دومینوی شکست های عربی عبری

این روزها که سفارتخانه های کشورهای عربی یکی پس از دیگری در دمشق بازگشایی می شود. به راحتی می توان اذعان به شکست در جنگ سوریه را در رفتار و گفتار مقامات این کشورها دید. پس از خروج آمریکا از سوریه، این مسئله شکستی دیگر برای دشمنان جبهه مقاومت است.

دومینوی شکست های عربی عبری

بازگشت بی سروصدای بسیاری از سفرای کشورهای عربی مخالف بشار اسد به دمشق و بازگشایی سفارت این کشورها همچون امارات متحده عربی، کویت، قطر ... یکی از تحولات مهم این روزهای منطقه #غرب_آسیا ست. این مسئله بخصوص پس از توییت جنجالی و تامل برانگیز وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی مورد توجه رسانه ها و تحلیلگران قرار گرفته است.

«انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات در صفحه توئیتر خود نوشت: تصمیم امارات متحده عربی و دیگر کشورهای عربی برای اخراج سوریه از اتحادیه عرب اشتباه بوده است و برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک با دمشق پس از بررسی دقیق تحولات منطقه صورت گرفته است. قرقاش با تأیید ضمنی عقب افتادن ابوظبی از قافله تحولات منطقه و باخت در سوریه، تأکید کرد که باید در مراحل پیش رو امارات و کشور‌های عربی حضور بیشتری در پرونده سوریه داشته باشند.

امارات یکی از بازیگران عربی بود که طی حدود 8 سال گذشته به همراه عربستان سعودی بیشترین حمایت ها را از گروههای تروریستی و مخالفان نظام سوریه انجام داد. اماراتی ها به ویژه در نبردهای استان حمص هدایت و فرماندهی حمله گروهک های تروریستی را به زاغه های مهمات برخی شهرها بر عهده داشته اند. چندی پیش نیز روزنامه انگلیسی "تایمز" نوشت : برخی مسئولان انگلیسی اذعان می کنند کهیکی از کشورهایی که مکان مناسبی را برای پولشویی گروه تروریستی داعش فراهم کرده است، امارات و بازارهای مالی دبیاست.

اکنون امارات علیرغم این حمایت های آشکار و پنهان، به اذعان وزیر خارجه این کشور نخستین کشور عربی حوزه خلیج فارس است که سفارت خود را در دمشق بار دیگر بازگشایی می کند، در حالی که به هیچ یک از اهداف نامشروع خود نرسیده است. بشار اسد همچنان رئیس جمهوری سوریه است و تغییری نیز در نوع نظام سیاسی این کشور انجام نشده است. همچنین سوریه به عنوان هم پیمان قدرتمند مقاومت در منطقه باقی است.

در چنین شرایطی این کلام بشار اسد 10ماه پس از شروع بحران در سوریه که در جمع جوانان سوری در دانشگاه دمشق گفته بود: « آن دسته از برادران عرب ما که الان علیه ما توطئه می‌کنند، بعد از بحران به‌زودی آن‌ها را در دمشق خواهید دید که برای عذرخواهی آمده‌اند.» به واقعیت پیوسته است. . یادمان نرود زمانی که بشار اسد در اوج فشار قرار داشت و نیروهای او پشت سر هم شکست می‌خوردند حاضر نشد پیشنهادهای میلیاردی سنگین و وسوسه انگیز سعودی را به شرط قطع روابط با تهران قبول کند. اخیرا نیز به گفته نواف الموسوی از نمایندگان فراکسیون پارلمانی حزب‌الله بشار اسد رئیس جمهوری سوریه پیشنهاد وسوسه‌‌انگیز فرستاده ویژه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی راکه گفته بود به‌شرط قطع روابط با حزب‌الله و ایران، با ریاست جمهوری مادام‌العمر اسد مشکلی نداشته و خواهان اصلاح سیاسی و اساسی هم در سوریه نخواهد شد و عربستان تمام سوریه را بازسازی خواهد کرد، رد کرده است.

این تحولات مهم در صحنه سیاسی سوریه و البته پیرزوی های میدانی ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، نشان از پایداری جبهه مقاومت در میدان نبرد و درک درست از تحولات منطقه دارد و به نظر می رسد دشمنان #جبهه_مقاومت ناامید از هرگونه دستاوردی در عرصه سیاسی و میدان نظامی شکست را پذیرفته اند.

حالا پس از هفت سال، آن چه نصیب آمریکا، آل سعود، امارات متحده عربی و #اسرائیل شده است تقریبا هیچ است. زیرا آنان به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته اند. همچنان بشار اسد در کنار جبهه مقاومت ایستاده است و علیرغم همه توطئه ها با حمایت جبهه مقاومت بر بحران داخلی فائق آمده است و جریان شکست خورده مرتجعین منطقه بدون هیچ قید و شرطی یکی پس از دیگری در حال بازگشایی آرام و بی سر وصدای سفارت‌های خود در سوریه هستند.

اکنون پس از اعلام خروج سربازان آمریکایی از سوریه، همکاری نیروهای کرد با ارتش سوریه و پاسخ های کوبنده ارتش سوریه به تجاوزات رژیم صهیونیستی پازل شکست های دشمنان مقاومت کامل تر می شود و می توان پیروزی جبهه مقاومت را در منطقه غرب آسیا مقابل مداخلات خارجی و ارتجاع منطقه بخوبی مشاهده کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر