روایتی از مظلومیت چای ایرانی

چرا من از امروز «چای ایرانی» ننوشم؟

روایتی از مظلومیت چای ایرانی
قوری گل سرخ، چای خوشرنگ توی فنجان های کمرباریک، قندان کوچک مسی، عصر پاییزی، ایوان خانه ی یک دوست قدیمی، حوض کوچک فیروزه ای و گلدان های شمعدانی، حس ایرانی بودن توی وجودم می پیچد و می خواهم با مزه چای بزمم را تکمیل کنم، اما بو و مزه ادکلن با خوردن اولین جرعه توی دهانم می پیچد، من به یک خانه "ایرانی" با چای "خارجی" دعوت شده ام.

سالم ترین چای جهان

ایرانی که باشیم برای رفع خستگی‌های روزانه‌مان چای را از قلم نمی اندازیم. چای رفیق همیشگی روزمرگی ها، غم‌ها و شادی های ماست. صبحمان را با گرمای آن آغاز کنیم و پذیرایی ساده‌ای چای قند پهلو سال هاست به دورهمی هایمان رنگ می دهد، نوشیدنی که کمتر از ۱۱۰ سال از عمرش در ایران می‌گذرد اما پای ثابت جمع های ایرانی است، یک چای لب سوزِ طبیعی!

همیشه صحبت از استفاده کالاهای تولید داخل که به میان می آمد، خیلی ها دلیلشان (شما بخوانید بهانه) برای نخریدن کالای ایرانی، کیفیت بهتر جنس خارجی بود! اما اینبار همه چیز فرق می کند، اینبار"چای ایرانی سالم ترین و ارگانیک ترین چای جهان" شناخته شده ، چون تنها چایست که در جهان بدون هیچ گونه سمی تولید می شود، به این دلیل که شرایط اقلیمی حاکم بر مناطق شمالی چای خیز کشور سرد و مرطوب هستند و در زمستان دمای هوا تا منفی 10 درجه هم کاهش پیدا می کند و این دما عمده آفات را از بین می برد، برای معدود آفات باقی مانده نیز از شکارگران طبیعی استفاده می شود، چای ایرانی برند"ارگانیک" از کشورهای اروپایی دریافت کرده است تا ثابت کند که یک فنجان چای ایرانی با عطر ی متفاوت و طعم گس هوش از سر هر آدمی می برد .

آب جوش رنگی و معطر به نام چای

ما ایرانی‌ها با دارا بودنِ یک‌درصد از جمعیت جهان، حدود 4 درصد از کل مصرف چای جهان را به نام خودمان زده ایم، نوشیدنی سنتی که سرشار از آنتی اکسیدان است و برای مقابله و جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان فوق العاده است، چای طبیعی کافئین دارد و یک آرامبخش و نشاط آور طبیعی برای سیستم عصبی ست. این ماده در کنار تئوفیلین جریان خون را در اندام داخلی مثل کلیه افزایش می‌دهد، ضربان قلب را تنظیم می‌کند و فشار خون را کاهش می‌دهد. اما افسوس که ما چای‌خورترین ملت دنیا در مصرف این نوشیدنی کمی عجیب رفتار می کنیم، خودمان حدود ۱۰۰ هزار تن چای تولید می‌کنیم، اما عاشق چای خارجی هستیم. چرا؟ به سه دلیل چون زود دم می کشد، رنگ زیادی دارد، عطر و بویش خیلی بیشتر از چای ایرانی است، اما در واقع چای های خارجی که می خریم، چای نیست! بلکه آب جوش رنگی معطری به نام چای است، آب جوشی که با رنگ های شیمیایی و اسانس و طعم دهنده ها به چای تبدیل شده است، اسانس های که در مدت طولانی و با مصرف مداوم در کبد جمع می شده و تبدیل به سم می شوند. افزودنی ها که با گذشت زمان اختلالاتی را در سیستم گوارشی و معده به وجود می آورد، نکته دیگر اینکه بیشتر چای‌های وارداتی با طی زمانی بسیار طولانی از تولید (حداقل ۶ ماه) به‌دست مصرف‌کننده می‌رسند پس به طور حتما مواد نگهدارنده دارند، در حالی که چای‌های ایرانی تقریبا همزمان با تولید در دسترس عموم قرار می‌گیرد، در مورد زود دم بودن هم همانطور که نمی توان غذاهای فوری (فست‌فود) را به‌علت زود آماده شدن، بهتر از غذاهای دیگر دانست چای زود دم را هم نمی توان چای اعلا نامید.

محمد ميرزاي چايكار كجايي كجايي

چای در سال 1279 هـ ش ، با تلاش محمد میرزای چایکار ملقب به کاشف السلطنه که ژنرال کنسول ایران در هندوستان بود وارد ایران شد. طلای سبزی که شادروان کاشف السطلنه با خود به ایران آورد و آن را محصول بومی و دائمی منطقه ساخت، فقط به خاطر این بود که مملکت را از نیاز به وارد کردن چای خارجی بی‌نیاز سازد، اما امروزه به این طلایی سبز کم لطفی بسیاری می شود، تا جایی که مقدار قابل توجهی از ارز كشور براي واردات چاي خارجی هدر می رود، در حالی که 32 هزار هکتار زمین در ایران زیر کشت چای می رود اما به خاطر تغییر ذائقه مردم، برندهای خارجی پشت ویترین های مغازه های داخلی جا خوش کرده اند. اینجاست که باید گفت: "محمد ميرزاي چايكار كجايي كجايي؟!"

بیگانه ها بیشتر قدر چای ایرانی را می دانند

چای ایرانی همان قدر که در کشورمان غریب است در کشور های بیگانه پرطرفدار است، عاری بودن چای ایرانی از سموم کشاورزی باعث شده تا طلایی سبز ایران در کشورهای دیگر خریدار بیشتری داشته باشد و تجار و بازرگانان خارجی برای خرید این چای مشتاق باشند، حتی چای سفید ایرانی که همان برگ‌های باز نشده برگ سبز چای است به قیمت کیلویی حدود یک میلیون تومان به کشورهای آسیایی مانند کشورهای عربی صادر می‌شود تا با خواص بسیار خستگی از تن مردم عرب بیرون کند! گاردین یک روزنامه آن ور آبی درباره چای ایرانی می نویسد: " می‌توانبه جرات گفت که ایرانی ها بهترین چای دنیا را دارند" پس لطفا خودمان را دست کم نگیریم!

اینترنت گران تر از چای طبیعی

آیا می دانید سرانه مصرف چای خشک در ایران به ازای هر شخص در طول سال چقدر است؟ کمتر از 2 کیلو! بیاید باهم یک حساب سرانگشتی بکنیم، اگر ما بهترین چایی ایرانی را تهیه کنیم در طول سال هزینه مصرف چایی مان کمتر از 80 هزار تومان می شود که تقسیم بر تعداد روزهای سال می شود روزی دویست تومان! این در حالی است که ما حدود 500 تومان روزانه خرج اینترنت می کنیم یعنی هزینه برای چای ارگانیک در مقابل هزینه های ریز و درشت سالانه ما گم می شود، از طرفی چای داخلی اگر ارزان تر از جنس خارجی نباشد؛ گران تر نیست.لطفا خومان را گول نزنیم.

چیدن درد وعده ی 50 هزار تومان

شهلا مانند بسیاری دیگر از زنان چایکار روزهای ابری را دوست دارد. روزهایی که آفتاب کمتر دست‌ها را می‌سوزاند. آفتاب بهاری به دست‌ها و صورتش رحم نمی‌کند. برگ‌های سبز چای زیر تیغ آفتاب می‌درخشد. هوا لبریز از بوی خوش چای است؛ بویی که زن‌های روستا در ساعت‌های کار سخت از یاد می‌برند. آنها از صبح زود تا غروب که روی زمین کار می کنند با دست مزد روزی فقط ۴٠ تا ۵٠‌هزار تومان. کاری که بزودی به آنها کمردرد، زانو درد، احساس خستگی شدید و دیگر دردهای عضلانی را هدیه می دهد، خودشان می گویند زندگی مان را باچای کاری و چیدن چای می گذارنیم، هرچقدر مصرف چای داخلی بیشتر باشد کارخانه دارها برای هر کیلو چای بیشتر می دهند و دست مزد ما هم بیشتر می شود.

یک پرسش ساده اما مهم

شما هم حتماً عاشق کشورتان هستید و در پی راهی برای کمک به اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی، حتما می‌خواهید به دلیل حس وطن‌پرستی و میهن دوستی سهمی از آبادانی کشور داشته باشید، من یقین دارم انجام فعالیت‌های اقتصادی همیشه نیازمند به داشتن سرمایه های بسیار نیست. با ترک یک رفتار اشتباه که به صورت عادت درآمده می‌توانیم به کشور خود خدمت کنیم، خرید کالای ایرانی خصوصا چای ایرانی یکی از این راه هاست، چایی که برای بدن مفید است و به اقتصاد خانواده و کشور کمک می کند،، اسانس ندارد و مرغوب‌ترین چای دنیاست، کدر نمی شود و بعد از دو روز کپک نمی زند، قیمت مناسبی هم دارد، اصلا از همه اینها هم که بگذریم ما به پاس ایرانی بودنمان چای ایرانی می نوشیم. پس همین حالا قبل از هر چیز از خودمان بپرسیم:چرا من از امروز «چای ایرانی» ننوشم؟

فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر