دیدار فرزند

زمانیکه چشم مرد ترک به جوان افتاد، خود را به او رساند و دست در گردن وی انداخت و گریه کرد. آنها فوراً یکدیگر را شناختند؛ معلوم شد این جوان همان فرزندی است که دیدار وی را از امام رضا (علیه السلام) طلب می کرد.

دیدار فرزند

ابوالحسن حاکم گوید: از ابوعلی عامربن عبدالله باوردی، حاکم مرورود که از اصحاب حدیث بود شنیدم می گفت: در مشهد (رضا علیه السلام) بودم؛ مردی ترک را دیدم که وارد روضه مبارکه شد و در نزدیک سر آن حضرت قرار گرفت و گریه می کرد و به زبان ترکی می گفت:
خداوندا اگر فرزندم زنده است او را به من برسان و اگر مرده است مرا از حال او آگاه گردان. راوی می گوید: من زبان ترکی می دانستم؛ به طرف آن مرد رفتم و گفتم ای مرد چه اتفاقی افتاده؟

5a8a7d5fcec57.jpg


گفت: پسری داشتم که در جنگ اسحاق آباد مرا همراهی می کرد؛ و من از آن روز او را گم کرده ام و اطلاعی از او ندارم؛ مادرش بسیار ناراحت است و همیشه گریه و بی تابی می کند و من در اینجا از خداوند می خواهم فرزندم را به من بازگرداند، زیرا شنیده ام دعا در اینجا مستجاب است.
باوردی گفت: من به او ترحم کردم و دستش را گرفتم و از روضه مبارکه بیرون آوردم و او را مهمان نمودم. هنگامی که از مسجد بیرون آمدیم، جوانی بلند بالا را مشاهده کردیم؛ زمانی که چشم مرد ترک به جوان افتاد خود را به او رساند و دست در گردن وی انداخت و گریه کرد.
آنها فوراً یکدیگر را شناختند؛ معلوم شد این جوان همان فرزندی است که دیدار وی را از امام رضا (علیه السلام) طلب می کرد.
راوی می گوید: از آن جوان پرسیدم چگونه خود را به اینجا رسانیدی؟ گفت: پس از جنگ اسحاق آباد، به دست یک مرد دیلمی افتادم؛ او مرا به طبرستان برد و در آنجا به تربیت من همت گذاشت. اکنون که بزرگ شده ام به جستجوی پدر و مادرم پرداختم و با گروهی که از طبرستان، عازم این دیار بودند؛ حرکت کرده و خود را به اینجا رسانیدم.
آن مرد ترک گفت: یقین حاصل کردم که صاحب این قبر در نزد خداوند قرب و منزلتی دارد و من اکنون عهد کرده ام که زندگی خود را اینجا سپری کنم.[1]

منبع: اخبار و آثار امام رضا (علیه السلام)، ج1؛ عزیزالله عطاردی

--------------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
اخبار و آثار امام رضا علیه السلام ج1؛ ص263.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر