دوستی های ممنوع

همه دوستانش مثل خودش بودند.هم تیپ و هم شان و هم ردیف.مثل هم فکر می کردند، همه شان گفتار و...

دوستی های ممنوع

همه دوستانش مثل خودش بودند.هم تیپ و هم شان و هم ردیف.مثل هم فکر می کردند، همه شان گفتار و رفتار شایسته ای داشتند. آن قدر دوستان خوب، در اطرافش داشت که هیچ وقت احساس تنهایی نمی کرد. هر وقت می خواست به مسجد برود کسی را داشت،که همراهی اش کند در مدرسه رقیبان درسی اش ،در باشگاه، هم تیمی اش بودند.
یکی از بزرگ ترین سرمایه های هر انسانی داشتن دوست و رفیق موافق است. وانتخاب دوست از مهم ترین بخش های زندگی نوجوانان است.
نوجوانان، در آستانه زندگی اجتماعی قرار دارند و با کمک دوستان خوب،شایسته و آگاه شخصیتشان شکل می گیرد و استعدادهایشان به فعلیت می رسد.
دوست های دوران نوجوانی به دو شیوه صورت می گیرد:
دوستی های احساسی: اقتضای طبیعت نوجوان ،که در اوج احساسات به سر می برد این است که احساسی عمل می کند، هر چند به ضررش باشد،درکوران شور و هیجانات ،چشمانش را بر واقعیت می بندد و خیلی آسان و راحت، دوستی را آغاز می کند و به عاقبت کار نمی اندیشد.
دوستان احساسی، شاید نیاز امروز شما را مرتفع کند و شما را از تنهایی خارج کنند، ولی تا پایان راه با شما نخواهد بود و سرانجام خوشایندی برایتان ندارد.
دوستی های عقلانی: دوستی که بر اساس عقل انتخاب شده باشد، گزینه مناسبی است و می تواند شما را به شاهراه سعادت برساند.در این فرصت به برخی از دوستی های ممنوع اشاره می کنیم:
دوستان فرومایه
کسی که برای استفاده مقطعی و رفع حاجت، با شما بنای دوستی بریزد با پایان یافتن کارش، رشته دوستی را پاره می کند و شما را تنها خواهدگذاشت. کسی که شما را نردبان صعود خود کند و از شما به عنوان ابزار استفاده کند، شایسته دوستی و رفاقت نیست.
دوستی با اهل گناه
وقتی کسی حیاء ندارد و راحت گناه می کند،باعث از بین رفتن قبح گناه در حضور شما می شود، در دراز مدت از شما انسانی می سازد که از انجام هیچ عمل وقیحانه ای شرم ندارید و راحت گناه می کنید.
دوستی با ظالم و خائن و سخن چین
کسی که عیب دیگران را برای شما می آورد، قطعا عیوب شما را هم برای دیگران آشکار خواهد کرد و کسی که به خاطر تو، به دیگران ظلم می کند قطعا روزی تو را هم مورد ظلم و شقاوت قرار می دهد، وکسی که به دیگران ظلم کند، به راحتی شما را هم زیر پا خواهد گذاشت و مورد ستم قرار خواهد داد.
دوستی با آدم بد اخلاق
آدم های بد اخلاق مایه رنج و زحمت هستند و بهتر است از دوستی با آنها حذر کنید.
دوستی با دروغگو
دروغ مثل ویروسی است که مسری است و زود منتشر می شود. مجالست با افراد دروغگو، باعث انتقال صفت زشت دروغگویی به شما می شود.
دوستی با افراد بد نام
افرادی که به رفتاری مشهور هستند و همه آنها را به بدنامی می شناسند مثلا اهل دعوا و بزن و بهادر هستند یا به دنبال آشوب و برپایی فتنه هستند،یا... برای دوستی مناسب نیستند.
دوستی های افراطی
دوستان که در دوره دوستی نسبت به رفیق خود تندرو ومبالغه کارند و در ابراز محبت و رفاقت افراط می کنند و وقتی هم رشته رفاقتشان پاره می شود در اظهار دشمنی و مخالفت زیاده روی می کنند و نسبت به یکدیگر، به کارهای تند و افراطی دست می زنند. با دقت در اطرافیان و دوستانتان، می توانید کسانی را که این خصوصیات را دارند، از حوزه دوستی تان خارج کنید و دایره جدیدی از دوستان موافق تشکیل دهید

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر