رمضان؛ ابواب رحمت الهی گشوده است

یکی از موانع عظیم در بهره گیری از عبادات و کتاب الهی، حجاب معاصی و گناهان است که روح انسان را سرد و به خدا و آخرت بی رغبت می کند.

رمضان؛ ابواب رحمت الهی گشوده است

قرآن کریم می فرماید: اَیُّهَا النّاسُ اِنَّ اَبْوابَ الْجِنانِ فِی هَذَا الشَّهْرِ مُفَتَّحَهٌ فَاسْئَلُوا رَبَّکُمْ اَنْ لا یُغَلِّقَها عَلَیْکُمْ؛(1) ای مردم، بدانید در این ماه درهای بهشت باز است؛ پس از پروردگار خویش بخواهید آن را بر شما مسدود نکند.

یکی از موانع عظیم در بهره گیری از عبادات و کتاب الهی، حجاب معاصی و گناهان است که روح انسان را سرد و به خدا و آخرت بی رغبت می کند؛ چندان که ابواب رحمت الهی بر او بسته شده و درب های جهنم گشوده شده است و اگر بر همین حال باقی بماند، هرگز امیدی به نجات او نیست؛ اما خداوند مهربان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، با رحمت خود، این حجاب را می درد و درهای بهشت را می گشاید و بر جهنمِ خود قفل می زند تا شاید ما گنهکاران، رها از ظلمت و تباهی اعمال گذشتۀ خود، در پرتو انوار رحمت ماه رمضان، از اصرار در پیمودن راه شقاوت و هلاکت دست برداریم و گذشته ها را جبران کنیم؛ آن هم با سرعتی که بتوانیم خرمن گناه یک عمر را در یک ماه بسوزانیم و راه آینده را روشن سازیم. در این میان، خداوند رئوف، شیطان حیله گر را نیز به غل و زنجیر کشیده است: شیطانی که از دام های بزرگ او این است که:

در ابتدا بنده را به غرور کشاند و او را به این وسیله افسارگسیخته کند و از معاصی کوچک، به بزرگ و از آن، به کبائر و موبقات کِشد و چون مدتی بِدین منوال با او بازی کرد و او را به خیال رجاء به رحمت، به وادی غرور کشاند، در آخرِ کار، اگر در او نورانیتی دید که احتمال توبه و رجوع داد، او را به یأس از رحمت و قنوط کشانَد و به او گوید:«از تو گذشته و کار تو اصلاح شدنی نیست!» و این دام بزرگی است که بنده را از درِ خانۀ خدا روگردان کند و دست او را از دامن رحمت الهی کوتاه نماید و این منشأ خرابی های عجیب و مفاسد بی شمار است که ضرر این اشخاص به خود و به دیگران، از هرکس بیشتر است و این از غایت جهل و نهایت شقاوت است.پس انسان باید درصدد علاج برای این کبیرۀ مهلکه برآید و تفکر در رحمت های واسعۀ حق و لطف های خفی و جلّیِ آن ذات مقدس کند.(2)

پس، غرور شیطان انسان را از عمل صالح باز دارد و انسان را یا بی ایمان یا با بارهای سنگین از دنیا ببرد و به شقاوت و بدبختی گرفتار کند و گاهی با وعدۀ رحمت واسعۀ ارحم الرّاحمین، دست انسان را از دامن رحمت کوتاه کند؛ غافل از آنکه این همه بعث رسل و ارسال کتب و فروفرستادن فرشتگان و وحی و الهام به پیغمبران و راهنمایی [به] طریق حق، از رحمت ارحم الراحمین است. عالم را رحمت واسعۀ حق فرو گرفته و ما در لب چشمۀ حَیوان از تشنگی به هلاکت می رسیم... بالجمله این نیز از غرور شیطان است که دست انسان را با طمع رحمت از رحمت کوتاه کند.(3)

در بهره گیری از نعمات الهی

ای عزیز، اکنون که فرصت است و سرمایۀ عمر عزیز در دست است و طریق سلوک الی الله مفتوح است و درهای رحمت حق باز است و سلامتی و قوّت اعضا و قوا برقرار است و دار الزَّرعِ عالم مُلک برپاست، همتی کن و قدر این نِعَم الهیّه را بفهم و از آن ها استفاده نما و کمالات روحانیّه و سعادات ازلیّۀ ابدیّه را تحصیل کن و از این همه معارف که قرآن شریف آسمانی و اهل بیت عصمت (علیهم السلام) در بسیط ارض طبیعت مظلمه بسط داده اند و عالم را به انوار ساطعۀ الهیه روشن فرموده اند، تو نیز بهره ای بردار و ارض طبیعت مظلمۀ خود را به نور الهی روشن کن و چشم و گوش و لسان و دیگر قوای ظاهره و باطنه را به نور حق تعالی منوّر کن و تبدیل این ارض ظلمانی را به ارض نورانی، بلکه آسمان عقلانی کن: {یَوْمَ تُبَدَّلُ الْاَرْضُ غَیْرَ الْاَرْضِ}(4) {وَ اَشْرَقَتِ الْاَرْضُ بِنُورِ رَبِّها}(5) در آن روز اگر ارض تو غیر ارض نشده باشد و به نور رب نورانی نگردیده باشد، ظلمت ها و سختی ها و وحشت ها و فشارها و ذلّت ها و عذاب ها داری.(6)

در این فرصت مغتنم، خویش را با هر رنج و زحمتی که شده است، داخل ابواب رحمت بکشانیم و از خدا بخواهیم آثار حیات طیبه و یقین و معرفتش را که ظهور بهره مندی از آن، بهشت است، نصیبمان فرماید.

توصیه های عملی

1. برنامه های عبادی آنگاه مقبول افتاده است که در جان، آثار حیات طیبۀ آن مشاهده شود. این ملاک را همیشه در نظر داشته باشیم.

2. در آیات قرآن که صحنه های بهشت را به تصویر کشیده است، تدبر کنیم تا شوق آرزوهای اخروی را در خویش حس کنیم.

3. از خدا بخواهیم که ابواب رحمت خویش را بر ما نبندد.

4. نعمت های الهی را ضایع نکنیم و شکرشان را که استفادۀ آن نعمت ها در جهت تحصیل سعادت و کمال است، به جا آوریم.

منبع: کتاب مهمانیِ خدا؛ مراقبات ویژه ماه مبارک رمضان مبتنی بر خطبه پیامبر اکرم (ص) و رهنمودهای حضرت امام خمینی (رحمه الله)، نویسنده: احمد ضرابی.

---

پی نوشت ها:

1. محمدبن علی بن بابویه قمی (شیخ صدوق)، امالی الصدوق، ص 95.

2. سیدروح الله خمینی، شرح حدیث جنود عقل و جهل، ص 139.

3. سیدروح الله خمینی، آداب الصلاه (آداب نماز)، ص 36 و 37.

4. (در آن روز که این زمین به زمین دیگر، ...مبدل می شود) (ابراهیم، 48.)

5. (و زمین [در آن روز] به نور پروردگارش روشن می شود،...) (زمر، 69.)

6. سیدروح الله خمینی، آداب الصلاه (آداب نماز)، ص152.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر