راه کارهای مردانه برای شادی های زنانه!

مردی در زندگی مشترک موفق است که به این خواسته ی خانم ها توجه کرده و همیشه ساعت هایی را در برنامه روزانه برای گفت وگو در نظر بگیرد

راه کارهای مردانه برای شادی های زنانه!

اشاره

شادی در خانواده، موضوع مهمی است که همه دنبال آن هستند. مردان دوست دارند بدانند چگونه می توان کانون خانواده را به کانونی گرم و شاد بدل کرد؟ این یک واقعیت است که شادی خانمِ خانه برابر با شادی تمام اهل خانه است. آیا تا به حال، به این موضوع فکر کرده اید؟ روزی که همسر شما شاد و سرحال است، انگار تمام آجرهای خانه هم شاد است و می خندد؛ ولی وای از روزی که همسرتان ناراحت و غمگین باشد! انگار از در و دیوار خانه غصه می بارد! اگر می خواهید خانه و تمام اهلش، همیشه شاد و سرحال باشند، تنها یک رمز هست و آن هم این که همسرتان را شاد نگه دارید. حالا این سؤال مطرح است که مردان با چه راه کاری می توانند همسرشان را شاد کنند؟

شادی در اسلام

خداوند، خالق هستی و همه ی زیبایی هاست. خنده هم آفریده ی اوست. برخی به اشتباه فکر می کنند دین اسلام دین تضرع و گریه و زاری است و شادی در آن جایگاهی ندارد؛ در حالی که آیه ها و روایت های متعددی به این موضوع اشاره کرده اند و برای شادی در زندگی ارزش قائل شده اند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیثی زیبا فرمودند: «هرکه مؤمنی را شاد سازد، مرا شاد ساخته و هر که مرا شاد کند، خدا را شاد کرده است».(1)

در رفتار پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هم، خوش برخوردی و شادی موج می زند. بسیاری از کفار با همین روی خوش و اخلاق خوبِ پیامبر، مسلمان شدند. شادی در روحیه ی مؤمنِ واقعی، ماندگارتر و دائمی تر است؛ چراکه در چشم مؤمن، مشکل ها و سختی های دنیا حقیر می نماید و دنیا را مانند عرصه ی بازیگری می داند که کارگردان آن خداوند است.

راه کارهای شادی زنان در خانواده

از آنجاکه شادی زن، همان شادی خانواده است و بدون شادی زن، اعضای دیگر هم شاد نیستند؛ بهتر است بدانیم چه راه کارهایی برای شادی زنان هست:

* اولین و مهم ترین راه کار، یافتن مانع شادیِ زنان در خانواده است. امروز زنان بیش از گذشته در معرض استرس قرار دارند و کوتاه ترین راه برای شادکردن زنان، کاهش استرس زن است. شادی زن، ضامن رضایت و خشنودی اطرافیانش است. زنانی که استرس دارند، ترجیح می دهند نیازهای خود را به جای این که در ابتدای کارها و برنامه ی روزانه خود بگذارند، در پایان، فهرست بلندبالایی از کارها می آورند. این گونه زنان اغلب رضایت مندی و نظر دیگران را مقدم بر رضایت مندی خویش می دانند. زنانی که استرس دارند، کسانی هستند که بیش از دیگران به غیرخود می پردازند. زنان اغلب مهارت شادبودن را ندارند و منتظرند عاملی از بیرون آنان را شاد کند. در حالی که شادی، حالتی درونی است که فرد باید احساس شادی را در خود ایجاد کند.

* راه کار بعدی برای شادکردن خانم ها استفاده از تکنیک گفت وگو است؛ مردان، علاقه به سکوت دارند و زنان علاقه به گفت وگو! مردی در زندگی مشترک موفق است که به این خواسته ی خانم ها توجه کرده و همیشه ساعت هایی را در برنامه روزانه برای گفت وگو در نظر بگیرد. اغلب در گفت وگوی چهره به چهره، بسیاری از نگرانی ها و مشکل های خانم ها ـ که مانع شادی آنان می شود ـ از بین می رود.

زن ها به هم صحبت و کسی که به درد دل آن ها گوش بدهد، احتیاج دارند. خانم ها علاقه دارند احساس ها و تمایل های خود را برای شنونده، بیان کنند. گاهی از این طریق، عقده های خود را بیرون ریخته و خود را تسکین می دهند؛ بدین جهت، به شنونده ای که با سکوت خود حرف های آن ها را بشنود، احتیاج دارند.(2)

* در نهایت این که زن و شوهر پس از مدتی زندگی در کنار هم می توانند به خوبی از خواست ها و علایق یک دیگر خبردار شده و بدانند هر کدام، چه چیزهایی را دوست دارند؛ لذا مرد برای شادی همسرش می تواند از تجربه ‎های قبل استفاده کند و همان کارهایی را انجام دهد که قبلاً باعث شادی همسرش می شده است و برعکس، کاری را انجام ندهد که باعث رنجش خاطر او گردد. البته استفاده از شوخیِ بجا و شوخ طبعی هم می تواند در این راه کمک کند.

خانواده ها هنگامی که با مشکل های زندگی روبه رو می شوند، اغلب از شوخی می پرهیزند؛ در حالی که استفاده از شوخی در چنین مواقعی، بسیار مفید است. از شوخی در زمینه ی همه ی رفتارهای عادی زندگی راهی می یابید تا محبت خود را به همسرتان آشکار سازید؛ چون نشان داده اید که همه چیز را می توانید فدای محبت به همسر خود سازید. شوخی نقش مهمی در خانواده ی سالم دارد و خانواده به یک کتاب طنز، بسیار نیازمند است.(3)

کلام آخر

تصور کنید زندگی تان چنان باشد که هر صبح زود که از خواب بیدار می شوید، بسیار خوش حال و شاد باشید و شب، هنگام خواب با قاطعیت بگویید: روز فوق العاده ای بود! تصور کنید تمام مشکل هایی که در روابط و کار و خانواده با آن روبه رو هستید، بسیار ساده و حل شدنی باشند! این تصورها واقعیت نمی یابند مگر تا زمانی که زن و مرد ـ که دو همراه در زندگی اند ـ ابتدا خود بخواهند و سپس با آگاهی و تلاش، در پی تحقق آن باشند؛ هم چنین هم دیگر را در این راه کمک کنند. هیچ زن یا شوهری نمی تواند به تنهایی خانواده ای شاد و موفق سازد؛ چون بنای خانواده، نه قائم به فرد؛ بلکه قائم به جمع است. با امید به این که تمام زن و شوهرهای ایرانی با یاری گرفتن از فرهنگ غنیِ ایرانی و اسلامی، سعی در استحکام بنای خانواده کرده و شادی در خانواده را جدی بگیرند.(4)

منابع:

حسین زاده، علی (1390)؛ همسران سازگار راه کارهای سازگاری، قم: مؤسسه ی امام خمینی.

خنیفر، حسین (1390)؛ مهارت های زندگی، قم: هاجر.

سماک امانی، محمدرضا (1385)؛ شادی در اسلام، تهران: نشر آموزش کشاورزی.

مجله پیام زن، خرداد ماه سال 1394، شماره 279، علی اسلامی پور.

---

پی نوشت ها:

1. الکافی، ج 2، ص 188.

2. خنیفر، مهارت های زندگی، ص 210.

3. حسین زاده، همسران سازگار راه کارهای سازگاری، ص 202.

4. اسلامی پور، مجله پیام زن.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر