دو رکعت نماز به نیابت از محمد!

درباره محمد الدوره نوجوان شهید فلسطینی9 مهر به عنوان روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی نامگذاری شده است. اما تا کنون از خود پرسیده‌اید چرا امروز؟ می‌توانستند اول مهر...

دو رکعت نماز به نیابت از محمد!

درباره محمد الدوره نوجوان شهید فلسطینی

9 مهر به عنوان روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی نامگذاری شده است. اما تا کنون از خود پرسیده‌اید چرا امروز؟ می‌توانستند اول مهر را که روز بازگشایی مدارس و خوشحالی کودکان و نوجوانان است به این عنوان نامگذاری کنند. یا 13 آبان را که هم روز شهادت شهید فهمیده است و هم روز کشتار شهدای دانش آموز یا حتی یک روز در فروردین و ... . چرا 9 مهر را به این عنوان نامگذاری کرده‌اند؟ یادداشت زیر نگاهی است به چگونگی این نام‌گذاری.
اگر تاریخ را ورق بزنید درخواهید یافت که 18 سال پیش در چنین روزی یک حادثه عجیب در شبکه های خبری و رسانه‌ای جهان، به طور مداوم نقل می‌شد و فیلم ها و تصاویر مربوط به آن به سرعت تمام پخش می‌گردید. تصاویر کودکی را نشان می‌داد که به همراه پدرش، پشت یک بشکه پناه گرفته اند، پدر به طور مداوم چیزهایی فریاد می‌زند و دستش را بالا می‌آورد و دوباره پایین می‌اندازد. پسرک هم تا سرحد ممکن خود را پشت سر او مچاله کرده است و انگار گریه می‌کند در همین اثنا گلوله ‌هایی روی دیوار اطراف می‌خورند، بخشی از دیوار را از سوراخ می‌کنند و از کنار پسرک و پدرش عبور می‌کنند.
اما این وضع خیلی طول نمی کشد، نه بیشتر از 45 دقیقه! یکی از گلوله ها به پسرک اصابت می‌کند و او بعد از تکانی شدید به آرامی به جلو خم می‌شود و روی پاهای پدرش دراز می‌کشد، پدر هم که دیگر از نجات فرزندش نا امید شده است، مأیوسانه به دیوار تکیه می‌دهد و این بود همه ماجرا.
درست حدس زده‌اید، 9 مهر روز شهادت شهید محمد الدوره نوجوان 12 ساله فلسطینی است که 18 سال پیش یعنی در سال 2000 برای انجام امور روزمره زندگی همراه پدرش از خانه بیرون رفته بود اما هیچ گاه همراه او به منزل بازنگشت. چارلز اندرلین؛ یک خبرنگار عرب شبکه دو تلویزیون فرانسه این لحظات را فیلم برداری کرد و فیلم توسط این شبکه پخش شد.

رسانه‌ای شدن این فیلم باعث خشم شدیدی در بین فلسطینیان و دیگر مردم آزاده جهان شد، تا جایی که عده‌ای شهادت محمد الدوره را نقطه آغازین #انتفاضه دوم می‌دانند. محمد به نماد انتفاضه دوم و مبارزه علیه اسرائیل تبدیل شد و خون او سبب بارورتر شدن درخت انقلاب ملت مظلوم #فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس شد.

اسرائیل در یک اقدام عجولانه بلافاصله عذرخواهی کرد، ولی بعد از یک به اصطلاح بررسی اعلام کرد که محمد توسط ارتش اسرائیل کشته نشده است! و کمی بعد گفت: که اصلا کشته نشده است و فقط به دلیل استنشاق گاز آزاد شده از انفجار باروت بی‌هوش شده است و تأکید کرد که یک گروه تحقیق را مأمور رسیدگی به این امر کرده است!

اما این پایان ماجرا نبود. اسرائیل در یک اقدام عجولانه بلافاصله عذرخواهی کرد، ولی بعد از یک به اصطلاح بررسی اعلام کرد که محمد توسط ارتش اسرائیل کشته نشده است! و کمی بعد گفت: که اصلا کشته نشده است و فقط به دلیل استنشاق گاز آزاد شده از انفجار باروت بی‌هوش شده است و تأکید کرد که یک گروه تحقیق را مأمور رسیدگی به این امر کرده است! در این بین اما یک رخداد دیگر هم به وقوع پیوست؛ فیلیپ کارسانتی یک تحلیلگر فرانسوی در سال 2004 اعلام کرد که فیلم پخش شده توسط شبکه دو فرانسه جعلی است!
شبکه دو فرانسه از او شکایت کرد و او در اولین دادگاه خود پیروز شد. اما در دادگاه تجدید نظر، کارسانتی محکوم شد و به پرداخت مبلغ 7 هزار یورو جریمه گردید. هرچند این دادگاه، واقعی بودن فیلم را تأیید کرد اما اسرائیل همچنان بر مواضع خود در قبال این حادثه دلخراش پا فشاری می‌کند. نتانیاهو چند ماه قبل در ادعایی عجیب بار دیگر مسئله محمد را پیش کشید، اما این بار با وقاحت تمام کشته شدن محمد را از اساس رد کرد و اعلام کرد که او زنده است و هیچ وقت آسیب ندیده است.
پدر محمد اما با چشمانی گریان قبر محمد را نشان می‌دهد و می‌گوید: همیشه منتظر بوده است تا یک گروه تحقیق بین‌المللی و بی طرف ماجرای آن روز را دوباره اما به طور واقعی روایت کند.
ماجرای محمد و پدرش شاید روزی به پایان برسد اما محمدهای دیگر چطور؟ محمدهایی که هر روز و هر روز در کشورهای اسلامی به دست دژخیمان شیطان صفت به #شهادت می‌رسند اما به اندازه محمد الدوره شانس ندارند که رسانه‌ای شوند.
کودکانی که حتی نام آنها را نمی‌دانیم ولی نیازمند این هستند که به آنها اهمیت بدهیم حتی اگر به اندازه دو رکعت نماز زیارت به نیابت از آنها!

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر