دید و بازدید سنتی نیکو در عید نوروز

چه بسیار کدورت ها و زنگارها که با نگاهی دوباره فرو می ریزند و به عشق و محبت بدل می گردند.

دید و بازدید سنتی نیکو در عید نوروز

سنت نیکوی دیدار که از سالیانی دور هنگام نوروز اوج می گیرد، ریشه در ارزش های اخلاقی و باورهای دینی دارد. دید و بازدید نوروزی، سرود دوباره صفا و یک دلی است؛ نشاط بخش روح و روان و گرما بخش انس و الفت دوباره انسان هاست.

چه بسیار کدورت ها و زنگارها که با نگاهی دوباره فرو می ریزند و به عشق و محبت بدل می گردند؛ چه رخنه ها و فاصله ها که با سلامی دوباره به اتحاد و یک دلی تبدیل می شوند و چه روابطی که با یک احوال پرسی کوچک دوباره برقرار می گردند.

از همین روست که این سنت نیکوی اسلامی در سخنان معصومان علیهم السلام که تجسم اخلاق و معاشرت نیکو هستند، بسیار تأکید شده است:

رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: «لا تَقْطَعْ رَحِمَکَ وَ اِنْ قَطَعْتَکَ؛ قطع رحم خود مکن اگرچه او از تو قطع کند».(1)

تجلی سفارش به دیدار و پیوند با اقوام و خویشان از روابط عادی و صمیمانه خانواده ها فراتر است و فراز زیبای آن، ایجاد پیوندی دوباره بین کسانی است که مدت ها با هم قطع رابطه کرده بودند. به راستی، اگر به توصیه های دینی درباره این عادت نیکو جامه عمل بپوشانیم، سرانجام جامعه ای باصفا و به دور از دلخوری ها، کینه ها و قهرها خواهیم داشت.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «صِلُوا اَرْحامَکُمْ وَ لَوْ بِالسَّلام؛ با خویشاوندانتان پیوند داشته باشید، اگرچه تنها با سلام».(2)

اهمیت پیوند و ارتباط بین دوستان و خویشان تا آنجاست که پیامبر، انسان ها را به ارتباط کوچک حتی به میزان رد و بدل کردن سلام فرا می خواند.

آثار معنوی صله رحم

آثار معنوی بسیاری درباره صله رحم آورده شده است که نمونه ای از آنها را بیان می کنیم:

امام صادق علیه السلام فرمود: صله رحم، خلق را نیکو و دست را باز و نفس را پاکیزه و روزی را افزون و مرگ را به تأخیر می اندازد.(3)

صله رحم و خوش رفتاری با همسایگان خانه ها را آباد کند و عمرها را بیفزاید.(4)

صله رحم و احسان به دیگران، حساب را آسان کند و انسان را از گناهان بازدارد.(5)

امام رضا علیه السلام نیز نکته قابل توجهی را درباره صله رحم بیان داشته است: مردی که صله رحم کند و از عمرش سه سال مانده باشد، خدا آن را سی سال کند؛ خداوند هر چه خواهد، انجام خواهد داد.(6)

براساس روایت ها، آثار صله رحم، افزایش عمر، آسان شدن حساب رسی در روز قیامت، ایجاد محبت، رفع بلاها، ازدیاد رزق و نیکویی اخلاق است.

آنچه می توان از میان فرمایشات ائمه معصومین علیهم السلام درباره اهمیت صله ارحام به دست آورد، این است که صله ارحام فرمان الهی است(7) و خداوند از آن بازخواست می کند(8) و تمام پیامبران الهی بر آن سفارش کردند(9) سیره ائمه اطهار(ع) بر آن استقرار یافته است،(10) محبوبترین عمل مؤمن است،(11) باعث زیادی عمر،(12) زیادی رزق،(13) زیادی مال،(14) فزونی نعمت،(15) رفع فقر،(16) تأمین سلامت در جمیع امور،(17) موجب تزکیه اعمال(18) و پالایش روح(19) و بخشش گناهان(20) و تخفیف عقاب(21) می شود.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

زمزمه تحول (ویژه نامه نوروز)/ ناشر و تهیه کننده: مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما، ص185

فرصت های طلایی نوروز/ محمدمهدی فجری، ص 40

--------------------

پی نوشت:

1- الكافي (ط - الإسلامية)، محمدبن یعقوب کلینی، ج‏2، ص: 347. 2- بحار الأنوار (ط - بيروت)، محمد باقر مجلسی، ج‏74، ص: 160. 3- الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 152. 4-الكافي (ط - الإسلامية)، محمدبن یعقوب کلینی، ج‏2، ص: 152. همان، ج‏2، ص: 157. 6- همان، ج‏2، ص: 150. 7- 8- 9- بحار الانوار، محمد باقر مجلسی، ج 71، ص 98 و ص 91. و ج 48، ص 101.10- خصال، ج 1، ص 58، ح 60. 11- بحارالانوار، ج 71، ص 97. 12- وسائل الشیعه، محمدبن حسن حر عاملی، ج 15، ص 347. 13- بحارالانوار، ج 71، ص 97. 14- غرر الحکم، ج 3، ص 238.15- 16- 17 -18- 19- بحار الانوار، ج 93، ص 159 و ج 71، ص 277 و ص 10 و ص 114 وج 93، ص 159. 20- غرر الحکم، ج 4، ص 635.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر