راهكارهاى دشمن در مقابله با مسلمانان‏

دشمنان اسلام از روش هاى متنوع و متعددى براى نابودى مسلمانان استفاده مى ‏كنند

راهكارهاى دشمن در مقابله با مسلمانان‏

قرآن با برملا ساختن خدعه‏ ها، شيوه‏ ها و اهداف كافران و مشركان راهكارهاى دشمنان اسلام عليه مسلمانان را اینگونه برمی شمرد:

1- دين ‏زدايى‏

«يُرِيدُونَ أَن يُطْفِئُوا نُورَ اللّهِ بِأَفْوَاهِهِم‏؛ آنان (دشمنان اسلام) مى‏ خواهند كه نور خدا را با دهانشان خاموش كنند».(توبه، 32)

دشمنان اسلام در پى دين‏ زدايى از جامعه اسلامى ‏اند و در اين راه همه كوشش و تلاش خود را به كار مى ‏گيرند.

2- گمراهى

«وَجَعَلُوا لِلَّهِ أَندَاداً لِّيُضِلُّوا عَن سَبِيلِه‏؛ براى خدا مثل ‏ها (مانندهايى) قرار دادند تا (مردم را) از راه او گمراه كنند».(ابراهيم، 30)

هنگامی که كافران در جدا كردن مردم از دين حق، نا اميد مى ‏شوند تصويری جديد از خدا يا دين خدا يا كلام خدا ايجاد می کنند تا مگر در شعاع اين قرائت جديد بتوانند با انحراف در ايمان مردم، آنان را به انحراف بكشانند. (مانند فرقه وهابيّت و بهائيّت ساخته انگليس و روس).

3- اختلاف افكنى‏

«وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مَسْجِداً ضِرَاراً وَكُفْراً وَتَفْرِيقاً بَيْنَ الْمُؤْمِنِينَ وَإِرْصَاداً لِمَنْ حَارَبَ اللّهَ وَرَسُولَهُ مِن قَبْلُ وَلَيَحْلِفُنَّ إِنْ أَرَدْنَا إِلَّا الْحُسْنَى‏ وَاللّهُ يَشْهَدُ إِنَّهُمْ لَكَاذِبُون‏؛ و كسانى كه مسجدى را ساختند كه مايه زيان و كفر و اختلاف بين مؤمنان است و نيز كمينگاه براى كسانى است كه قبلًا با رسول خدا (سابقه) جنگ داشته و سوگند مى ‏خورند كه جز نيكى قصدى نداشتيم ولى خداوند گواهى مى‏ دهد كه آنان قطعاً دروغگويند».(توبه، 107)

در شأن نزول این آيه آمده گروهى از منافقان به پيامبر صلی الله علیه و آله عرض كردند به ما اجازه بده تا مسجدى در ميان قبيله بنى سالم (نزديك مسجد قبا) بسازيم تا افراد ناتوان، بيمار و كارافتادگان در آن نماز بگزارند و همچنين در شب هاى بارانى گروهى که توانايى آمدن به مسجد شما را ندارند فريضه خود را در آن‏ انجام دهند. حضرت فرمودند: من عازم سفر هستم بعد از بازگشت در آنجا نماز مى ‏گزارم. آنان تقاضاى خود را بعد از بازگشت پيامبر دوباره مطرح كردند در حالى كه ایشان هنوز وارد دروازه مدينه نشده بودند در اين هنگام آيه بالا نازل شد و پرده از اسرار آنان برداشت بنابراین پيامبر صلی الله علیه و آله دستور دادند و مسجد ضرار را از بین بردند.

4- تحريف‏

«مِنَ الَّذِينَ هَادُوا يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَن مَواضِعِهِ وَيَقُولُونَ سَمِعْنَا وَعَصَيْنَا؛ برخى از كسانى كه يهوديند برخى از كلمات (خدا) را از جاهاى خود تغيير داده و گويند فرمان خدا را شنيديم و سرپيچى كرديم».(نساء، 46)

از كارهاى یهودیان تحريف حقايق و تغيير دستورات خداوند بوده است (همچون بدعت كه هيچ چيز مثل بدعت دين را در معرض انهدام قرار نمى ‏دهد).

5- تبليغ‏

«وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لَاتَسْمَعُوا لِهذَا الْقُرْآنِ وَالْغَوْا فِيهِ لَعَلَّكُمْ تَغْلِبُون‏؛ كافران گفتند به اين قرآن گوش ندهيد و در هنگام تلاوت آن جنجال كنيد شايد پيروز شويد».(فصلت، 26)

دشمنان براى ضربه زدن به اسلام از هر فرصت تبليغى سود جسته ‏اند و با قرآن به مبارزه برخاسته‏ اند. گاهی با صراحت نبوت پيامبر اسلام را انكار كرده و او را ساحر ناميده ‏اند، گاه قرآن را ساخته دست بشر معرفى كرده ‏اند. حتی هنگامی که پيامبر صلی الله علیه و آله قرآن را تلاوت مى ‏كردند؛ مى ‏گفتند: سوت و كف بزنيد تا مردم صداى او را نشوند.

6- تمسخر

«وَمَا نُرْسِلُ الْمُرْسَلِينَ إِلَّا مُبَشِّرِينَ وَمُنذِرِينَ وَيُجَادِلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِالْبَاطِلِ لِيُدْحِضُوا بِهِ الْحَقَّ وَاتَّخَذُوا آيَاتِي وَمَا أُنذِرُوا هُزُواً؛ ما رسولان را جز براى بشارت (ايشان) و ترسانيدن‏ (بدان) نمى ‏فرستيم و كافران با سخنان باطل مى ‏خواهند جدل كرده و حق را پايمال كنند و آيات مرا و آنچه براى بيم دادنشان آمد به مسخره بگیرند».(كهف، 56)

كفار با ملامت و مسخره نمودن ارزش هاى دينى سعى مى‏ كنند شخصيت طرف مقابل را متزلزل نموده و او را در مسير اهداف پليد خود سوق دهند.

7- تحقير

«فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْماً فَاسِقِين‏؛ پس قومش را خوار و تحقير كرد، در نتيجه از او اطاعت كردند. همانا آنان قومى تبهكار بودند».(زخرف، 54)

يكى از راه هاى تسلط دشمن خوار نمودن و تحقير انسانهاست، آنان با اين روش انسانها را در سطح پايينى از انديشه نگهداشته و آنان را به نادانى سوق داده‏ اند تا با بى خبرى از واقعيت ها، ارزش هاى دروغين را جايگزين ارزش هاى والاى انسانى نمايند و بر سلطه خود ادامه دهند. امروزه این کار با استفاده از افكار باطل و وسايل ارتباط جمعى صورت می گیرد.

8- گسترش فساد

«الَّذِينَ طغَوْا فِي الْبِلَادِ فَأَكْثَرُوا فِيهَا الْفَسَاد؛ كسانى كه در سرزمين ‏ها طغيان و ظلم كردند و در آن بسيار فساد كردند».(فجر، 13 – 12)

از ويژگي هاى دشمنان، گسترش فساد و گناه در ميان مردم است آنان با این ترفند روحيه خداجويى، دين ‏مدارى را تضعيف نموده و زمينه را براى نزول عذاب الهى فراهم مى ‏كنند.

9- جاسوسى‏

«لَوْ خَرَجُوا فِيكُمْ مَا زَادُوكُمْ إِلَّا خَبَالًا وَلَأَوْضَعُوا خِلَالَكُمْ يَبْغُونَكُمُ الْفِتْنَةَ وَفِيكُمْ سَمَّاعُونَ لَهُمْ وَاللّهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِين‏؛ اگر آنان [منافقان‏] همراه شما [براى جهاد] خارج مى ‏شدند، جز اضطراب و ترديد چيزى بر شما نمى ‏افزودند و با نفوذ در ميان شما به فته ‏انگيزى مى ‏پرداختند و در ميان شما جاسوسانى هستند كه به نفع آنان [جاسوسى‏] مى ‏كنند و خداوند به [احوال‏] ستمكاران آگاه است».(توبه، 47).

آيه می فرماید همراهى نكردن منافقان با مسلمانان در جهاد، به نفع مسلمانان بوده، زيرا حضور منافقان سودى ندارد بلكه آنها به فتنه ‏گرى و ايجاد ترديد مى ‏پردازند.

10- فشار اقتصادى‏

«هُمُ الَّذِينَ يَقُولُونَ لَا تُنفِقُوا عَلَى‏ مَنْ عِندَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى‏ يَنفَضُّوا؛ آنان [منافقان‏] كسانى هستند كه مى ‏گويند به افرادى كه نزد رسول خدا هستند انفاق نكنيد تا پراكنده شوند».(منافقون، 7)

دشمنان سعى مى ‏كنند با ايجاد فشارهاى اقتصادى جبهه اسلام را تحت فشار قرار داده و اتحاد آنان را از بين ببرند.

11- مبارزه با رهبرى مسلمين‏

«وَإِذْ يَمْكُرُ بِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِيُثْبِتُوكَ أَوْ يَقْتُلُوكَ أَوْ يُخْرِجُوكَ وَيَمْكُرُونَ وَيَمْكُرُ اللّهُ وَاللّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِين‏؛ ياد آور زمانى را كه كافران با حيله و نيرنگ مى‏ خواستند تو را به بند كشند يا بكشند يا [از مكه‏] اخراجت كنند».(انفال، 30)

دشمنان برای نابودى دين حق، مبارزه با رهبرى مسلمين را سرلوحه اهداف خود قرار می دهند؛ چون مى‏ دانند سنگرهاى دفاعى اسلام از رهبرى او الهام مى ‏پذيرد.

12- مقابله نظامى‏

«وَلَا يَزالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّى‏ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا؛ و آنان پيوسته با شما مى ‏جنگند تا- اگر بتوانند- شما را از دينتان برگردانند».(بقره، 217)

مفاد اين آيه به صراحت عزم دشمنان را نشان مى ‏دهد كه هميشه در صدد جنگ با مسلمانان هستند تا مگر بتوانند از اين راه مسلمانان را از دين حق برگردانند.

مهدی سیدمرادی

منبع: دشمن شناسى در قرآن، برهانيان، عبدالحسين‏، مركز تحقيقات اسلامي سپاه‏، تهران‏، 1383ش، ‏ص 37 – 68.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر