امامزادگان والا مقام عدهای هستند که در فضیلت، کمالات معنوی، مراتب و مدارج علمی و معنوی و پیروی از آباء گرامی خود سرآمد روزگار وشهره آفاق بوده اند وآن گوهرهای تابناک راهی برای نیل به رضا و خشنودی آبای گرامی و اجداد پاک آنهاست.

زیارت امامزادگان والا مقام
۱۰ دی ۱۳۹۷ 272 7.9 KB 40 0

زیارت امامزادگان والا مقام

از انواع زیارتها، #زیارت امامزادگان والا مقام است؛ آنان شاخ و برگ درخت های بارور و پر ثمر رسالت و ولایت اند و احیاناً بدون واسطه و گاهی با وسایطی چند به امامان معصوم و حجج الهیّه (ع) متصل میشوند؛ پاره های تن آن عزیزان خدا به شمار می روند و زیارت آن گوهرهای تابناک راهی برای نیل به رضا و خشنودی آبای گرامی و اجداد پاک آنهاست.
و از الطاف بزرگ الهی و از شعب رحمت بیکران او درباره بندگان این است که آن عزیزان در بلاد متفرّق و در شهرها بلکه روستاها، کوهها و صحراها پراکنده می باشند و نوع مردم حتی طبقات مستمند که به زیارت قبور منوّر حجتهای الهیه دسترسی ندارند به لطف الهی میتوانند به زیارت این امامزادگان واجب التعظیم نایل گردند و از کنار قبر شریف این عزیزان خدا، کسب فیضهای ربانی کنند.
شایان ذکر و در خور توجه است که هر چند در بین امامزادگان احیاناً افرادی پیدا شده اند که به مقتضای شایستگی بسیار بالای خانوادگی و طهارت اَعراق و اصالت انساب خود پیش نرفته اند و موجب نگرانی خاندان عصمت و طهارت، شیعیان و دلدادگان آنها شده اند ولی اینگونه افراد در میان امامزادگان بسیار کم و نادر الوجودند و نوع و اکثریت غالب آنها انسانهای بزرگوار و خداجویی بوده اند که از شمیم معطر معنویت و قدسیت آباء طیبین و اجداد طاهرین خود صلوات الله علیهم اجمعین بهره مند بوده اند و گاهی بهره های وافر برده اند.
آری! در میان آن امامزادگان والا مقام عدهای هستند که در فضیلت، کمالات معنوی، مراتب و مدارج علمی و معنوی و پیروی از آباء گرامی خود سرآمد روزگار وشهره آفاق و مورد اشاره پاکان و زبدگان جهان و ملجأ خاصّان و مخلصان دربار الهی بوده اند و آثار خیر و برکات بی شمار از قبور منور آنان بروز کرده و موجب توجه کاروان دلها به سوی حق و حقیقت گردیده است.
در این مقام می توان به جایگاه عالی و برجسته #حضرت_معصومه (ع) اشاره نمود، قبر مطر ایشان در شهر قم می باشد و این بانوی معظمه و جوانسال، اختری درخشان است که درآسمان ولایت درخشندگی ویژه دارد و چشم و چراغ اهل ولا و دلدادگان آل محمد صلوات الله علیه و علیهم اجمعین است؛ او دخت والامقام امام کاظم و خواهر گران قدر حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) و عمه پر افتخار حضرت جواد الائمه (ع) است؛ علاوه بر این جهت، از سه امام معصوم روایاتی در مورد زیارت آن بانوی مطهر و ثواب بیشمارِ زیارت آن معظمه ی دوران رسیده است و آن سه بزرگوار، حضرت امام جعفر صادق (ع)، حضرت رضا (ع) و حضرت جواد (ع) میباشند. از زبان این بزرگواران به طور صریح به زایرین قبر شریفش وعده ی بهشت و رحمت واسعه الهی داده شده است.
از مظاهر لطف و رحمت الهی و از موجبات سرافرازی شیعه و افتخار دلدادگان ولایت و امامت و خاندان طاهر و مطهّر علی و آل علی (ع) است. این است که حرم شریف این بانوی آسمانی و فاطمه ثانی در طول روز و شب، از خیل زائران و دلدادگان خالی نمی شود و جمعیت علاقه مندان با شوق فراوان در حرم مطهر و رواقهای منوّر و مساجد مقدس متصل به آن حرم نورانی، به زیارت آن معظّمه، دعا، عبادت و راز و نیاز با خدا مشغولاند و پیر و جوان و زن و مرد و عموم طبقات مردم خوشحال و مسرورند که به زیارت حضرت معصومه(ع) و تقبیل ضریح مقدس آن بزرگوار، موفق شده اند.
منبع: آستان دوست، علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی.


مطالب مرتبط