت کنند.
زیارت عهدی است که امام (علیه السلام) بر عهده ی یاران و پیروان خود نهاده است و از آنان انتظار دارد که مرقدشان را زیارت کنند و در مقابل هم ثواب های فراوان برای آن قرار داده اند. در حدیثی از پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) نقل شده است: «یا علی من زارنی فی حیاتِی أو بَعدَ موتی او زارک فی حیاتک او بعد موتک او زار ابنیک فی حیاتِهما او بَعدَ مَوتِهما ضَمَّنتُ له یوم القیامَه ان اُخَلِّصَه من اهوالها و شدائدها، حتی اُصیرهُ معی فی دَرَجتی».[3] ای علی هر کس مرا در حال حیاتم یا بعد از موتم زیارت کند و یا تو را در حال حیات یا بعد از مردنت زیارت کند یا دو فرزندت حسن و حسین را در حال حیاتشان یا بعد از مرگشان زیارت کند؛ روز قیامت ضمانت می کنم که او را از سختی ها و اضطرابات آن نجات دهم تا او را هم درجه ی خود بگردانم.


منبع: کتاب کوله پشتی زائر، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی


------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. بحارالانوار، ج46، ص52.
2. وسائل الشیعه، ج14، ص322.
3. الکافی، ج4، ص574.


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر