راه های جلوگیری از خشم زوجین در برابر یکدیگر

زوجین باید برای جلوگیری از خشم در برابر یکدیگر و ایجاد کدورت، لازم است اموری را رعایت کنند

راه های جلوگیری از خشم زوجین در برابر یکدیگر

خشم و تندخویی اولین چیزی است که محبت و آرامش را در خانه از بین می برد. اختلاف، خشم و پرخاشگری موجب از بین رفتن انس و الفت در خانواده می شود. اگر زن در برابر همسرش برای هر مسئله کوچکی خشمگین شود با همان جمله اول ضربه ای مهلک به اساس زندگی می زند و چنانچه مرد تندخو باشد همان فریاد اول ریشه زندگی مشترک را متزلزل می سازد به طوری که اگر خشم و تندخویی از دو طرف باشد کم کم کانون گرم خانواده از هم پاشیده می شود.

به طور معمول دعواهای خانوادگی با فحاشی، پرخاشگری، تندخویی و زد و خورد پایان می پذیرد به طوری که زن، مردهای دیگر و مرد، زن های دیگر را به رخ یکدیگر می کشند تا جایی که در دل آنها جایی برای محبت زن و شوهر بودن باقی نمی ماند و نامحرمان جای آن را می گیرند.

بیشتر دعواهای خانوادگی که به طلاق و جدایی انجامیده، به دلیل خشمی بیجا بوده است: زن به موقع غذا را آماده نکرده، یا لباس های همسرش را اتو نکشیده، یا درب خانه را باز گذاشته و دعوا و مشاجره آغاز شده است.

مرد به هنگام بازگشت به خانه به جای سلام و ابراز محبت به همسرش که از صبح تا شب در خانه تنها بوده، مونس و همدمی نداشته تا با او درد دل کند، با اخم و ناراحتی وارد می شود، خستگی و عصبانیت محل کار خود را سر زن و فرزندانش خالی می کند و تمام کاسه کوزه ها را سر آنها می شکند، این در حالی است که فرزندان، در حال تماشای جنگ و دعواهای آنها هستند و این خشونت ها را در حافظه خود نگهداری و به عنوان یک درس حفظ می کنند.

اگر مرد به وظائف شرعی، عقلی و اخلاقی و عرفی خود عمل کند و خط قرمزی میان کارهای خارج از خانه و کانون گرم خانه بکشد و این دو را از هم جدا کند با مشکلی روبرو نخواهد شد.

زن و شوهر باید مایه آرامش و دلگرمی یکدیگر باشند و غم ها و مشکلات زندگی را با همدلی و یکرنگی از بین ببرند. خداوند می فرماید: «و یکی از نشانه های خدای متعال این است که برای شما از جنس خودتان جفتی آفریدم که در کنار او آرامش یافته و با هم انس بگیرید و بین شما دوستی و رحمت قرار داد».[1]

زوجین باید برای جلوگیری از خشم در برابر یکدیگر و ایجاد کدورت، دشمی و یأس از زندگی به این آیه الهی توجه کرده، زندگی خود را خراب و به جهنم تبدیل نکنند و از خشم بیجا و بی مورد بپرهیزند. از این رو لازم است برای رسیدن به این هدف متعالی، اموری را رعایت کنند:

1- شوهر خستگی ها، ناراحتی ها و کارهای محل کار خودد را وارد خانه نکند و این دو موضوع را از هم جدا کند.

2- شوهر با خود فکر کند همانطور که او از کار روزانه و اداره خسته می شود همسرش نیز به اندازه وی خستگی کشیده و منتظر کسی است تا با دیدن او خستگی از تنش خارج شود، لذا در این کار پیش قدم شود و به جای خشم و عصبانیت به همسرش سلام کند و «خسته نباشی» بگوید.

3- زن و شوهر باید بدانند که با فحاشی و خشم به یکدیگر علاوه بر کدورت های دنیوی و نزاع های خانوادگی، در قیامت نیز گرفتار عذاب دردناک الهی خواهند شد.

4- زن نیز به سهم خود باید از ابراز خستگی و ناراحتی به همسرش خودداری کند.

5- تنوع در زندگی، تفریح، خنده و شادی بین خانواده تا حد زیادی از خشم های بی مورد و ایجاد کدورت جلوگیری می کند.

6- زن و شوهر باید هنگام خشم، به آسیب ها و پیامدهای آن در خانواده، خوب دقت کنند و بدانند یکی از مواردی که می تواند زندگی مشترکشان را نابود ساخته، موجب جدایی آنها از یکدیگر شود، همین خشم است.

7- بعضی از همسران به هنگام خشم، فریاد می کشند و ناسزا می گویند، آنها از این راه به عنوان ابزاری استفاده می کنند تا شرایط را تحت کنترل خود در آورند و همسر خود را به این وسیله ساکت کنند. آنان یاد گرفته اند که داد و فریاد مساوی با سکوت و خاموشی طرف مقابل است لذا این راه را ادامه می دهند.

بهترین راه مقابله با چنین افرادی این است که وقتی او عصبانی نیست با وی صحبت و بدی کار او را گوشزد کند و اگر مؤثر نبود بهتر است او را به یک مشاوره خانوادگی ببرد تا مهارت های ارتباطی را بیشتر یاد بگیرد و برای اینکه سوء تفاهمی پیش نیاید که همسرش وی را روانی دانسته و به روان پزشک آورده است، خودش نیز در این مشاوره شرکت و از دستورهای پزشک مشاور استفاده کند، چرا که گاهی اوقات ممکن است سخنی گفته یا دستوری بدهد که در تمام مراحل زندگی یاری کننده وی نیز باشد.

آری اگر می خواهیم خانواده ای موفق داشته باشیم باید در گام نخست، با روش های خشونت آمیز در خانواده مبارزه کنیم، چرا که امروزه متداول ترین خشونت موجود در سطح جوامع انسانی، در خانواده رخ می دهد و عواملی همچون بی پناهی اعضای آزار دیده، ترس و شرم اعضای خانواده در بیان آزار، کاستی های قانونی، بی توجهی نهادهای حمایتی و عوامل بسیار دیگری در گسترش آن دخیل است.

منبع: کتاب «خشم» نوشته نور مراد محمدی، قم، مؤسسه بوستان کتاب، چاپ دوم، 1389ش، ص 67 – 63.

پی نوشت ها:

[1] روم، 21.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر