​زیارت؛ تعظیم و بزرگداشت معصومین (علیهم السلام) و معرفی آنها به جهانیان

همین حضور عظمتی دارد که نشانگر علاقه و ارادت سیل کثیری از مردم به این ذوات مقدسه است و همین که برای کسی که در نقطه ای دور دست در این عالم زندگی می کند سؤال پیش می­آید که مگر این شخصیتها چه افرادی...

​زیارت؛ تعظیم و بزرگداشت معصومین (علیهم السلام) و معرفی آنها به جهانیان


یکی از حقوق ائمه (علیهم السلام) بر گردن پیروانشان، بزرگ شمردن و یادآوری کردن خط مشی و فرهنگ و اهداف امامان شیعه (علیهم السلام) است، زیرا آنان حیاتشان را در راه صلاح و اصلاح امت خویش نهادند و به شهادت رسیدند تا دین اسلام و فرهنگ شیعه زنده بماند. پیامبران و ائمه اطهار (علیهم السلام) و اولیاء الهی، از بارزترین علائم و نشانه های دین خداوند هستند که هر انسان آزاده و پاک دلی موظف به حفظ این شعائر دینی و انسانی است. قرآن، بزرگداشت شعائر و علامت های الهی را نشانه تقوای قلب ها دانسته است: «و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب»؛ هر کس شعائر الهی را بزرگ دارد، در حقیقت آن [حاکی] از پاکی دل هاست.»[1] «شعائر» جمع «شعیره» به معنای علامت و نشانه است و منظور از آن در آیه شریفه، علامت هایی است که خداوند نصب فرموده تا نشانه هایی برای فرمانبرداری الهی باشند.[2]
اهل بیت (علیهم السلام) در زمان حیاتشان نیز کسانی را که یاد و نام نیاکان ائمه (علیهم السلام) را زنده و بزرگ می شمردند، مورد لطف و عنایت خویش قرار می­ دادند. از آن جمله دعبل خزاعی شاعر بلند آوازه زمان امام رضا (علیه السلام) است. وی قصیده ای بلند در صد و بیست و یک بیت دربارۀ مصائب اهل بیت (علیهم السلام) تا زمان امام رضا (علیه السلام) سروده است. این قصیده در فضایل و خاطره های پرسوز و گداز خاندان پیامبر (علیهم السلام) همراه با شهادتها و رنجهای آنان و ظلم ­های امویان و عباسیان به این خاندان بزرگ است. دعبل در این قصیده دفاعی جانانه از خاندان اهل بیت (علیهم السلام) کرد و حق آنان را زنده نمود. مشهور است که علی بن موسی الرضا (علیه السلام) از شنیدن این قصیده بسیار خشنود شدند و دعبل را مورد لطف و محبت خود قرار دادند.
شتافتن شیعیان برای زیارت حرم امام خود حتی با پای پیاده و تحمل رنج و سختی سفر از بُعد تبلیغاتی نیز بسیار مهم است. وقتی پیروان دیگر مذاهب اسلامی این شور و اشتیاق و علاقه را می‌ بینند، نقشه‌ های دشمنان بویژه وهابیت و سَلَفیون خنثی می ‌شود، زیرا آنها معتقدند احترام به قبور جایگاهی در دین ندارد و مردم با غلو وارد این میدان شده و بُعد ماورایی به ائمه (علیهم السلام) می ‌دهند، در حالی که شیعه، امامان (علیهم السلام) را بندگان برگزیده خدا می ‌داند که از علم ویژه و کمالات معنوی خاص برخوردار هستند؛ لذا در برابر قدرتی که دنیا به آن مسلح است، قدرت نرم شیعه، ارتباط گیری با معصومین (علیهم السلام) است که برگزاری راهپیمایی میلیونی در اربعین نمونه ای از این قدرت نمایی در مقابل چشم دشمنان است.

قرآن، بزرگداشت شعائر و علامت های الهی را نشانه تقوای قلب ها دانسته است.


بنابراین یکی از آثار زیارت، عمل به آیۀ قرآن در باب یکی از مصادیق تعظیم شعائر است؛ اینکه محبّین و پیروان اهل بیت (علیهم السلام) از دور و نزدیک در حرم امام حضور پیدا می کنند؛ همین حضور عظمتی دارد که نشانگر علاقه و ارادت سیل کثیری از مردم به این ذوات مقدسه است و همین که برای کسی که در نقطه ای دور دست در این عالم زندگی می کند سؤال پیش می­آید که مگر این شخصیتها چه افرادی بودند که تا این مقدار شایسته تقدیر و عرض ادب هستند؛ به نوعی بیانگر جایگاه مزور در نزد جهانیان است.
برای اینکه این حقیقت ماندگار بماند و بلکه تقویت شود نکاتی به نظر می رسد که باید زائر به آنها توجه
ویژه ای داشته باشد از جمله:
1. حفظ و نگهداری سخنان و دستورات و آثار امامان معصوم (علیهم السلام) و عمل به سخنان ایشان. از امور مهم برای هر شیعه مذهبی، مطالعه در روش زندگی، آثار و گفتار امامان شیعه (علیهم السلام) و تا حد ممکن عمل به آنهاست. عمل به سخنان امامان باعث زنده ماندن راه و اهداف آنان می شود.
2. احترام به مقام و موقعیت معنوی آنها و پاسداشت ایام ولادت و شهادت آنها. روز ولادت و یا شهادت اهل بیت (علیهم السلام) باید برای شیعیان، با روزهای عادی دیگر متفاوت باشد و در واقع به عنوان رهرو اهل بیت (علیهم السلام) شادی آنها شادی ما و غم و اندوه آنان غم و اندوه ما باشد.
3. شرکت در اجتماعات بزرگ دینی. حضور در این اجتماعات یکی ار راههای مهم شناخت و معرفت زندگی امامان و آشنایی بهتر با مسائل دینی، اعتقادی و سیاسی جهان اسلام و امت شیعه است.
4. حفظ و تعمیر قبور آنها و رعایت حرمت آنها در ساختن زیارتگاه هایی که در شأن آنها باشد.
5. زیارت قبور آنها با احترام و ادب. آداب زیارت صحیح از جمله عواملی است که باید فرهنگ سازی و آموزش داده شود. در بسیاری از موارد رفتار و کردار زائرین در شأن و مقام شیعیان نیست. این عوامل تأثیر مخربی در ذهن و نگاه مذاهب دیگر به امت شیعه دارد.

مظفر برسلانی


-----------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . حج: 32.
[2] . تفسیر المیزان، ج17، ص409.


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر