زیارت حضرت رضا علیه السلام در ایام مبارک ماه رجب سفارش اکیدی شده است. به گونه ای که حتی زیارت ایشان در این...

زمان های سفارش شده برای زیارت امام رضا (ع)
۲۵ تیر ۱۳۹۹ 3466 53.2 KB 74 0

زمان های سفارش شده برای زیارت امام رضا (ع)

زیارت حضرت رضا علیه السلام در ایام مبارک ماه رجب سفارش اکیدی شده است. به گونه ای که حتی زیارت ایشان در این ماه بر اساس روایتی از امام جواد علیه السلام برزیارت خانه خدا هم برتری داده شده است.[1] اما به جز ماه رجب که در اولویت ایام زیارتی حضرت رضا علیه السلام قرار دارد، زیارت ایشان در ایام دیگری نیز از شرافت و ارزش بیشتری برخوردار است.
علامه مجلسی در جلد نود و نهم کتاب بحارالانوار که ویژه زیارت امام رضا علیه السلام است می نویسد: « زیارت حضرت رضا علیه السلام در تمامی روزهای مقدس اسلامی تاکید بیشتری شده است به ویژه ایامی که اختصاص به آن حضرت دارد. مانند روز ولادت و روز شهادت آن حضرت و روزی که با ایشان برای خلافت بیعت گردید.»
سپس از کتاب اقبال مرحوم سید بن طاوس نقل می کند که مومنین شایسته است در ششم ماه مبارک رمضان، به خاطر حقوقی که حضرت رضا علیه السلام بر گردن ما دارد، شش رکعت نماز (هر رکعت یک حمد و بیست و پنج مرتبه توحید) به جای آورند.علامه مجلسی می فرمایند بسیار خوب است این نماز در حرم ایشان و پس از زیارت آن بارگاه منور خوانده شود.[2]
به جز ایام مذکور ، مرحوم سیدبن طاوس از « بعض اصحابنا العجم » نقل می کند که روز بیست وسوم ذی القعده روز زیارتی مخصوص زیارتی ایشان است و مستحب است در این روز ایشان را از دور و یا نزدیک زیارت کرد.[3]
با توجه به حضور چندین ماهه و #شهادت امام رضا علیه السلام در ایران ، تعبیر «بعض اصحابنا العجم» (برخی از ایرانیان) در سند این روایت ، مایه ی تقویت آن است زیرا که دم خوری ایرانیان با امام رضا علیه السلام باعث می شود که آنها روایاتی را از امام شنیده باشند. به ویژه درباره ی شهادت و زیارتشان که به دست سایر علماء جهان اسلام نرسیده باشد. همچنین می دانیم سید بن طاووس از کتابخانه غنی و بزرگی برخوردار بوده است که متاسفانه بسیاری از آن کتاب ها اکنون به دست ما نرسیده است لذا نقل سید در این گونه موارد همواره از اعتبار فراوانی برخوردار می باشد.
ما ایرانیان از دیر باز تا کنون به زیارت امام رضا علیه السلام در این روز اهمیت فراوان می دهیم و آن را مهمترین روز زیارتی ایشان می دانیم. شاید دلیل ما بر این عمل به جز فرمایش سیدبن طاووس، روایاتی است که این روز را روز شهادت آن حضرت می داند.[4] توجه به این نکته ، ما را به پاسداشت این روز و رعایت ادب عزا در مقابل حضرت فرا می خواند.

منبع:

برگرفته از کتاب بیائید اینگونه زیارت کنیم، روح الله شفیعیان

----------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1- با اینکه افضل ایام برای زیارت مستحبی خانه خدا در ماه رجب است.
2- بحار الانوار،ج99،صص43و44.
3- اقبال الاعمال، اعمال ماه ذی القعده؛فصل هفتم.
4- بحار الانوار ،ج49،ص293.


مطالب مرتبط