ایفای نقش ژاندارمی ایران برای امریکا در منطقه، مایه خواری ایران در منطقه و جهان شده و سبب گشته بود مسلمانان جهان نسبت به ایران که کشوری مسلمان و متظاهر به اسلام بود، بدبین شوند

رهایی از ذلت ژاندارمی آمریکا از دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی

رهایی از ذلت ژاندارمی آمریکا از دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی

مرز 2500 کیلومتری ایران با اتحاد جماهیر شوروی سابق، واقع شدن ایران در طول خلیج فارس و منابع غنی نفت و گاز طبیعی آن، کشور ما را در منطقه استراتژیک جهان قرار داده است. ایران، پرجمعیت ترین کشور منطقه خلیج فارس و مشرف به تنگه هرمز است که 56 درصد از نفت جهان از آن می گذرد. مجموعه این عوامل، ایران را از نظر سیاسی، اقتصادی و استراتژیکی، کشوری بااهمیت جلوه می دهد.(1) از این رو، امریکا در میان کشورهای منطقه، با ایران روابط صمیمانه تر و گسترده تری نسبت به بقیه برقرار کرده بود. مهم ترین عامل این علاقه امریکا، نیاز این کشور به یک کشور دوست و قدرتمند حافظ منافع امریکا و دیگر کشورهای غربی در خلیج فارس بود. از طرف دیگر، شاه نیز برای بقای خود و رژیم فاسد پهلوی، به این نقش آفرینی علاقه مند بود. رژیم شاه به عنوان یکی از ستون های دوگانه و اصلی دکترین نیکسون، دارای چنان اهمیتی بود که حتی روابط امریکا با کشورهای دیگر مانند پاکستان، ترکیه و شیخ نشین های خلیج فارس را تحت الشعاع خود قرار داده بود.(2) این توافق ایران و امریکا در حقیقت، به دلیل نیاز دو طرفه بود. از یک سو، رژیم سلطنتی محمدرضا پهلوی به دلیل نداشتن پایگاه مردمی، نیازمند حمایت قدرت خارجی بزرگی همانند.امریکا بود تا بتواند سلطنت خود را حفظ کند. از سوی دیگر، موقعیت استراتژیک ایران در منطقه برای حفاظت از منافع نامشروع امریکا، برای حکومت ایالات متحده امریکا اهمیت داشت. همچنین نقش ایران در منطقه برای حمایت از رژیم اشغال گر قدس و روند سازش در منطقه، برای امریکا دارای اهمیت بسیار بود. مجموعه این عوامل دست به دست هم داد و موجب شد تا رژیم منحط پهلوی، سال های طولانی، نقش ژاندارمی امریکا را در منطقه ایفا کند. توصیف ژنرال هایزر از اوضاع ایران بعد از سقوط رژیم پهلوی، عمق تأسف امریکا را نسبت به از دست دادن رژیم پهلوی به عنوان ژاندارم منطقه و تضمین کننده منافع ایالات متحده نشان می دهد:

پایان این داستان خوفناک و مهیب بسیار غم انگیز است. امریکا، دوست نزدیک و متحد ستبر و خوش بنیه ای را از دست داده است که می توانست منافع غرب را در خلیج فارس تأمین کند. همین یک ضرر، میلیاردها دلار خرج برای امریکا در بر داشته است؛ زیرا امریکا مجبور شده است اقدامات امنیتی دیگری را برای سال های آینده در نظر بگیرد. اما شاید تلخ ترین ضرر امریکا، ضرری است که در ایران دیده است.(3)

ایفای نقش ژاندارمی ایران برای امریکا در منطقه، مایه خواری ایران در منطقه و جهان شده و سبب گشته بود مسلمانان جهان نسبت به ایران که کشوری مسلمان و متظاهر به اسلام بود، بدبین شوند. پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران برای همیشه آب پاکی بر این کلمه ننگ ریخت و آن را از دامن ایران اسلامی زدود. این دستاورد جهانی انقلاب سبب شد ایران به عنوان کشوری مسلمان، جایگاه واقعی خویش را به دست آورد و از خواری ژاندارمی منطقه رهایی یابد. اینک به برکت انقلاب اسلامی، کشور ایران نه تنها از این ننگ و حقارت رهایی یافته، بلکه دارای عزت و افتخار جهانی نیز شده است و روز به روز بر این عزت و افتخار افزوده می شود.(4)

منبع:

کتاب ارمغان انقلاب: تلخیصی از نود ودو دستاورد انقلاب اسلامی ایران/ حسین اسحاقی، ص 64-62.

--------

پی نوشت ها:

1. رویارویی انقلاب اسلامی ایران و امریکا، ص 87.

2. همان.

3. محمد طلوعی، خاطرات دو سفیر، ص 322.

4. نود و دو دستاورد انقلاب اسلامی، ص 65


مطالب مرتبط