راه درمان خطورات قلبی

شیطان می آید در اعمال فشار بیاورد و شما را به اعمال زشت وادار کند. زورش نمی رسد. از راه فکر و خیال وارد می شود تا انسان را به لغزش بیاندازد.

راه درمان خطورات قلبی

مردی از وسوسه هایی که به ذهنش خطور می کرد، به امام جواد علیه السلام شکایت کرد. آن حضرت در پاسخ او نوشتند:

إِنَّ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِنْ شَاءَ ثَبَّتَكَ فَلاَ يَجْعَلُ‏ لِإِبْلِيسَ‏ عَلَيْكَ طَرِيقاً؛ اگر خداوند عز و جل بخواهد، تو را ثبات عقیده می بخشد و راه نفوذ شیطان را در تو می بندد.

سپس فرمودند:

قَدْ شَكَا قَوْمٌ إِلَى النَّبِيِّ ص لَمَماً يَعْرِضُ لَهُمْ لَأَنْ تَهْوِيَ بِهِمُ الرِّيحُ أَوْ يُقَطَّعُوا أَحَبُّ إِلَيْهِمْ مِنْ أَنْ يَتَكَلَّمُوا بِهِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَ تَجِدُونَ ذَلِكَ قَالُوا نَعَمْ فَقَالَ وَ الَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ إِنَّ ذَلِكَ لَصَرِيحُ الْإِيمَانِ فَإِذَا وَجَدْتُمُوهُ فَقُولُوا آمَنَّا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ؛(1) عده ای نیز از وسوسه های ذهنی خود به پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم شکایت کردند؛ وسوسه هایی که دوست داشتند باد، آنان را به جاهای دوردست پرتاب کند و یا قطعه قطعه شوند، اما آنها را به زبان نیاورند؛ اما پیامبر خدا به ایشان فرمود: «سوگند به آن که جانم در دست اوست، این همان ایمان ناب است. هرگاه با این وسوسه ها رو به رو شدید، بگویید: آمنا بالله ورسوله ولا حول ولا قوه إلا بالله؛ به خدا و پیامبرش ایمان آورده ایم و هیچ نیرو و توانی نیست، مگر به خدا.

آدمی که خدا و پیغمبر و امام زمان برایش مهم است، اگر خدای نکرده یک چیز بدی به ذهنش بیاید، خیلی وحشت می کند که مبادا توهینی از او سرزده باشد.

امام باقر علیه السلام فرمودند: مردی نزد رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم آمد و عرض کرد: ای رسول خدا، من منافق شدم. حضرت فرمودند:

وَ اللَّهِ مَا نَافَقْتَ وَ لَوْ نَافَقْتَ مَا أَتَيْتَنِي تُعْلِمُنِي مَا الَّذِي رَابَكَ أَظُنُّ الْعَدُوَّ الْحَاضِرَ أَتَاكَ فَقَالَ لَكَ مَنْ خَلَقَكَ فَقُلْتَ اللَّهُ خَلَقَنِي فَقَالَ لَكَ مَنْ خَلَقَ اللَّهَ؛ به خدا سوگند تو منافق نشده ای! اگر منافق بودی نزد من نمی آمدی که مرا به آن آگاه کنی. چه چیز تو را به شک انداخته است؟ به گمانم آن دشمن حاضر به خاطرت آمده و به تو گفته است: چه کسی تو را آفریده؟ تو گفتی: خدا مرا آفریده است. پس به تو گفته است: چه کسی خدا را آفریده است؟

عرض کرد: آری، به آن که تو را به راستی فرستاده است سوگند که چنین است که می گویی! پیامبر فرمودند:

إِنَّ الشَّيْطَانَ أَتَاكُمْ مِنْ قِبَلِ الْأَعْمَالِ فَلَمْ يَقْوَ عَلَيْكُمْ فَأَتَاكُمْ مِنْ هَذَا الْوَجْهِ لِكَيْ يَسْتَزِلَّكُمْ فَإِذَا كَانَ كَذَلِكَ فَلْيَذْكُرْ أَحَدُكُمُ اللَّهَ وَحْدَهُ؛(2) همانا شیطان از راه کردارهای شما (و جلوگیری شما از اعمال نیک) نزدتان آید و بر شما دست نمی یابد. پس از این راه به سراغتان می آید تا شما را بلغزاند. و هرگاه چنین شد، هرکدام از شما (که برایش چنین رخ داد) خدا را به یگانگی یاد کند، (خیالات شیطانی برطرف می گردد.)

آدم هایی که پاک هستند، فکر می کنند با یک فکر کفر آمیز منافق و کافر شده اند، در صورتی که این احساس از عمق ایمانشان حکایت می کنند.

حضرت فرمودند: منافق نشده ای. نگران نباش، گناه نیست. اگر منافق شده بودی که نزد پیغمبر نمی آمدی درد دل کنی. منافق توطئه می کند. نمی گوید که شیطان به من حمله کرده و فکر بد سراغم آمده است، چه کار کنم؟ منافق مخفی می کند و ادامه می دهد.

شیطان می آید در اعمال فشار بیاورد و شما را به اعمال زشت وادار کند. زورش نمی رسد. از راه فکر و خیال وارد می شود تا انسان را به لغزش بیاندازد. اگر چنین فکر و خیالی به شما هجوم آورد، خدا را یاد کنید. «لا اله الا الله»، «استغفر الله»، «لا حول و لا قوه الا بالله» بگویید و بر محمد و آل محمد صلوات فرستید تا شیطان دور شود.

منبع: کتاب وسواس: راه کارهای پیشگیری و درمان، حبیب الله فرحزاد، ص 173-174.

----

پی نوشت ها:

1. الکافی، ج 2، ص 425، ح 4.

2. الکافی، ج 2، ص 425.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر