ذهنیت درست از وقف

برخی افراد، وقف را موجب هدر رفتن دارایی های واقف می دانند. این ذهنیت نادرست، ناشی از ناآگاهی یا نادیده گرفتن فایده های فردی، اجتماعی، دنیوی و اخروی وقف است

ذهنیت درست از وقف

در دهه های اخیر به دلایل گوناگون، فرهنگ وقف کم رنگ شده است. امروزه شور و اشتیاق آن چنانی برای وقف، در مردم دیده نمی شود.

این کم توجهی، ناشی از آسیب ها و موانعی است که شناختن و برطرف کردن آنها ضروری به نظر می رسد. یکی از این موانع، نوع ذهنیت مردم از وقف است.

ذهنیت نادرست برخی مردم، آنان را از وقف دور کرده است. برای آشتی دادن مردم با وقف، باید آنان را با حقیقت وقف آشنا کرد و افکار نادرست را از ذهنشان زدود. البته این امر، همت والای عالمان، مبلّغان، ادیبان، هنرمندان و رسانه های گروهی را می طلبد. برخی از این ذهنیت های نادرست عبارتند از:

الف) هدر رفتن دارایی ها

برخی افراد، وقف را موجب هدر رفتن دارایی های واقف می دانند. این ذهنیت نادرست، ناشی از ناآگاهی یا نادیده گرفتن فایده های فردی، اجتماعی، دنیوی و اخروی وقف است. با یادآوری هدف های سنت حسنه وقف، آثار فردی و اجتماعی و ثواب ها و پاداش های اخروی آن، همچنین احادیث و آیات مربوط به اعمال صالح، انفاق و وقف می توان این اندیشه را زدود.

ب) غصب شدن موقوفه ها

بر اثر غصب شدن شماری از موقوفه ها در طول تاریخ، این ذهنیت پدید آمده است که موقوفه ها دیر یا زود غصب می شوند و جز آنکه کمکی به فرصت طلبان باشد، چنان که باید و شاید، فایده ای ندارند.

این نگرش به دلیل اعمال پلید آزمندان و غاصبان است که نوعی بی اعتمادی را در جامعه پدید آورده است. اگر امنیت وقف تأمین شود و عمر موقوفه ها افزون گردد، این ذهنیت، خود به خود از میان می رود. در این راستا، عمل به وقف نامه ها، اطلاع رسانی و اعتمادسازی بسیار مؤثر است.

ج) فقر واقف

برخی چنین می پندارند که واقف با اقدام به وقف، خود را فقیر می کند یا اگر روزی واقف فقیر شود، از وقف خویش پشیمان می شود. باید دانست که خداوند در قرآن درباره این ذهنیت نادرست و تنگ نظرانه، خطاب به پیامبر می فرماید:

بگو: اگر شما مالک خزاین رحمت پروردگار من بودید، در آن صورت [به خاطر تنگ نظری] امساک می کردید؛ [که] مبادا انفاق، مایه تنگ دستی شما شود و انسان تنگ نظر است. (1)

منبع: کتاب وقف سرمایه ای ماندگار، جواد ملایی پور، ص 89-88.

------

پی نوشت ها:

1. اسراء: 100.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر