زیارت معصومین (علیهم السلام) بسیاری از این موانع (که مهمترین آنها از نگاه روایات، گناه و معصیت است) را بر طرف کرده و زمینه را برای استجابت فراهم می کند، لذا برای تقویت اثر نورانی زیارت و همچنین تداوم و پایداری آن به...

​زیارت؛ استجابت دعا

​زیارت؛ استجابت دعا


از آداب زیارت بعد از خواندن دو رکعت نماز، دعا کردن است، زیرا هنگام زیارت شرایط و ظروف اجابت دعا بسیار مساعد و مناسب است. در حرم مطهر امام معصوم (علیه السلام) و کنار قبر ولی اعظم خداوند آن هم بعد از انجام زیارت و خواندن نماز، وقت اجابت دعاست. امام رضا (علیه السلام) در حدیثی گهربار فرموده اند: «مَنْ شَدَّ رَحْلَهُ الی زِیَارَتِی أَسْتَجِیبَ دُعَاؤُهُ وَ غفرَ لَهُ ذَنْبهُ.» هر کس برای زیات من بار سفر بندد دعایش مستجاب و گناهانش آمرزیده خواهد شد.[1]
یکی از آثار زیارت مستجاب شدن دعاها در محضر امام (علیه السلام) است. خداوند متعال می‏فرماید: «ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ.»[2] طبق این آیه شریفه، خدای متعال وعده داده‏ است دعای بندگان خود را به اجابت می رساند، اما دعا برای اینکه مستجاب شود شرایطی دارد؛ اولاً بنده باید از سر بندگی و با همه وجود از خدای خود خواسته‏ اش را بخواهد و ثانیاً باید شرایط دعا را آن طور که در دیگر آیات و روایات رسیده است، داشته باشد. در این میان پاره‏ ای از امور در مستجاب شدن دعاها تأثیر فراوان دارد، به عنوان مثال زمان و مکان دعا کردن در به ثمر نشستن دعاها تأثیر فراوان دارد. دعا کردن در شب قدر، شب ‏های ماه رمضان و ... با دیگر زمان ها متفاوت است. همان گونه که دعا کردن در کنار خانه خدا، مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، زیر گنبد امام حسین (علیه السلام) و... با مکان ‏های عادی تفاوت دارد.

از آداب زیارت بعد از خواندن دو رکعت نماز، دعا کردن است، زیرا هنگام زیارت شرایط و ظروف اجابت دعا بسیار مساعد و مناسب است.


از مکان هایی که همواره رحمت و عنایت ‏های خاص الهی بر آن فرود می‏ آید و از نورانیت ویژه و صفای معنوی بی بدیلی برخوردار است، حرم ائمه (علیهم السلام) است. این استجابت دعا در فضای معنوی حرم های شریف ائمه (علیم السلام) (که محلّ تردّد فرشتگان، ارواح انبیا و اولیا و محلّ تردّد و تعلق ویژه روح بلند امام معصوم (علیم السلام) است) وعده اولیای الهی می باشد.
بسیاری از کسانی که مشکلات و گرفتاریهای مختلف (بیماری، فقر، بدهی و...) دارند، هنگام زیارت و توسل جستن به اهل بیت (علیهم السلام) شاهد برطرف شدن مشکلات خود هستند. همچنین در روایات اشاره شده زیارت امام رئوف (علیه السلام) موجب نجات انسان از سختی ‌ها و مشکلات می‌ شود. هر انسان مؤمنی که به زیارت ایشان نایل می‌ شود و مشکلات مادی و معنوی دارد اگر با اخلاص به آن حضرت عرض ادب کرده و به محضرشان توسل بجوید، تحت توجهات خاص حضرت قرار خواهد گرفت.
دعا تنها یک عامل است و تحقق خواسته ما ممکن است به عوامل فراوانی نیاز داشته باشد و یا با موانعی مواجه باشد. انتظار و توقع اجابت بجاست؛ ولی چون تحقق هر امری تابع شرایط خود است، ممکن است تا تحقق تمامی شرایط و علل و رفع موانع به تأخیر بیفتد. البته در عین حال هیچ دعایی خالی از نوعی اجابت فوری نیست، زیرا دعا نوعی عبادت و پرستش است و هر عبادتی که با قصد قربت انجام می شود خالی از اثر قربی نیست، بنابر­این همین که دعا و عبادت با خلوص نیت و شرایط لازم انجام می­ شود، در همان لحظه به اجابت می­ رسد و اثر معنوی خود را بر روح و جان انسان می­ گذارد.

اگر دعا و عبادت با خلوص نیت و شرایط لازم انجام شود، در همان لحظه به اجابت می­ رسد و اثر معنوی خود را بر روح و جان انسان می­ گذارد.


زیارت معصومین (علیهم السلام) بسیاری از این موانع (که مهمترین آنها از نگاه روایات، گناه و معصیت است) را بر طرف کرده و زمینه را برای استجابت فراهم می کند، لذا برای تقویت اثر نورانی زیارت و همچنین تداوم و پایداری آن به اموری اشاره می ­شود:
1. تلاش در برطرف کردن موانع استجابت دعا و همچنین مواظبت بر عدم ارتکاب اموری که مانع استجابت دعا می شود.
2. امید به استجابت دعاها و مبارزه با عوامل یأس و ناامیدی چرا که امید به رحمت خداوند از نشانه های ایمان است و یأس و ناامیدی خود از موانع استجابت دعاست.
3. اعتقاد به مسبب الاسباب بودن خداوند و واسطه بودن معصومین (علیهم السلام). هر مؤمنی یقین دارد بدون حکمت خداوند برگی از درخت نمی افتد. پس تنها خداست که گره گشا و بازکننده درهای بسته است. او با شفیع قرار دادن ائمه (علیهم السلام) از خدا می­ خواهد که درهای رحمت خود را باز و دعایش را مستجاب کند.
مراقبت در حفظ ارتباط با معصومین (علیهم السلام) و مداومت در توسل جستن به ایشان. سعی شود ارتباط با اهل بیت منحصر به زمان گرفتاری و طلب حاجت نباشد و ارتباط و توسل به ایشان جزئی از مسیر زندگی شخصی هر مسلمانی شود.
تلاش در مسیر رسیدن و ایجاد کردن زمینه های عملی استجابت دعا، مثلاً اگر برای شفای مریض دعا کرده است برای درمان نیز تلاش کند. باید توجه داشت در گوشه ای نشستن و دعا کردن بدون تلاش سودی ندارد (از تو حرکت و از خدا برکت).
داشتن برنامه ای منظم و مستمر برای زیارت اهل بیت (علیهم السلام) و زیارت از راه دور که لازمۀ زندگی علوی داشتن است.

مظفر برسلانی


-------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . بحارالانوار، ج 102، ص36.
[2] . غافر: 60.
مطالب مرتبط