دلداده آيات وحي

امام رضا علیه السلام در مناسبت هاي مختلف به قرآن استناد فرمودند...

دلداده آيات وحي

با مروري اجمالي به زندگاني پر بركت امام رضا علیه السلام روشن مي شود كه قرآن، در سيره و سخن ایشان جايگاه ويژه اي داشته و آن حضرت علیه السلام زندگي روزمره خود را با آيه هاي وحياني قرآن آن چنان عجين كرده بود كه نور قرآن، در تمام ابعاد زندگي حضرتش پرتو افشاني مي كرد. ابراهيم بن عباس يكي از همراهان حضرت رضا علیه السلام در اين زمينه مي‌گويد: همه سخنان، پاسخها و مثالهاي آن حضرت، برگرفته از قرآن مجيد بود. هر سه روز يكبار قرآن را ختم مي‌كرد و مي‌فرمود: اگر بخواهيم در كمتر از سه روز هم مي‌توانم آن را ختم كنم. اما هرگز آيه‌اي را تلاوت نمي‌كنم، مگر اينكه در آن مي‌انديشم كه درباره چه چيزي نازل شده است.(1)

حضرت رضا علیه السلام در مورد پيروي از آيات الهي تاكيد كرده و مي فرمود: قرآن كلام و سخن خداست، از آن نگذريد و هدايت را در غير آن مجوئيد كه گمراه مي شويد.(2)

اساسا پيشوايان معصوم علیه السلام نه تنها قرآن را به نحو شايسته اي عمل مي كردند بلكه تفسير و مضامين آن را نيز در موارد لازم بيان مي نمودند چرا كه امامان معصوم علیه السلام سرچشمه وحي و مفسران حقيقي آن هستند. آري ائمه اهل بيت علیهم السلام بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله حجت هاي الهي، جانشينان پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و شايسته ترين ترجمان قرآن و آشناترين كس به تفسير كلام وحي هستند به همين جهت براي كسب معارف قرآن و فهميدن معاني بلند آن اول بايد به سراغ امامان معصوم علیه السلام رفت. امير مومنان علي علیه السلام فرمود:

«اين قرآن خطوطي است كه در ميان جلد پنهان است، با زبان سخن نمي‌گويد و نيازمند مفسر و ترجمان است ما (اهل بيت) بر تفسير و ترجمان قرآن از همه مردم شايسته تريم».(3) پيشواي پنجم علیه السلام نيز ضمن گفتار روشنگرانه اي كه در مورد امتيازات اهل بيت علیهم السلام بيان فرموده است به اين نكته اشاره كرده و فرمود: « نَحْنُ تَرَاجِمَةُ وَحْيِ اَللَّه؛ ما مترجمان وحي الهي هستيم».(4)

در همين راستا امام رضا علیه السلام در مناسبت هاي مختلف به قرآن استناد كرده، آيات آن را تفسير و تأويل مي‌نمود به طوري كه مخاطبان مسلمان و غير مسلمان به عمق تفسير و صحت كلمات آن حضرت اعتراف مي‌كردند. برخي از اين گفتارها در بخش مناظرات خواهد آمد. ابونواس شاعر در قصيده اي كه براي امام رضا علیه السلام قرائت كرد با اشاره به مقام والاي اهل بيت علیهم السلام به اين حقيقت نيز پرداخته است در فرازي از قصيده رائيه اش مي‌گويد: «مطهرون نقيات ثيابهم*** تجري الصلوة عليهم اينما ذكروا؛ آل پيامبر از هر گناه و آلودگي پاك و مطهرند و هرگاه نامشان برده مي‌شود درود و سلام نيز همراه نامشان فرستاده مي‌شود.

فانتم الملاء الاعلي و عندكم علم الكتاب و ما جاءت به السور؛ شمائيد آن ملاء اعلي و نزد شماست علم كتاب خداوند و آنچه از سوره‌ها آمده است».(5)

امام هشتم علیه السلام علاوه بر تدبر در آيات و عمل به مضامين آن و اشاره به رهنمودهاي حياتبخش كلام خداوند، به تلاوت عبارات قرآن نيز تاكيد مي‌كرد و دوست داشت كه قرآن با صوت زيبا خوانده شود. به همين جهت سفارش مي نمود كه: «حَسِّنُوا القُرآنَ بِأصواتِكُم فَإنَّ الصَّوتَ الحَسَنَ يَزيدُ القُرآنَ حُسنا؛ با صداهاي زيبا و دلنشين به قرآن زينت دهيد چرا كه صوت زيبا تلاوت قرآن را آرايش مي‌دهد و بر زيبايش مي‌افزايد».(6)

و اين آيه را نيز قرائت مي‌كرد كه: «وَ الله يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ؛ خداوند در آفريده‌ها ي خود آنچه را بخواهد افزايش داده و كاملتر مي كند».

آن بزرگوار در عين حالي كه توصيه مي‌كرد قرآن با صوت و لحن زيبا و دلنشين تلاوت شود، از تلاوت هايي كه همانند آهنگ هاي غير شرعي و متناسب با مجالس لهو و لعب هست نهي مي‌كرد».(7)

در انديشه امام هشتم علیه السلام قرآن نه تنها هدايتگر و روشني بخش محافل ظلماني جهان بشريت است بلكه آيات آن گره‌گشاي مشكلات زندگي و شفابخش بيماريها نيز هست. شيخ طبرسي از امام رضا علیه السلام اين سخن را اينگونه گزارش كرده است: «اگر از امري و مشكلي هراسي داشتيد صد آيه از هر كجاي قرآن را كه دوست داريد انتخاب كرده و بخوانيد آنگاه 3 بار بگوئيد: «اللّهُمَّ اكْشِفْ عَنِّي الْبَلاءَ؛ ان شاءالله كه ترس و نگراني شما رفع مي شود».(8)

منبع:

کتاب ويژگيهاي امام رضا علیه السلام: خصائص الرضويه / عبدالكريم پاك نيا، ص 41-43.

-------

پی نوشت ها:

1. كشف الغمه، ج 2، ص 315.

2. مسند الامام الرضا علیه السلام، ج 1، ص 307.

3. نهج البلاغه، خطبه 125.

4. الكافي، ج 1، ص 192.

5. عيون الاخبار الرضا علیه السلام، ج 2، ص 322.

6. عيون اخبار الرضا علیه السلام، ج 2، ص 68.

7. مسند الامام الرضا علیه السلام، ج 1، ص 308.

8. مكارم الاخلاق، ص 363.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر