رابطه ی دختر و مادر

از اصلی ترین کلیدهای یک ارتباط عالی بین مادر و دختر این است که ارتباط راحت و آزادی با یک دیگر داشته باشند

رابطه ی دختر و مادر

بسیاری از مادران تصور می کنند که با خرده گیری و انتقاد می توانند دختران شان را به صورتی که مورد دلخواه شان است درآورند. همواره ایجاد ارتباط درست بین مادر و فرزند عامل مهمی در سلامت ذهنی و همچنین اعتماد به نفس فرزند بوده است و این موضوع به ویژه درباره ی دختران صدق می کند. در حال حاضر به دلیل مشغله ی مادران و وجود ارتباط های وسیع خارج از حوزه ی خانواده به نظر می رسد رابطه ی مادر و دختری که پل مهم تربیت و انتقال تجارب است کم رنگ شده و صدمات زیادی به همراه داشته است.

به نظر می رسد در این شرایط، توجه به برخی توصیه ها برای هر دو طرف کارساز باشد.

مادران:

به شخصیت دخترتان احترام بگذارید

بسیاری از مشکلات مادر و دختر، بنیانی است زیرا تفاوت های بین آن ها در انتها، منجر به بحث و مشاجره می شود. برای مثال اگر شما فردی اهل گردش و تفریح و پرانرژی هستید ولی دخترتان خجالتی و منزوی است، این تضاد باعث می شود که رودرروی هم قرار بگیرید و به جر و بحث بپردازید. اگر شما نتوانید از طریق راه های مختلف، کارهای دخترتان را کنترل کنید، باعث بروز مشکل می شوید. اگر شما دخترتان را نپذیرید، هیچ گاه نمی توانید به روابطی که می خواهید، برسید.

هر روز با دخترتان صحبت کنید

در روزهای هفته می توان کارهای زیادی انجام داد که شاید انجام ندادن این کارها باعث هرج و مرج و بی نظمی شود. اما این که شما چگونه سرگرم هستید مهم نیست بلکه باید سعی کنید زمان هایی را برای گوش دادن به افکار و احساسات دخترتان اختصاص دهید. از اصلی ترین کلیدهای یک ارتباط عالی بین مادر و دختر این است که ارتباط راحت و آزادی با یک دیگر داشته باشند.

از دخترتان ایراد نگیرید

انتقاد خیلی شدید به جای تصحیح سازنده و مؤثر، باعث از بین رفتن اعتماد به نفس در دخترتان می شود و بدین ترتیب، دختر امیدش را برای رسیدن به آرزوهایش در آینده از دست می دهد. این کار می تواند میان هر دوی شما خشم، عصبانیت و اوقات تلخی ایجاد کند. سعی کنید با صحبت های تان باعث ترقی و تعالی اخلاقی و معنوی او شوید و همیشه درصدد یافتن مواردی باشید که در او احساس خوبی را ایجاد می کند. این کار می تواند شما را به یک دیگر نزدیک تر کرده، باعث صمیمیت بیشتر شود.

علاقه تان را به او نشان دهید

دخترتان نیازمند این است که شما از او نگه داری کنید، او را در آغوش بگیرید، ببوسید و به او بگویید که چه قدر دوستش دارید. این کارها باعث می شود که احساس خوبی درباره ی شما و خودش در او گسترش یابد. خودبینی، از طریق اعضای خانواده خصوصا والدین، به وجود می آید. به او نشان دهید که می تواند تأثیرات مثبتی از شما بپذیرد و این تأثیرات باعث پیش رفتش می شود. هرگز تصور نکنید که دخترتان می داند که شما دوستش دارید. همواره به او خاطرنشان کنید که چه قدر دوستش دارید. یادتان باشد که شما هرگز نمی توانید اغراق کنید که تا چه اندازه فرزندتان را دوست دارید.

دختران:

سعی کنید او را درک کنید

سعی کنید مادرتان را درک کنید. این کار می تواند سخت باشد مخصوصا اگر شما به دلیل مشاجرات قبلی، احساس بدی از او داشته باشید. تلاش کنید که آرامش تان را حفظ کنید. بهترین زمان برای صحبت با مادرتان، وقتی است که هر دوی تان آرامش دارید. به جای بحث کردن بهتر است در مورد نتیجه ی کارتان به گفت وگو بنشینید. وقتی زمانی را برای درک احساسات مادرتان در نظر می گیرید، بدانید که افکارتان را - بدون این که او را متهم سازید یا از او شکایتی داشته باشید - با او شریک می کنید.

برای یک دیگر قانون گذاری کنید

هر دوی شما می توانید بعضی قانون ها را بپذیرید، قوانینی چون با مهربانی صحبت کردن، صحبت کردن در مورد مسائلی که ممکن است بعداً به یک مشکل بزرگ تبدیل شوند و.... به نوبت به صحبت های یک دیگر گوش دهید. مشاجره و درگیری، هیچ چیزی را حل نمی کند بلکه سبب می شود که روابط، آرام آرام خراب شود. قانون هایی وضع کنید که به هر دوی تان برای بیان احساسات کمک کند. گوش دادن به صحبت های یک دیگر می تواند رابطه ی مستحکمی بین شما به وجود آورد.

نگاهی به خودتان بیندازید

شما چه کارهایی برای بهبود روابط با مادرتان انجام می دهید؟ آیا شما از قوانین خانواده اطاعت می کنید؟ آیا شما نیاز دارید که بیشتر مورد احترام قرار بگیرید؟ واقعا به خودتان نگاه کنید و اگر مواردی در رفتار شما وجود دارد که مورد تأیید نیست، آن ها را تغییر دهید؛ تغییر صحیح بعضی رفتارها، ممکن است باعث حل مشکلاتی شود که با مادرتان دارید.

به مادرتان فرصت دهید که بداند شما چه قدر دوستش دارید

مادران نیاز دارند که از زبان شما بشنوند که دوست شان دارید. کارهایی انجام دهید که عشق تان را نسبت به او نشان دهد. به مادرتان بفهمانید که وجودش چه قدر برای شما با اهمیت است. برنامه ریزی برای سرگرمی های شاد و مهیج که بتوانید آن ها را با یک دیگر انجام دهید می تواند خیلی جالب باشد. شما در حقیقت با وقت گذاشتن برای مادرتان و بیان این که خیلی دوستش دارید، رابطه ای دنباله دار و مستحکم را تضمین می کنید.

کلمات محبت آمیز، مشکلات را حل می کند و کلمات تند فقط باعث ایجاد خشم و عصبانیت می شود. از مهم ترین کلیدهای روابط مادر و دختر، اعتماد و احترام است. اطمینان و احترام باید دوسویه باشد و دختر باید به مادرش اطمینان داشته باشد و به قوانین او احترام بگذارد. احترام گذاشتن و اعتماد داشتن از مهم ترین عناصر داشتن یک رابطه ی سالم است.

فراموش نکنید که اوقات خوشی را با یک دیگر بگذرانید: به مسافرت بروید، مرتباً برای صحبت کردن با یک دیگر وقت بگذارید، پیاده روی های دو نفره را در برنامه تان بگنجانید، لحظات تان را با خندیدن و لذت بردن از وجود یک دیگر پر کنید، در مورد خاطرات و داستان های جالب و خنده دار گذشته با یک دیگر صحبت کنید، برای یک دیگر وقت بگذارید - حتی اگر این وقت، یک بار در روز باشد یا چند بار در ماه - این خیلی مهم است که چگونه با یک دیگر وقت تان را سپری می کنید.

یکی از کلیدهای رابطه ی مادر و دختر، همکاری کردن است؛ خودتان را محک بزنید و اگر لازم بود، برای ایجاد تغییرات، زمانی را اختصاص دهید. از همنشینی با هم لذت ببرید و نکته های جدید و آموزنده ای از یک دیگر یاد بگیرید. برای ساختن یک رابطه ی جاودانه، زمان کافی اختصاص دهید تا بعداً دچار پشیمانی نشوید.

- بسیاری از مادران تصور می کنند که با خرده گیری و انتقاد می توانند دختران شان را به صورتی که مورد دل خواه شان است درآورند.

- هرگز تصور نکنید که دخترتان می داند که شما دوستش دارید. همواره به او خاطرنشان کنید که چه قدر دوستش دارید.

- قانون هایی وضع کنید که به هر دوی تان برای بیان احساسات کمک کند.

- کلمات محبت آمیز، مشکلات را حل می کند و کلمات تند فقط باعث ایجاد خشم و عصبانیت می شود.

منبع: مجله پیام زن، مهرماه سال 1390، شماره 235.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر