دفاع از حقوق مردم

مأمون! در مورد امت محمد صلی الله علیه و آله و در مورد سلطنتي كه بر آنها داري از خدا بترس و پرهيزكار باش.

دفاع از حقوق مردم

ياسر، خادم مأمون مي گويد: در حضور امام رضا علیه السلام بوديم كه مأمون خواست به نزد حضرت بيايد امام حاضران را مرخص كرد و مأمون آمد و خواست براي احترام خليفه به پا خيزد، اما مأمون او را به رسول خدا صلی الله علیه و آله سوگند داد كه بر نخيزد. سپس امام را در آغوش گرفته و بوسيد و در كنارش نشست و نامه اي در آورده و خواند كه در آن نوشته بود: «سپاه اسلام قريه‌هاي كابل را فتح كرده اند».

امام به مأمون فرمود: از فتح اين قريه ها خوشحال شدي؟ مأمون گفت: آيا خبر فتح اين بلاد شادي ندارد؟ امام فرمود: مأمون! در مورد امت محمد صلی الله علیه و آله و در مورد سلطنتي كه بر آنها داري از خدا بترس و پرهيزكار باش، چراكه تو امور مسلمانان را تباه ساخته اي و شؤون آنها را به غير آنها وا گذاشته اي كه هر طور بخواهند انجام مي دهند، تو اين قريه ها را فتح كرده اي، ولي مركز وحي و هجرت (مدينه) را از ياد برده اي، مهاجران و انصار مورد ظلم قرار مي‌گيرند، آنان همچنان در سختي به سر مي برند و از تأمين زندگي ابتدايي عاجزند و كسي نيست تا شكايت خودشان را به او بگويند و دستشان به تو نمي‌رسد و در مورد شؤون مسلمانان از خدا بترس!، برو به مدينه خانه‌ي نبوت و مركز مهاجران و انصار، آيا تو نمي‌داني كه حاكم مسلمانان همچون عمود (ستون) خيمه است كه در وسط خيمه قرار گرفته و هركس بخواهد دستش به آن مي رسد؟

مأمون گفت: چه بايد كرد؟ امام فرمود: به حجاز برو به شئون مسلمانان برس و مستقيما با مردم آنجا صحبت كن و دردهاي آنها را بشنو و به حوائج آنها رسيدگي كن، فرداي قيامت خداوند از تو بازخواست مي كند.

مأمون تحت‌تأثير گفتار امام رضا علیه السلام قرار گرفت، اما «ذو الرياستين» مأمون را از تصميم خود به رفتن حجاز پشيمان كرد.(1)


منبع:
کتاب ويژگي هاي امام رضا علیه السلام: خصائص الرضويه، عبدالكريم پاك نيا، ص 138.

-------

پی نوشت ها:

1. داستان هاي صاحبدلان، ج 1، ص 100؛ به نقل از عيون اخبار الرضا علیه السلام، ج 2، ص 159.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر