روزی تان با من

اگر فردی که خیلی به او اعتماد دارید ، به شما بگوید :«فلان کار انجام بده ، اصلا هم نگران مباحث مالی اش نباش ، من خودم تضمین می کنم از جهت مالی مزد کارت را بگیری». شما چه می کنید؟

روزی تان با من

وقتی ما در دنیای خودمان از کسی می پرسیم «شغلت چیست؟» منظورمان این است که:«درآمد مالی ات از کجاست؟»یا مثلا وقتی کسی را بازخواست می کنیم که: «چرا دنبال یک کار مناسب نمیری؟» در حقیقت داریم از اومی پرسیم «چرا دستت توی جیب خودت نیست؟ چرا سراغ یک شغل نان وآبداری نمی روی ؟» در حقیقت اکثر ما انسان ها این گونه ایم که کار می کنیم تا به نان و آب برسیم ودرآمد زیاد کسب کنیم ؛آن وقت با توجه به این نگاه، بهترین شغل هم نزد ما شغلی می شود که پول بیشتری از آن بدست بیاید؛ اما آیا واقعا دستاورد حقیقی کار کردن همین است؟ قطعا این نیست. فرض کنید دونده ای سال ها زحمت کشیده ، تمرینات سخت و پر فشار را تحمل کرده تا در بزرگ ترین میدان جهانی ورزش ،یعنی المپیک حضور یابد؛ آن وقت وسط میدان المپیک ،وقتی خبرنگار سراغ او می آید و می پرسد :«انگیزه ات از حضور در المپیک چیست؟» پاسخ بدهد:« بی صبرانه منتظر پاداش کارم هستم؛من برای جایز المپیک به اینجا آمدم». این پاسخ عجیبی نیست ؟ آیا لذت پول و جایزه مادی زود گذر از اینکه نامت همیشه در تاریخ ورزش ثبت شود، شیرین تر است؟ آیا ارزش چند برگ کاغذ از اینکه چشم همه جهان به موفقیت تو خیره شده،با ارزش تر است؟ واقعا این گونه نیست. کمتر ورزشکاری را هم پیدا می کنید که شبیه این دونده فرضی باشد و به خاطر پول،به میدان المپیک فکر کند.

لذت دیده شدن در تمام دنیا ،ثبت رکورد خود در تاریخ و اضافه کردن عنوان« قهرمان »به پیشوند نام خود، آن قدر شگفت انگیز و پرهیجان است که کسی در وسط میدان به جایزه مالی کارش فکر نمی کند. البته که در پس این قهرمانی ،جایزه ها و دستاورد های بی نظیر مالی هم خود به خود در حساب بانکی آن ورزشکار فرود می آیند . حکایت نگاه دین ما به کسب و کار هم همین است. اینکه تو به قصد عبادت کار کن، تو به قصد موفقیت و پیشرفت تلاش کن، تو به قصد اینکه زندگی آرام و بی کسالتی داشته باشی کسب و کار راه بینداز؛ آن وقت پول، خاضعانه در پیش پایت زانو می زند. پول اگرچه یک فایده مهم برای کار به شمار می رود اما هدف اصلی از کار نیست. اینکه کار بزرگمان را با کاغذهای چرک و چروک پول مقایسه کنیم ، به نوعی ظلم در حق استعداد، توانایی و ارزشمند ی خودمان هم هست.احتمالا بگویید:« مگر می شود در زندگی پر فراز و نشیب امروز ، نگران مباحث مالی نبود ؟»جواباین سوال را با سوالی دیگرمی دهم. اگر فردی که خیلی به او اعتماد دارید ، به شما بگوید :«فلان کار انجام بده ، اصلا هم نگران مباحث مالی اش نباش ، من خودم تضمین می کنم از جهت مالی مزد کارت را بگیری». شما چه می کنید ؟حتما می گویید مگر می شود باز هم نگران مباحث مالی باشم وقتی یک فرد مورد اعتماد بهره مالی کارم را تضمین کرده است.

در کتاب اصول کافی آمده که روزی یکی از امامان معصوم علیهم السلام این سوال را از پیروانشان پرسیدند . پرسیدند:«اگر من به شما بگویم سراغ کسب و کارتان بروید و نگران این نباشید که روزی تان چه می شود،آیا حرف من امام را قبول می کنید ؟»همه پاسخ دادند:« بله آقا!این چه حرفی است. مگر می شود حرف شمایی که امام هستید را نپذیریم؟مگر می شود به شمایی که رهبر و پیشوای مایید اعتماد نداشته باشیم». مگر می شود حرف شمایی که امام هستید را نپذیریم؟ ». بعد از اینکه اظهار محبتشان تمام شد، ایشان فرمودند :« شما چگونه به من اعتماد می کنید و می گویید چون شما را قبول داریم ،خیالمان راحت است؛، اما به خدایی که من بنده اویم اعتماد ندارید و همواره نگران رزق و روزی خود می شوید ». خدای متعال هم همین وعده را به بندگانش داده که سراغ کارتان بروید ،روزی تان با من . فرمود:«وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ إِلَّا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا»(1)؛ هیچ جنبده ای روی زمین نیست مگر اینکه روزی اش بر عهده خداوند است».روزی دهنده اصلی خداوند است. ما با کار وتلاش تنها ظرفیت دریافت روزی بهتر را در خود ایجاد می کنیم . اوست که بندگان خودش را به خاطر تلاش و زحمتی که متحمل می شوند،بی نیاز می کند. پس اینکه ما جهت کارمان را مادی و مالی کنیم،اشتباه است و و تنها استرس و نا آرامی را نصیب خودمان می کنیم؛ ضمنا این نگرانی در نتیجه مالی کار هم تاثیر چندانی ندارد.

#رزق #روزی #شغل #کار #المپیک

گردآوری: مقداد ملایی

برگرفته شده از خانه خوبان،محسن سیمائی

پی نوشت:

  1. سوره هود،6.
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر