زیارت و تجدید پیمان با امام معصوم (ع)

کسی که ائمه را مشتاقانه زیارت کند و به آنچه مورد خواست و رغبت آنان بوده تصدیق داشته باشد، در روز رستاخیز شفیع او خواهند بود

زیارت و تجدید پیمان با امام معصوم (ع)

1 -آغاز این بحث را حدیثی قرار می دهیم از سخنان نورانی علی بن موسی الرضا - علیه آلاف التحیَّه والثنّاء - که انوار علمی اش پر فروغ تر از خورشید خراسان(1) است و روشنی بخش دلهای شیعیان:

هر امامی را پیمانی در گردن اولیاء و شیعه اش می باشد. وفای به این پیمان وقتی تمام و کامل است که قبرهایشان زیارت شود. پس کسی که امامان را مشتاقانه زیارت کند و به آنچه مورد خواست و رغبت آنان بوده تصدیق داشته باشد، امامانش در روز رستاخیز شفیع او خواهند بود.(2)

توضیح: نخستین آموزشِ این حدیث معتبر(3) این است که زیارت متمم و مکمل وفای به عهدی است که هر مأموم با امام خود بسته، و به زبان امروز رأی اعتمادی است که به رهبر فکری و پیشوای حکومتی اش که منصوب از طرف خداست می دهد. با تأملی اندک می یابیم که دیدار شوق آمیز مرقد امام و شرح مناقب و فضائلشان ضمن خواندن زیارتنامه، تجدید پیمان مودت و امامت است با او، و هم یادآور وظایفی که زائر نسبت به حجت خدا دارد.

دومین آموزش بیان حالت خاصی است که زائر باید داشته باشد، یعنی رغبت و میل فراوان به دیدار امام، که البته نتیجه معرفت ابعاد گوناگون شخصیت امام است و شناخت درست او که در معرفی کوتاهش توان گفت: جانشین خدا در زمین(4)، نماینده آفریدگار بین مردم، و امام و پیشوای دادگسترِ امّت اسلام.

سومین آموزش تصدیق زائر است به آنچه مورد خواست و محبت امام است. اگر به خاطر آوریم که اینان خواستی و رضایتی جز خواست و رضای آفریدگار متعال ندارند، به این نتیجه می رسیم که زائر باید در پی تحصیل رضای الهی و فرمانبرداری از آن ذات پاک بر آید.

آری امام، زائری چنین با معرفت و مطیع را شفیع خواهد بود.

2- زید شَحّام می گوید: به امام جعفر صادق علیه السلام گفتم: کسی که یکی از شما را زیارت کند چه اجری دارد؟

فرمود: مانند کسی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله را زیارت کرده باشد.(5)

3- امام محمّد باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می فرماید که گفت: هر کس مرا یا یکی از فرزندانم را زیارت کند روز قیامت او را زیارت می کنم و از ترسهای آن روز نجاتش می دهم.(6)

با توجه به شرایط فعلی و شیوع کرونا، شایسته است زائران گرامی در منزل و از راه دور به زیارت قبور معصومین علیهم السلام اهتمام ورزند.

منبع: کتاب گزیده شوق دیدار: زیارت و درونمایه آن، محمدمهدی رکنی یزدی، ص 35-33.

-------

پی نوشت ها:

1. خراسان: به معنی «مشرق» است، و نام ولایتی است مشهور که چون در شرق فارس و عراق واقع است بدین نام خوانده شده برهان قاطع. خراسان در اصل: «خورآیان» بوده یعنی جایی که خورشید برآید.

2. وسائل الشیعه، 10/253؛ بحار الأنوار، 100/116. در جمع آوری احادیث از دو کتاب مزبور آقای علی اصغر فرزانه با نویسنده همکاری کرده، بدین وسیله تشکر می شود.

3. این حدیث در کتب معتبر کهن نقل شده: اصول کافی از محمّد بن یعقوب کلینی م. 329، و عیون الاخبار از ابوجعفر صدوق (م. 381) و مُقنِعه از شیخ مفید (م. 413).

4. راوی گوید: شنیدم که حضرت رضا علیه السلام می گفت: ائمه خلفای خدای عزوجل در زمینند؛ الاصول من الکافی، کتاب الحُجه، 1/193.

5. وسائل الشیعه، 10/246.

6. وسائل الشیعه، 10/259.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر