زندگی به ‌شرط اخلاق

بزرگ‌ترین رمز همسرداری و بهترین کلید حل مشکلات زناشویی، اظهار عشق به همسر است.

زندگی به ‌شرط اخلاق

محبت اگر در راه صحیح نباشد...

به لحاظ آنکه یکی از قوا و نیروهای اصلی نفس انسان، نیروی شهوت است، اگر در کنترل عقل قرار نگیرد، انسان را از راه سعادت دور کرده و به وادی گمراهی می کشاند. محبت که از آثار این نیروست، به مثابه شهوت اگر در راه صحیح خود نباشد، موجب بدبختی و گمراهی انسان می شود؛ بنابراین یکی از وظایف مهم سالک در سلوک، عنایت به مسئله ی مراقبه و محاسبه ی نفس باید باشد. مراقبت همان طور که از اسمش معلوم است، مواظبت از خود است در گناه نکردن هرطور که مقدور و میسور است. محاسبه ی نفس همان طور که در روایات ائمه (علیهم السلام) و کلمات بزرگان وارد شده، زمانی از روز یا شب است که در آن وقت، سالک به ‌حساب اعمال روز خود رسیدگی می کند. (حضرت امام خمینی)

کودکانه

احساسات و احساسات

یکی از مهم‌ترین وظایف دینی، علمی و عملی پدران و مادران، توجه کامل به پرورش احساسات کودکان و مراقبت در تربیت عواطف آن هاست. احساس عاطفی در کودکان خیلی زود بیدار می‌شود. در موقعی که دستگاه عقل کودک به کلی خاموش است و کمترین درک استدلالی ندارد، شعور عاطفی در وی بیدار است و آماده ی پذیرش تربیت. غفلت پدر و مادر در این اوقات حساس، می تواند آثار نامطلوبی در روان کودک بگذارد و او را بد بار بیاورد.

برای شناخت خوی فطری کودک و تشخیص احساسات خوب و بد او، لازم است پدر و مادر از دوران اول زندگی طفل را تحت مراقبت قرار دهند و در حرکات او دقت کنند. اگر کودک دارای احساسات غیرعادی باشد، بدون تردید از خلال اعمال و وضع رفتار او آشکار می گردد و اگر آن را بد و ناپسند تشخیص دادند، با روش های صحیح تربیتی از بروز آن جلوگیری کنند و کودک را به راه صفت پسندیده سوق دهند. (استاد آیت الله فلسفی)

همسرانه

ایفای وظیفه ی الهی

همانطور که خدمتگزار بودن برای مرد اهانت نیست، کسب موافقت و اجازه ی شوهر هم برای خروج از منزل اهانت به شخصیت زن شمرده نمی شود؛ بلکه ایفای وظیفه ای الهی ست و یک افتخار. کانون خانواده مسافرخانه نیست که هرکسی بدون اطلاع دیگران بیاید و برود و مورد سؤال قرار نگیرد.

اگر زن بدون موافقت و رضایت شوهر از خانه بیرون رود، خانه و خانواده سامان نمی گیرد و اطمینان شوهر به عفت و سلامت او قرار نمی یابد و کودکان که خود زنان و مردان فردایند، به شایستگی و امانت رشد و پرورش نمی یابند. (استاد علی اکبر حسینی)

اظهار علاقه و بس!

آقای محترم! همسر شما پیش تر کاملاً از محبت های بی شائبه‌ی پدر و مادر برخوردار بود و از وقتی‌ پیمان زناشویی را امضا نمود، از دیگران برید و با تو پیوند دوستی بر‌قرار کرد. بدان امید به خانه ات قدم نهاد که تو به تنهایی به‌اندازه ی همه ی آنان، بلکه بیشتر او را دوست بداری. انتظار دارد عشق و محبت تو به او، حتی از عشق و علاقه‌ی پدر و مادرش نیز عمیق تر و پایدارتر باشد؛ چون به تو عشق، محبت و اعتماد داشته، تمام هستی و موجودیت خویش را در اختیار تو نهاده است.

بزرگ‌ترین رمز همسرداری و بهترین کلید حل مشکلات زناشویی، اظهار عشق و علاقه به همسر است. اگر می‌خواهی دل همسرت را مسخّر گردانی که مطیعت باشد، بهتر آن است که تا می توانی، به او اظهار عشق و علاقه کنی. (آیت الله امینی)

بزرگ‌ترین رمز همسرداری و بهترین کلید حل مشکلات زناشویی، اظهار عشق و علاقه به همسر است.

عملی

یادگاری

ترک ماسوی الله

و تو مهربان من! ناچار باید برای این زندگی تمام، کریم و مسرور و برای حیات طیبه و پاک از ذلت، حقارت و ابتذال آماده شوی.

دیگر نمی‌توانی با تکیه بر مادر و پدر و حتی همسر، فرزند یا برادر و خواهر زندگی کنی. چرا تو از کسانی نباشی که دیگران را بارور کرده ای و دیگران را ساخته ای و پناهگاه و تکیه گاه خوبی برای آن ها بوده ای؟ اینکه می گویم به دلیل این است که تنبل پرور نباشی؛ بلکه سازنده و مفید باشی و با پناهی که می دهی، بسازی تا هنگامی‌ که بر تو تکیه کرده اند، پاشکسته و ذلیل نمانند.

اگر توجه داشته باشی، می فهمی که من می خواهم از تکیه بر نعمت ها و از تکیه بر خودت فارغ شوی و از آنجا که در بن بست دنیا و ناتوانی و عجز کامل خودت قرار می‌گیری، ناامید و متزلزل یا ملتهب و برآشفته نباشی که در دعای امین الله می‌خوانی: «أللّهم فاجعل نفسی مطمئنه بقدرک»؛ آرامش دل مرا، کنار نعمت های بیرون و قدرت های درونم نگذار که این هر دو، دنیاپرستی و خودپرستی ست...!(علی صفایی حائری)

5e4a9364ccd32.jpg

سیره ی اجتماعی

مانند یک رفیق صمیمی

مدت شصت سال با «آیت‌الله مرعشی» زندگی کردم و در این مدت هیچ‌گاه با من به تحکّم سخن نگفت، رفتاری خشونت‌آمیز نداشت و با تندی با من صحبت نکرد. تا آن زمان که قادر به حرکت و انجام کاری بود، نمی‌گذاشت دیگران کاری برایش انجام دهند؛ حتی وقتی تشنه می شد، برمی خاست، به آشپزخانه می رفت، آب می آشامید و به من نمی گفت. وی غیر از اینکه همسر خوب، مهربان و دوست داشتنی بود، برای من مانند یک رفیق صمیمی و همکاری غمخوار نیز بود و در کارهای منزل کمک می‌کرد. بسیاری اوقات در کارهای آشپزخانه از قبیل: درست کردن غذا، پاک کردن سبزی و شستن میوه و وسایل آشپزخانه به من کمک می کرد و رفتارشان برای تمامی افراد خانه الگو بود. (آیت الله العظمی مرعشی نجفی به روایت همسرشان)

چرا تو از کسانی نباشی که دیگران را بارور کرده ای و دیگران را ساخته ای و پناهگاه خوبی برای آن ها بوده ای؟

کرامت

بازاری که نبود!

«سید محمد مهدی بحرالعلوم» در مکه زندگی اشرافی داشت؛ بیرونی با تشریفات و مخارج، ریاست، رفت‌وآمد و... زمانی از سوی نویسنده ی کتاب «مفتاح الکرامه»، مقداری غذا و چند اشرفی برای کسی می فرستد. او می گوید: «در عمرم چنین غذایی نخورده بودم».

روزی خادم سید به او گفت: «خرجی تمام ‌شده است. سید نامه ای به صورت برات و حواله به او داد و محلی را در پشت کوه «صفا» آدرس داد که در بازارچه ی آنجا دکان تاجری ست. برو از او بگیر. خادم رفت و حواله را به او داد. تاجر نیز با احترام، مقدار زیادی پول به خادم تقدیم کرد. او نیز مانند گذشته مشغول هزینه کردن آن شد و بعد از مدتی، خادم به همان ‌جا رفت تا تاجر و دکان او را پیدا کند. او هرچه گشت، اثری از آن محله، بازارچه و دکان ها در پشت کوه «صفا» ندید؛ ولی پولی که از آن تاجر گرفته بود، همچنان باقی بود و آن را خرج می کردند. (به نقل از آیت الله بهجت)

منبع: نشریه پیام زن، دوره 26، اسفند (310) - شماره پیاپی310، اسفند 1396، محمد احمدی فیروزجایی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر