بسیاری از ما، با شنیدن نام آفریقا به یاد دوران استعمار و برده داری از اواسط قرن هجدهم تا اواخر قرن بیستم در کشورهای آمریکا و اروپایی می افتند.

رسانه انقلاب اسلامی در آفریقا
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ 208 113.4 KB 32 0

رسانه انقلاب اسلامی در آفریقا

بسیاری از ما، با شنیدن نام #آفریقا به یاد دوران #استعمار و برده داری از اواسط قرن هجدهم تا اواخر قرن بیستم در کشورهای #آمریکا و اروپایی می افتند. از همه مهم تر آفریقا مظهرجریان جنایتکار آپارتاید است که توسط نلسون ماندلا با شرمساری برای کشورهای غربی و استعمارگران جهانی به تاریخ پیوست. قاره سیاه، قاره ای که از شمال به دریای مدیترانه، از شمال شرق به کانال سوئز و دریای سرخ، از شرق به خلیج عدن و از غرب به اقیانوس اطلس محدود است، دارای اهمیت راهبردی و حیاتی در جهان می باشد که به علت حضور قدرت های استعماری در سالیان متمادی ظرفیت های طبیعی و اقتصادی آن مغفول مانده است. این اهمیت راهبردی بویژه پس از ورورد اسلامبین سالهای 640و710 میلادی توسط مسلمانان که از مصر آغاز شد و با ایجاد ارتباط اقتصادی و تجاری دریایی در ساحل آفریقای شرقی، شهرهایی همچون مگادیشو، ملینده، ممباسا، کیلوا و سفالا را در نوردید و تا عمق آفریقا در کشور لیبی هم پیش رفت دو چندان شد.

در سال های اخیر کشورهایی همچون چین، آمریکا و حتی عربستان سعودی با هدف نفوذ گسترده اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در آفریقا سرمایه گذاری های گسترده ای را در سراسسر آفریقا آغاز کرده اند و رقابت تنگاتنگی بین آنان در جریان است. این در حالی است که جمهومری اسلامی ایران علیرغم وجود زمینه های مشترک فرهنگی و دینی با آفریقا و وجود پیشینه روشن و قابل اعتماد از سوی کشورهای آفریقاییهیچ گاه حضور پررنگ و اثرگذاری را در این قاره کهن نداشته است. اکنون در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تاسیس شبکه (هوسا تی وی) توسط معاونت برون مرزی صدا و سیما امکان ارتباطفرهنگی و شنیده شدن پیام انقلاب اسلامی توسط مردم مظلوم و تشنه حقیقت را در آفریقا فراهم می آورد.

شبکه هوسا تی وی با پخش برنامه هایی به زبان (هوسایی) که در کشورهای مختلف این قاره همچون نیجریه، غنا، چاد، ساحل عاج، بنین، آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو و سیرالئون در میان مردم این کشورها جاری است با پوشش 877میبلیون نفر از جمعیت آفریقا می تواند ابزاری تاثیرگذار برای ایران اسلامی در راستای شناساندن سیاست های جمهوری اسلامی به افکار عمومی قاره آفریقا و محملی مناسب برای رونق دادن به به مراودات اقتصادی و سیاسی کشورمان با سرزمین های این قاره کهن و غنی باشد.

ارائه تصویری ناقص و خلاف واقع از آفریقا در رسانه های خارجی و البته کم کاری و اشتباه عملکرد رسانه های داخلی در نداشتن اطلاعات دقیق و میدانی از این سرزمین برای ارائه به مخاطبان داخلی تصویری کم اهمیت و بی ارزش از آفریقا را در میان مردم و مسئولین کشورمان ایجاد کرده است و این از مهم ترین موانع همکاری های ایران و آفریقاست.

ظرفیت های متنوع قاره آفریقا با دارا بودن جمعیت گسترده وبازار مصرف بزرگ ، منابع غنی طبیعی و زیرزمینی از جمله طلا، نقره و دیگر فلزات ارزشمند، ارتباطات مواصلاتی گسترده و داشتن سواحل گسترده با آبهای آزاد و کریدور ارتباطات دریایی جهان و همچنین نیاز گسترده به سرمایه گذاری اقتصادی و ایجاد کارخانه های صنعتی و ارائه تکنولوژی های مورد نیاز این کشورها می تواند با ایجاد بازارهای صادراتی جدید و ارز آوری گسترده نقشی موثر را در بی اثر کردن تحریم های فعلی آمریکا علیه ملت و دولت ایران ایفا کند و البته از همه مهم تر اینکه با نشر گسترده معارف و راهبردهای انقلاب اسلامی عمق استراتژیک قدرتمندی را در این قاره کمتر شناخته شده و راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران شکل دهد.

مطالب مرتبط