یکی از تفاوت های عمده زن و مرد، نحوه برخورد آن ها با فشارهای عصبی و روحی است.

زن ها رابطه گرا هستند و مردها هدف گرا

زن ها رابطه گرا هستند و مردها هدف گرا

یکی از تفاوت های عمده زن و مرد، نحوه برخورد آن ها با فشارهای عصبی و روحی است. مردها در این مواقع بیشتر گوشه گیر شده و در خود فرو می روند؛ در صورتی که زن ها به هیجان آمده، مسئله را مطرح می کنند. برای دست یابی به آرامش و حالت عادی، مرد در جهت حل مسئله می کوشد و زمانی که مسئله حل شد، از لاک خود بیرون می آید؛ ولی زن بیشتر نیاز به همدردی دارد.

مردان علاقه مندند مسائلشان را به تنهایی حل نماید؛ لذا سعی می کنند مشکلات شان را برای کسی مطرح نکرده و صحبتی از آن به میان نیاورند؛ مگر آن که موضوع محتاج کارشناسی و تخصص باشد؛ زیرا معتقدند وقتی کسی قادر به انجام کاری است، این نشانه ضعف است که از دیگران کمک بخواهد و البته زمانی که به کمک احتیاج داشته باشند، سعی می کنند با شخص مورد اعتماد مشورت کنند. به اعتقاد آن ها، گفت و گو درباره مسئله با کسی، به معنای درخواست کمک و یاری است. بنابراین زن ها باید متوجه باشند زمانی که مرد در خواست یاری ننموده است، راهنمایی و گوشزدهای زن ممکن است برای مرد مداخله محسوب شود و اعتماد به نفسش را جریحه دار کند؛ در صورتی که زن ها دوست دارند در مواقع ناراحتی با کسی حرف بزنند. زن ها روابط حمایتی را جست و جو می کنند. زن ها رابطه گرا هستند و مردها هدف گرا.

5d455699426b4.jpg

وقتی مرد خسته از کار روزانه به خانه بر می گردد، به آرامش و استراحت نیاز دارد. بنابراین به اخبار گوش می کند یا روزنامه می خواند یا مسابقه فوتبال تماشا می کند. خواندن روزنامه یا گوش کردن به اخبار، وسیله ای برای فراموش کردن مشکلات زندگی مرد است. اگر زن با حالات روحی مرد آشنا باشد، روزنامه خواندن مرد را بی اعتنایی به خود تلقی نمی کند. گاهی اوقات روزنامه خواندن آقایان برای خانم ها غیرقابل تحمل می شود.

مردها بیشتر به مسائل سیاسی علاقه مندند. در صورتی که زن ها به مسائل دینی و اجتماعی و به زیبایی شناسی بیشتر از مردها علاقه نشان می دهند. همانطور که ذکر شد مردها کمتر در مورد مشکلاتشان با افراد دیگر صحبت می کنند.

مردها کمتر در مورد مشکلاتشان با افراد دیگر صحبت می کنند

اکثر مردها فقط به دو دلیل مشکلاتشان را مطرح می کنند:

1- زمانی که کسی را مقصر بدانند و بخواهند او را سرزنش کنند.

2- زمانی که در جستجوی راه حل مسئله ای باشند؛ بنابراین صحبت های همسرشان را نیز به همین منوال تعبیر می کنند و موجب آشفتگی روحی اش می شوند. مردها باید هنر گوش دادن را بیاموزند.

مردان زمانی دارای انگیزه می شوند که احساس کنند به کمک آنها احتیاج هست، اگر احساس کنند به کمک آنها احتیاجی نیست، کسل می شوند. اگر احساس کنند می توانند کارهایی را انجام دهند که همسرشان را خوشحال کنند، احساس انرژی بیشتری می کنند.

زنان زمانی دارای انگیزه می شوند که آنها را عزیز بدارند و احساس کنند مورد تحسین و قدردانی قرار گرفته اند. دانش این رموز برای داشتن یک زندگی موفق لازم است.

منبع: ماهنامه موعود (215-214)، سید محمد پاکدامن شهری


مطالب مرتبط