روزی انسان به ميزان سعى و تلاش او می باشد

انسان باید برای رزق و روزی تلاش کند و از تنبلی و پرخوابی بپرهیزد

روزی انسان به ميزان سعى و تلاش او می باشد

بدون شك اختلافى كه در ميان انسان ها از نظر بهره هاى مادى و درآمدها وجود دارد قسمت مهمش مربوط به تفاوت استعدادهاى آن ها است، اين تفاوت استعدادهاى جسمانى و روحانى كه سرچشمه تفاوت در كميت و كيفيت فعاليت هاى اقتصادى مى‏ شود بهره بعضى را بيشتر و در آمد بعضى را كمتر مى‏كند.(1)

از این رو در آيه 26 سوره رعد به اين اشاره مى‏ كند كه روزى و زيادى و كمى آن، به دست خدا است: «خداوند روزى را براى هر كس بخواهد وسيع، و براى هر كس بخواهد تنگ قرار مى ‏دهد» (اللَّهُ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشاءُ وَ يَقْدِرُ). اشاره به اينكه آن ها كه به خاطر جلب در آمد بيشتر در روى زمين فساد مى‏ كنند، پيوندهاى خدايى را مى ‏برند، و عهد الهى را مى‏ شكنند تا در آمد و بهره بيشترى از زندگى مادى پيدا كنند، توجه به اين حقيقت ندارند كه روزى و كم و زياد آن به دست خدا است.

از آيات مختلف ديگر قرآن نيز همين معنا، به خوبى استفاده مى ‏شود كه خدا روزى هر كس را بخواهد وسيع و روزى هر كس را بخواهد محدود مى ‏سازد، اما اين سخن به آن معنا نيست كه بعضى از جاهلان پنداشته ‏اند كه بايد دست از فعاليت كشيد و در گوشه ‏اى نشست تا خدا آنچه مقدر است برساند.

اين گونه افراد از دو نكته اساسى غافلند: 1. اينكه خواستن و مشيت و اراده الهى كه در اين آيات به آن اشاره شده يك مساله دلبخواه و بى ‏حساب نيست، بلكه مشيت خداوند از حكمت او جدا نيست و هميشه روى حساب لياقت ها و شايستگي ها است. 2. اينكه اين مساله به معنا نفى عالم اسباب نمى ‏باشد، چرا كه عالم اسباب يعنى جهان تكوين، نيز خواست خدا و مشيت تكوينى خدا است، و هيچگاه از مشيت تشريعى او جدا نخواهد بود. به عبارت روشنتر اراده خدا در زمينه وسعت و تنگى روزى، مشروط به شرائطى است كه بر زندگى انسان ها حكم‏ فرماست، و تلاش ها و كوشش ها و اخلاص ها و فداكاري ها، و به عكس سستى و تنبلى و بخل و آلودگى نيت ها، نقش تعيين كننده ‏اى در آن دارد، به همين دليل قرآن مجيد كرارا انسان را در گرو سعى و كوشش و تلاش و فعاليت خود شمرده، و بهره او را از زندگى به ميزان سعى و تلاشش مى ‏داند.(2)

احادیث فراوانی هم در زمينه تلاش و كوشش براى تحصيل رزق و روزى و مذمت بيكارى، پرخوابى و تنبلى نقل شده است. از جمله در حديثى كه از امير مؤمنان (ع) مى ‏خوانيم: «هنگامى كه موجودات در آغاز با هم ازدواج كردند، تنبلى و ناتوانى با هم پيمان زوجيت بستند و فرزندى از آنها به نام «فقر» متولد شد!».(3)

و همچنین از امام صادق(ع) نقل شده است: «در طلب روزى و نيازهاى زندگى تنبلى نكنيد چرا كه پدران و نياكان ما به دنبال آن مى ‏دويدند و آن را طلب مى‏ كردند».(4)

و نیز در حدیثی از امام باقر(ع) آمده است: «من مردى را كه در كار دنيايش تنبل باشد مبغوض مى‏ دارم، كسى كه در كار دنيا تنبل باشد (با اينكه ثمره ‏اش به زودى نصيب او مى ‏شود) در كار آخرتش تنبل تر است».(5)

قرآن با تكيه كردن روى سعى و تلاش به افراد تنبل و بيكار هشدار مى ‏دهد كه سعادت سراى ديگر را تنها با اظهار ايمان و سخن نمى ‏توان به دست آورد، بلكه عامل اصلى سعادت سعى و تلاش است. اين حقيقت در بسيارى از آيات قرآن منعكس است. تا همگان بدانند مواهب و نعمت های دنياى مادى را بى سعى و تلاش نمى‏ توان به دست آورد، چگونه مى ‏توان انتظار داشت كه سعادت جاودانى بدون آن به دست آيد.(6)

#قرآن #رزق #روزی

علی کفشگر فرزقی

منابع:

1. تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی،ج‏11، ص: 312

2. تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی،ج‏10، ص: 199و 204

3. الكافي (ط - الإسلامية)؛ محمد بن یعقوب کلینی،ج‏5؛ ص86(نقل از تفسیر نمونه)

4. من لا يحضره الفقيه؛ شیخ صدوق،ج‏3؛ ص157(نقل از تفسیر نمونه)

5. الكافي (ط - الإسلامية)؛ محمد بن یعقوب کلینی،ج‏5؛ ص85(نقل از تفسیر نمونه)

6. تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی،ج‏12، ص: 69

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر