راهکار های اعتماد سازی در خانواده (2)

چه بسیار طلاق هایی که اگر اسرار خانواده در نزد زن و شوهر محفوظ می ماند و به والدین و بستگان و دوستان منتقل نشده بود، هرگز اتفاق نمی افتاد. پس به یاد داشته باشیم حفظ اسرار خانواده و راز داری، منجر...

راهکار های اعتماد سازی در خانواده (2)

رازهای خانه
در ارتباط زن و مرد در خانواده، اتفاق هایی رخ می دهد که اطلاعات آن، صرفاً مربوط به آن دو است و شایسته نیست دیگران از آن باخبر باشند. حفظ این اسرار و رازداری مرد و زن، ارتباط تنگاتنگی با اعتبار و ارزشمندی آنان در خانواده دارد. اگر امروز بر سر مسئله ای با همسر خود مشکل داشته ایم یا برای خرید یکی از لوازم منزل با مشکل مالی مواجه شده ایم، آیا دوست داریم همسرمان این راز را در خانه حفظ نکرده و آن را به دیگران منتقل کند؟ بدون شک هنگامی که ببینیم از اتفاق دیروز منزل ما، تمام بستگان همسرمان باخبر هستند، از او ناراحت و دلگیر خواهیم شد. حتی اگر مستقیماً به او تذکر ندهیم، از این رفتار او به شدت ناراحت می شویم و اعتبارش در نگاه ما کاهش خواهد یافت. پس ما هم باید مراقب حفظ اسرار خانۀ خود باشیم. ضعف های همسر ما و اتفاق های تلخ منزل و... همه اسراری است که باید آن را در خانواده حفظ کنیم.
رعایت همین مسئله تأثیر زیادی بر حفظ نشاط و صمیمیت خانواده خواهد گذاشت. بارها هنگام مشاوره ها، شاهد زوج های جوانی بوده ایم که پس از گذشت چند روز از یک ناراحتی و دعوا، همسر خود را بخشیده اند، اما هنوز بعد از گذشت چندین سال، خانوادۀ همسرشان به دلیل همان اختلاف ها با آنها برخورد سردی دارند. چه بسیار طلاق هایی که اگر اسرار خانواده در نزد زن و شوهر محفوظ می ماند و به والدین و بستگان و دوستان منتقل نشده بود، هرگز اتفاق نمی افتاد. پس به یاد داشته باشیم حفظ اسرار خانواده و راز داری، منجر به اعتمادسازی در خانواده می شود و جایگاه ما را در خانواده تضمین خواهد کرد.

حفظ اسرار و راز داری مرد و زن، ارتباط تنگاتنگی با اعتبار و ارزشمندی آنان در خانواده دارد.

وفای به عهد
نکتۀ بسیار مهم دیگری که نقش بسیار جدی و تعیین کننده در میزان اعتماد دیگران دارد، وفای به عهد است. وفای به عهد نه تنها منجر به اعتماد سازی در فضای جامعه و به ویژه در خانواده می شود، بلکه منجر به تقویت پایه های ایمان می شود. ارتباط وفای به عهد با ایمان فرد به گونه ای است که خداوند متعال خطاب به مؤمنان می فرماید: «یا أیهَا الذِینَ آمَنُوا أوْفُوا بِالْعُقُودِ...»[1] ای کسانی که ایمان آورده اید، به پیمان ها[ی خود با خدا و مردم] وفا کنید. از این آیۀ شریفه مشخص می شود که مؤمنان باید به همۀ پیمان های خود، با هر کس یا هر گروهی پایبند باشند اعم از قراردادهای لفظی یا کتبی، پیمان های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا خانوادگی، با قدرتمند یا ضعیف، با دوست یا دشمن، با خدا (نذر و عهد) یا مردم، با فرد یا جامعه، با کوچک یا بزرگ. کلمۀ «العقود» با الف و لام است که شامل همه نوع قرارداد می شود.[2] بدون شک عقد ازدواج، مصداق یکی از همین عقودی است که وفای به آن، ضرورت حفظ ایمان و بندگی است. باید در طول دوران زندگی مشترک مراقب باشیم به این پیمان با همسرمان، وفادار باشیم و حرمت خدا را در این خصوص حفظ کنیم.
جالب این است که در نگاه اسلامی، حتی حفظ پیمان با کفار نیز واجب است و معصومان (علیه السّلام) ما را از نقض این تعهدات نیز باز می دارند. به همین دلیل است که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: «سه صفت است که در هر کس باشد، منافق است؛ هر چند روزه بگیرد و نماز بخواند و خود را مسلمان بداند. کسی که در امانت خیانت می کند، کسی که به هنگام سخن گفتن دروغ می گوید و کسی که وعده می دهد و خلف وعده می کند.» [3]

وفای به عهد نه تنها منجر به اعتماد سازی در فضای جامعه و به ویژه در خانواده می شود، بلکه منجر به تقویت پایه های ایمان می شود.

در دیدگاه معصومان (علیه السلام)، خلف وعده و وفا نکردن به عهد، نشانگر دروغی نبودن ایمان است و فرد را از دایرۀ ایمان به نفاق می کشاند. پس چگونه است که گاهی برخی به خود اجازه می دهند دربارۀ عهد خود به همسرشان کوتاهی کنند و آن را ناچیز بشمارند! هر رفتار خطایی که منجر به آسیب رسیدن به عقد و پیمان زناشویی شود، نه تنها گناه است، بلکه نشانگر نفاق شخص است و اعتماد دیگران به او را نیز تخریب می کند و بنیان خانواده را متزلزل خواهد کرد. مصادیق وفای به عهد در خانواده از این قرار است:

وفاداری به اصل ازدواج
اولین و مهم ترین مصداق وفای به عهد در خانواده، پرهیز از هرگونه رفتاری است که شائبه هایی از
بی وفایی داشته باشد؛ مانند خیانت، ارتباط نامشروع جنسی، نگاه کنترل نشده به نامحرم و... به یاد داشته باشیم همسر ما امانت الهی است که با اعتماد به قول و وعده های ما، وارد زندگی مان شده است و کوچکترین خیانت و بد عهدی می تواند او را از زندگی با ما ناامید سازد.

وفاداری به پیمان های حین عقد و ازدواج
در هنگام عقد و گاهی قبل از آن و در طول جلسه های خواستگاری، مطالب بسیاری مطرح می شود و گاه دختر و پسر، قول و قرارهایی با هم می گذارند. برخی این قرارها را مکتوب و مشخص و تبدیل به شروط ضمن عقد می کنند و بسیاری هم به عهد کلامی و قول همسر آیندۀ خود اعتماد می کنند. عمل به این
وعده های ابتدایی ازدواج، علاوه بر حفظ ایمان، اعتبار ما را نیز در نزد همسر افزایش می دهد و منجر به تقویت پایه های زندگی مشترک خواهد شد. به همین دلیل اگر انجام دادن کاری برای ما سخت است یا از توانایی خود برای انجام دادن آن اطمینان کافی نداریم، باید از بیان آن خودداری کنیم. اگر به هر دلیلی، قولی به همسر خود داده ایم، به هر شکل و زحمتی باید آن را عملی سازیم.


منبع: کتاب کلبة آرامش، جایگاه و نقش پدر در خانواده، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

----------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. مائده:1
2. تفسیر نور، ج۳، ص۱۷.
3. تفسیر نمونه، ج۱، ص413 ؛ بحا رالانوار، ج۶9، ص۱۰۸، حدیث۸.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر