دلیل عشق اهل سنت به اهل بیت «ع»

چرا وجهه‏ ائمه معصومین علیهم السلام تا این حد در منظر عامه‏ مسلمانان، مثبت و تابناک است؟ اگر نبود مدارا و تعامل همیشگی ایشان با عموم مسلمانان و به خصوص علمایشان، و اگر نبود توصیه‏ ها و دستورات مستمر ایشان به اصحاب و پیروانشان، در اقتدای نظری و عملی به امامان شان در این ‏باره، آیا شاهد چنین وجهه‏ روشنی برای ائمه علیهم السلام بودیم؟

دلیل عشق اهل سنت به اهل بیت «ع»

چرا وجهه‏ ائمه معصومین علیهم السلام تا این حد در منظر عامه‏ مسلمانان، مثبت و تابناک است؟ اگر نبود مدارا و تعامل همیشگی ایشان با عموم مسلمانان و به خصوص علمایشان، و اگر نبود توصیه‏ ها و دستورات مستمر ایشان به اصحاب و پیروانشان، در اقتدای نظری و عملی به امامان شان در این ‏باره، آیا شاهد چنین وجهه‏ روشنی برای ائمه علیهم السلام بودیم؟جواب منفی است؛ یعنی همان تعاملات مدارا مدارانه‏ اهل بیت علیهم السلام و شیعیانشان با اهل سنت در صدر اول بوده که باعث به نیکی شناخته شدن ایشان و شکل گرفتن این تصویر زیبا در اذهان عموم شده، و همین نگرش مثبت در طول تاریخ و نسل به نسل منتقل شده است، و اصلا اگر غیر از این بود، و کوچکترین تخطی از این نحوه‏ تعامل دیده و گزارش می‏شد -از آنجا که انگیزه برای انتشار چنین اخباری توسط مخالفان زیاد بوده است- قطعا به عامه مردم می‏رسید و در نتیجه، اثری از حب اهل بیت علیهم السلام در بین اهل سنت باقی نمانده بود. پس همین که تا امروز، شاهد زیارت حرم اهل بیت توسط اهل سنت هستیم، یعنی چنین گزارش‏هایی علیه ائمه معصومین در تاریخ ثبت نشده است. و از همین دلیل عقلی ساده می‏توان دریافت که سیره‏ مستمر ائمه علیهم السلام، چیزی نبوده، جز حشر و نشر و تعامل همه‏ جانبه با برادران اهل سنت –که همیشه اکثریت جامعه‏ اسلامی را تشکیل می‏داده ‏اند- و حضور در مجالس و محافل ایشان.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر