در این نوشتار به برخی از راههای اثبات مودت خود نسبت به اهل البیت علیهم السلام اشاره می شود

راه های ابراز محبت و مودت به اهل بیت علیهم السلام

راه های ابراز محبت و مودت به اهل بیت علیهم السلام

در قرآن کریم بارها این سخن به میان آمده که انبیاء از مردم مزد و پاداشی نمی خواستند ﴿وَمَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍإِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى رَبِّ الْعَالَمِينَ﴾(1) اما پیامبر اکرم صلی الله علیه واله در مقابل رسالت خویش تقاضای اجر و مزد کرده است،﴿قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى﴾ (2)؛ بگو من هم مزد رسالت نمی خواهم مگر "مودت قربی" مودت یعنی اظهار محبت که در واقع همان محبتی ست که انسان ابراز می کند. در این نوشتار به برخی از راههای اثبات مودت خود نسبت به اهل البیت علیهم السلام اشاره می شود:

یکی از راه های ابراز مودت اطاعت محض می باشد، یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام بنام مامون رقی نقل کرده است که: در محضر امام صادقعلیه السلام بودم، سهل بن حسن از شیعیان خراسان وارد شد و سلام کرد و نشست، عرض کرد: ای فرزند رسول خدا کرامت و بزرگی از آن شماست، شما خاندان امامت، چرا بر این حق خود سکوت کرده و قیام نمی کنید و حال آن که هزاران نفر از شیعیان شما آماده شمشیرزدن در رکاب شما هستند.امام فرمود: ای خراسانی! لحظه ای درنگ کن. پس امر فرمود که تنور را روشن کنند، هنگامی که آتش شعله ور شد، به سهل فرمود: داخل تنور شو، سهل گفت: ای پسر رسول خدا مرا از این کار معاف بدار، دراین هنگام هارون مکی یکی از اصحاب باوفای امام علیه السلام وارد شد درحالی که کفش های خود را در دست گرفته بود، سلام کرد و جواب شنید، امام به او فرمود: کفش های خودرا بر زمین بگذار و داخل تنور شو، او بدون هیچ درنگی وارد تنور شد و درمیان شعله های آتش نشست.

امام صادق رو به خراسانی کرد و از حوادث خراسان برای او گفت، انگار امام در آن جا حاضر بوده است، سپس فرمود: داخل تنور را نگاه کن.

مامون رقی می گوید: من هم جلو رفتم و داخل تنور را مشاهده کردم، آن شخص درمیان آتش نشسته بود و برخاست و از تنور خارج شد.

امام به سهل فرمود: در خراسان چند نفر مانند او می شناسی؟ عرض کرد: به خدا قسم احدی را نمی شناسم، امام حرف او را تایید نمود و فرمود: در زمانی که ما حتی پنج نفر از این گونه یاران نداریم چگونه قیام کنیم؟ (3)

دومین راه ایجاد بستر مودت و دوستی با اهل البیت علیهم السلام زیارت است. زمانی که می خواهی اثبات کنی من خیلی شما را دوست دارم باید به زیارتشان بروید.

سومین راه اثبات ارادت و علاقه نسبت به اهل بیت علیه السلام دستگیری دوستان آنهاست. امام صادق علیه‌السلام فرمود: هر كه به ما دسترسي ندارد تا به ما نيكي كند، به دوستان ما نيكي نمايد كه پاداش نيكي به ما براي او نوشته شود.(4)

چهارمین راه اثبات مودت به اهل البیت علیهم السلام تکریم آنهاست. در این جا، به برخی از مصادیق تکریم اهل بیت علیهم السلام اشاره­ می ‏گردد: نامگذاری فرزندان به نامهای اهل البیت علیهم السلام، یاد کردن نام ایشان با تکریم و احترام ، درود و صلوات فرستادن همراه اسمشان ، یادکردن هایشان برای دیگران،روز میلادشان جشن گرفتن و بزرگ داشتن، روز شهادتشان حریم نگهداشتن و در غم و اندوهشان حالت غم داشتن.

مقداد ملایی

پی نوشت ها:

1. سوره شعراء ،آیه 109.

2. سوره شوری ،آیه 23.

3. بحارالانوار، ج ۴۷ ص ۱۲۳.

4. ثواب الاعمال وعقاب الاعمال ،ج1،ص99.


مطالب مرتبط