زیارت امام رضا(ع) و بخشش گناهان

نکته دیگری که امام (ع) به آن تاکید دارند بخشش گناهان شخص زائر به هر میزانی که باشد است، لذا امام (ع) می فرماید: ولو گناهان وی ...

زیارت امام رضا(ع) و بخشش گناهان

1- از جمله ویژگی‌های ائمه‌ی معصومین (ع) علم آنان به گذشته و آینده می‌باشد؛ لذا امام علی بن ابیطالب (ع) در این روایت از آینده خبر می‌دهد و این که بر سر یکی از فرزندان بزگوار آن حضرت چه می‌آید، به راستی چه سخت است دانستن حوادثی که در انتظار انسان و یا عزیزان انسان است و این چنین علمی برای مردم عادی قابل تحمل نیست و تاب و تحمل عظیم می‌خواهدکه جز در وجود معصوم (ع) قابل تصور نیست. امام (ع) مشخصات فرزندش که به سم کشته می‌شود به روشنی بیان می‌کند و مکانی که این حادثه رخ می‌دهد به دقت می‌فرماید. بیان حوادث آینده که توسط امیرالمومنین (ع) اظهار می‌شود، اختصاص به امام رضا (ع) نداشته بلکه درباره‌ی فرزندان معصوم دیگرش نیز، چنین بیاناتی دارند مثل بیان حوادث امام حسین (ع)، رسیدن به کربلا و نینوا و به شهادت رسیدن آن بزرگوار.

2- نکته دیگری که امام (ع) به آن تاکید دارند بخشش گناهان شخص زایر به هر میزانی که باشد است، لذا امام (ع) می‌فرماید: ولو گناهان وی به تعداد ستارگان آسمان یا برگ درختان باشد یعنی اگر چه مقدار گناهان شخص به میزانی باشد که قابل شمارش نباشد خداوند به برکت زیارت امام رضا (ع) آن‌ها را می‌بخشد، زیرا کسی که امام خویش را با شرط آن یعنی «عارفا بحقه» زیارت کند در واقع از کارهای بد خویش توبه نموده است، و به برکت چنین زیارتی مسیر خویش را مسیر اهل بیت (ع) قرار داده است و بی تردید دلی که متوجه امام رضا (ع) شود با چنین آگاهی و عرفانی، خداوند گناهانش را می‌بخشد.

3. «علی بن ابراهیم جعفری از حمدان بن اسحاق نقل می‌کند که از امام جواد (ع) شنیدم یا شخصی از امام جواد (ع) برایم نقل کرد (این تردید از ناحیه‌ی علی بن ابراهیم است که می‌گوید نمی‌دانم حمدان بن اسحاق گفت از امام شنیدم یا دیگری برای وی نقل کرده است) که امام فرمودند: هر شخص قبر پدر مرا در شهر طوس (مشهد الرضا (ع)) زیارت کند خداوند تمام گناهان گذشته و آینده‌ی او را می‌بخشد. وی در ادامه می‌گوید پس از زیارت امام (ع) با فرا رسیدن ایام حج، به حج رفته و حج به جا آوردم، در آن‌جا ایوب بن نوح را ملاقات کردم. ایوب بن نوح به من گفت ابوجعفر دوم امام جواد (ع) (ابوجعفر اول امام باقر (ع) است) فرمودند: «هرکس قبر پدر مرا در شهر طوس زیارت کند خداوند تمام گناهان گذشته و آینده او را می‌بخشد و برای وی در کنار منبر حضرت رسول (ص) و امیر المؤمنین علی (ع) منبری بنا می‌کند تا خداوند از حساب خلایق فارغ شود.» حمدان بن اسحاق می‌گوید: من ایوب بن نوح را دوباره در خراسان (مشهد الرضا) ملاقات کردم و درحالی که قبر امام رضا (ع) را زیارت کرده بود، به من گفت آمده‌ام تا آن منبر را از خداوند طلب کنم (یعنی من هم به دنبال فرمایش امام جواد (ع) جهت کسب ثواب و مقام بلند و منبری که امام جواد (ع) فرموده بودند، به زیارت امام رضا (ع) آمده‌ام.)

4.«یاسر خادممی‌گوید: علی بن موسی الرضا (ع) فرمودند: «برای زیارت هیچ قبری بار سفر نبندید (بسته نمی‌شود) مگر برای زیارت قبرهای ما (اهل بیت (ع))، آگاه باشید که من از سر جور و ظلم به سم کشته می‌شوم و در سرزمینی دور و غریب دفن می‌گردم، پس هرکس به قصد زیارت من بار سفر ببندد دعایش مستجاب و برآورده می‌شود و گناهش بخشیده می‌شود.»


منبع:
باران فضیلت، تالیف احمد مرادخانی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر