​زیارت مثنوی عشق (8)

سلام زائر به امام، نشانی از همبستگی و تجدید میثاق عاشق با معشوق است، زیرا سازگاری و تسلیم در زیارت، بر...

​زیارت مثنوی عشق (8)

سلام، اجازه خواستن برای ورود به حریم پاکِ پاکان است. سلام، از جانب مخلوق نوعی درود است و از جانب خالق نوعی عطا. سلام، زیباترین و دلنشین ترین آهنگ و بهترین قالب برای توصیف امام و موثرترین عامل ارتباط بین زائر و امام است. سلام، ظرف محبت و رابطۀ عاطفی زائر با امام است. سلام زائر به امام، نشانی از همبستگی و تجدید میثاق عاشق با معشوق است، زیرا سازگاری و تسلیم در زیارت، بر اساس ارتباطی ماندگار صورت می گیرد و هر قدر عامل ارتباط دهنده مبتنی بر مفاهیم ژرف و عاشقانه و محبت آمیز و برگرفته از باورهای پایدار و متناسب با نظام خلقت و فطرت باشد، شکل گیری پیوند و رابطۀ بین دیدارکنندگان موثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

بنابراین، سلام در اسلام و آیین زیارت به مثابۀ فرمول ارتباط جمعی و عامل هم گرایی است؛ زیرا زائران هنگام دیدار با یکدیگر و زیارت امام الگوی واحدی را به کار می برند و این سلام تحیت بزرگ و خاص اسلام است که صلح و آرامش و دوستی و محبت را تقویت می کند.
برجسته ترین وجه سلام در زیارت امام شناسی با الگوی دوستانه است. به عبارت دیگر، شناخت امام با اوصافی مانند ولّی، وارث، حجت و هادی در ظرف سلام که بهترین ارتباط ماندگار است، سبب تثبیت باورهای زائر نسبت به امام می شود و زائر امام را با آن اوصاف می شناسد و پیوندش را با وی مستحکم می کند.
ای زائر عاشق، در این بخش از زیارت، مخاطب سلام امام رضا است و در هر سلامی یکی از جایگاه ها و جانشینان وی معرفی می گردد.
ای زائر کوی یار، بر سر قبر آن حضرت بنشین و بگو: «السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَلِیَّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حُجَّةَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا نُورَ اللَّهِ فِی ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا عَمُودَ الدِّینِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وارِثَ آدَمَ صَفْوَةِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَارِثَ نُوحٍ نَبِیِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَارِثَ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَارِثَ إِسْمَاعِیلَ ذَبِیحِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَارِثَ مُوسَى کَلِیمِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَارِثَ عِیسَى رُوحِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَارِثَ مُحَمَّدٍ رَسُولَ اللَّهِ.»

مفاهیم
(ای رضاجان) سلام بر تو که ولّی خدایی. سلام بر تو که حجت خدایی (برخلق). سلام بر تو که نوری (راهنمای خلق) در تاریکی های زمین. سلام بر تو که استوارکنندۀ دینی. سلام بر تو که وارث حضرت آدمی که او برگزیدۀ خداست. سلام بر تو که وارث نوح پیامبری (ای رضاجان). سلام بر تو ای وارث ابراهیم خلیل الله! سلام بر تو ای وارث اسماعیل ذبح شده در راه خدا! سلام بر تو ای وارث موسای هم کلام با خدا! سلام بر تو ای وارث عیسی روح الله! سلام بر تو ای وارث محمد که فرستادۀ خداست.


5a114f2e00a40.jpg


شفا
پایبندی دینی
پایبندی دینی یعنی التزام عملی و اعتقادی به آموزه های دینی که طبق پژوهش های تأیید شده این پایبندی در سلامت جسمانی و روانی فرد موثر است و افرادی که پایبندی بیشتری دارند، از زندگی و سلامتی راضی ترند.
امام رضا (علیه السلام) در روایتی فرمودند: «هر امامی را پیمانی در گردن اولیاء و شیعیانشان می باشد».
وفای به این پیمان وقتی تمام و کامل است که قبرهایشان زیارت می شود.[1] طبق نظر آیت الله جوادی آملی و رکنی یزدی، نخستین آموزشِ این حدیث آن است که زیارت، متمم و مکمل وفای به عهدی است که هر مأموم با امام خود بسته است.
از سوی دیگر خواندن زیارت و تکرار سلام و اوصاف و مناقب امام به نوعی تجدید پیمان و میثاق و مودت با امام و امامت است؛ زیرا زائر با خواندن زیارت و سلام به امام و با ذکر اوصاف و شناخت موارد یاد شده (سلام = تجدید میثاق) به نوعی قصد تثبیت و تحکیم پیوند خود را با امام اظهار می دارد.
به عبارت دیگر، یکی از هدف های زیارت؛ تجدید میثاق با امام است. کیفیت این میثاق در مضمون زیارت آمده، زیرا وقتی زائر می گوید سلام بر تو که وارث امیرمؤمنان علی (علیه السلام) و وصّی خدا هستی، در واقع به این عهد اقرار می کند که من وارث بودن علی (علیه السلام) و وصی بودن او را قبول دارم و برای تجدید این باور در ظرف اسلام، آن را اظهار می کنم.
پس زائر تجدید میثاق و تحکیم پایبندی خود را اظهار می کند و در پی آن خود را به دستورها و معارف آنان ملزم خواهد دانست. البته این پایبندی با توجه به مرحلۀ شناخت زائر نسبت به امام در افراد متفاوت است.
بنابراین، فلسفۀ وجودی زیارت خواندن متن زیارت نامه و تکرار سلام با قصد تجدید میثاق است که به نوعی پایبندی و وظیفه شناسی را در فرد تثبیت می کند و این امر سبب می گردد زندگی و مسائل آن برای زائر معنا و فلسفه بیاید.

برای مشاهده مطلب قبلی اینجا کلیک کنید.

منبع: کتاب ندای عشق رضوی، بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی


----------------------
پی نوشت ها:
[1]. حر عاملی، محمدبن‌حسن، وسایل الشیعه، ج۱۰، ص۲۵۳.


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر