دقت نظر در دعاهای رسیده از معصومین(علیهم السلام) راهگشا و سازنده است

آیت الله سیدان: دعاهای ائمه(علیهم السلام) مملو از تعالیم، آموزه ها و معارف بلند اسلامی هستند و یک دنیا مفاهیم اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، تربیتی و اقتصادی در آن ها وجود...

دقت نظر در دعاهای رسیده از معصومین(علیهم السلام) راهگشا و سازنده است

آیت الله سیدان: دعاهای ائمه(علیهم السلام) مملو از تعالیم، آموزه ها و معارف بلند اسلامی هستند و یک دنیا مفاهیم اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، تربیتی و اقتصادی در آن ها وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له در ادامه سلسله جلسات هفتگی که در محل بیت این عالم دینی برگزار می شود عنوان کردند: در یک دسته بندی کلی آن چه در ارتباط با خدا بیان می کنیم را به سه دسته ذکر، ورد و دعا تقسیم می کنند که هر چند کلیت ندارد اما تا حدودی درست است.

ایشان معیّن بودن تعداد و زمان در مورد ذکر خاصی را شرایط ورد دانستند و فرمودند: ذکر زمانی معنا پیدا می کند که قصد ما تنها بیان عظمت و بزرگی خداوند و توصیف و تکبیر و تهلیل است و دعا نیز در هنگام درخواست مطرح است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان اظهار کردند: عقل و نقل گواهند که ارتباط گرفتن با پروردگار بسیار مهم و عالی است و به قدری ارزنده است که قرآن می فرماید برخی از بندگان را به سختی می گیریم تا به درگاه ما تضرّع کنند و این تضرّع برای بنده بهتر است.

آیت الله سیدان افزودند: اگر از یاد، ذکر خدا و دعا به درگاه او غافل نباشیم و در این امر جدیت و مداومت داشته باشیم، ملکه ارتباط با پروردگار در نفس ما رسوخ می کند و این فوز عظیم و فیض مهمی است که هر بنده ای به آن نمی رسد.

ایشان ادامه دادند: مطابق روایات رسیده از معصومین(علیهم السلام) اگر شخصی به این مرحله از درک نرسد که دلش باید متوجه خدا بوده و در این امر حریص باشد، زندگی و مرگ او همراه با بدبختی و بیچارگی خواهد بود.

آیت الله سیدان فرمودند: دعاهای ائمه(علیهم السلام) مملو از تعالیم، آموزه ها و معارف بلند اسلامی هستند و دقت نظر در این دعاها بسیار راهگشا و سازنده است و یک دنیا مفاهیم اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، تربیتی و اقتصادی در آن ها وجود دارد.

کوتاهی در حق مظلوم شایسته توبه است

ایشان با اشاره به عبارت«اللَّهُمَّ إِنِّی أَعْتَذِرُ إِلَیْکَ مِنْ مَظْلُومٍ ظُلِمَ بِحَضْرَتِی فَلَمْ أَنْصُرْهُ» در دعای 38 صحیفه سجادیه، ابراز کردند: اگر توانایی کمک به مظلوم و بازپس گیری حق او را داریم و در این زمینه کوتاهی کرده ایم، دچار گرفتاری خواهیم شد و حق این است که برای این کوتاهی به درگاه خدا عذرخواهی و توبه کنیم.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان افزودند: اگر به برادر دینی خود کمک کنیم خداوند در آخرت ما را کمک خواهد کرد و اگر در عین توانایی و امکان کمک رسانی به او، در این امر کوتاهی بورزیم، در دنیا و آخرت ذلّت نصیب ما خواهد شد.

آیت الله سیدان روایت«حَقُّ اَلْمُؤْمِنِ عَلَى اَلْمُؤْمِنِ قَالَ إِنَّ مِنْ حَقِّ اَلْمُؤْمِنِ عَلَى اَلْمُؤْمِنِ اَلْمَوَدَّةَ لَهُ فِی صَدْرِهِ وَ اَلْمُوَاسَاةَ لَهُ فِی مَالِهِ وَ اَلْخَلَفَ لَهُ‏ فِی أَهْلِهِ وَ اَلنُّصْرَةَ لَهُ عَلَى مَنْ ظَلَمَهُ...» را مورد توجه قرار داده و ابراز کردند: کمک به برادر دینی در هنگامی که او مورد ظلم واقع شده است، جزو حقوق او می باشد.

ایشان ضمن نقل روایتی از حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: اگر وضعیت مالی خوبی نداریم که به دیگران کمک مالی کنیم، اگر توانایی و قدرت آموختن و راهنمایی برادران دینی خود را نداریم، هم چنین اگر قدرت باز پس گیری حق ایشان از ظالم را نداریم، حداقلش این است که زبانمان را نگه داریم و به وسیله آن دیگران را اذیت نکنیم.

آیت الله سیدان تأکید کردند: افرادی که قدرت علمی و اجرایی لازم برای باز پس گیری حق مظلومان جامعه را دارند باید این توانایی را به کار گیرند و به شیوه معقول و صحیح و به صورتی که آسیب جدیدی ایجاد نشود، به این کار مبادرت ورزند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که مرز ظریفی میان تشکر و تملّق وجود دارد، اظهار کردند: چاپلوسی و تملّق یعنی این که بیش از حد و به این خاطر که از شخصی قرار است چیزی به ما برسد، او را تمجید و ستایش کنیم و این نکوهیده است اما تشکر و سپاس متناسب با خدمتی که از برادر دینی به ما رسیده، ارزنده و پسندیده است.

ایشان اضافه کردند: اگر خیری از شخصی به ما برسد و ما از او تشکر نکنیم و فقط به شکر خدا بپردازیم، در واقع شکر خدا را هم انجام نداده ایم و شاکرترین افراد نزد پروردگار آن کسی است که هر جا زمینه تشکر از دیگری وجود دارد، آن را انجام دهد.

آیت الله سیدان با بیان این که خداوند مالک عفو است، فرمودند: وقتی خداوند از ما انتظار دارد که عذرخواهی دیگران را بپذیریم، خود نیز عذرخواهی های ما را خواهد پذیرفت و این بسیار مغتنم و ارزشمند است.

ایشان در پایان خاطرنشان کردند: این که ائمه(علیهم السلام) در دعاها از خداوند طلب آمرزش دارند و توبه می کنند به معنای ارتکاب گناه توسط ایشان نیست، چرا که به ادلّه عقلی و نقلی ثابت شده است که هیچ خلافی از آن ها سر نمی زند و ایشان حتی ترک اولی نیز ندارند و در ابلاغ حقایق و امور زندگی و اجتماعی و شئون مختلف معصوم از خطا هستند و آن چه در دعاها آمده برای استفاده ماست

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر