دوری از قرآن بلای دنیای اسلام

امروز بلای دنیای اسلام دوری از قرآن است. ما از قرآن فاصله داریم. قرآن تکلیف ما را معیّن کرده است. باید قرآن یاد بگیریم، تدبر کنیم و به آیات قرآن عمل کنیم.

دوری از قرآن بلای دنیای اسلام

امروز بلای دنیای اسلام دوری از قرآن است؛ نکبت بعضی از جوامع اسلامی به ‌خاطر دوری از قرآن است؛ خداوند در آیه ‌ی شریفه‌ ی سوره‌ ی فتح می فرماید: اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم؛(فتح/۲۹) در مقابل دشمنان دین و در مقابل کفّار بایستی سرسخت بود، بین خودمان بایستی مهربان باشیم؛ [امّا] عکسش را عمل می کنند؛ دشمنان بین ما جنگ و اختلاف و دعوای شیعه و ‌سُنّی و عرب‌ و عجم و بقیّه‌ ی چیزها راه می ‌اندازند، حکّامِ دور از قرآن، دور از تعقّل و دور از خِرَد [هم] بازیِ کفّار را می خورند و تسلیم آن ها می شوند.

ما از قرآن فاصله داریم؛ قرآن تکلیف ما را معیّن کرده است؛ قرآن آن ها را به ما معرّفی کرده است : قَد بَدَتِ البَغضاءُ مِن اَفواهِهِم وَ ما تُخفی صُدورُهُم اَکـبَر؛همانا كينه و دشمنى از (گفتار) دهانشان پيداست و آنچه دلشان در بردارد، بزرگتر است.(آل‌عمران/۱۱۸) اینها آیات قرآن است؛ دشمنیِ آنها که با اسلام و مسلمین تمام نمی شود؛ وَ ما نَقَموا مِنهُم اِلّا اَن یُؤمِنوا بِاللهِ العَزیزِ الحَمید؛(بروج/ ۸) دشمنی‌ شان به‌ خاطر گرایش به اسلام است. ما از قرآن دوریم؛ امّت اسلامی از قرآن دور است. اگر خودمان را به قرآن نزدیک بکنیم، بلاشک بر دشمن غلبه پیدا می کنیم، این دشمن هر که باشد؛ وَلَو قاتَلَکُمُ الَّذینَ کَفَروا لَوَلَّوُا الاَدبارَ ثُمَّ لایَجِدونَ وَلِیًّا وَلا نَصیرًا سُنَّةَ اللهِ الَّتی قَد خَلَت مِن قَبلُ وَلَن تَجِدَ لِسُنَّةِ اللهِ تَبدیلا؛(فتح/ ۲۲ و ۲۳) وعده‌ ی الهی است، وعده‌ ی قرآنی است؛ وَ لَیَنصُرَنَّ‌ اللهُ مَن یَنصُرُه؛( حج/۴۰) این ها چیزهایی است که از قرآن باید یاد بگیریم، باید فرا بگیریم، باید کار کنیم. این جلسات مقدّمه است؛ این نشست ‌و برخاست ‌ها و این آموزش ها مقدّمه است؛ این خواندن ‌ها و تلاوت ها مقدّمه است؛ مقدّمه ‌ی تدبّر کردن، فهمیدن، آگاه شدن و عمل کردن.

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منبع

برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری در محفل انس با قرآن کریم

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر