هر کس او را در آن سرزمین غریب، زیارت کند در حالی که می داند او پس از پدرش از طرف خداوند عز و جل امام، و اطاعتش واجب است، همانند کسی است که پیامبر اسلام (ع) را زیارت کرده است.

​زیارت پیامبر (ص) در مشهد
۲۸ آبان ۱۳۹۶ 175 10.9 KB 38 0

​زیارت پیامبر (ص) در مشهد

از جمله فضایلی که برای زیارت امام رضا (ع) نقل شده، این است که زیارت ایشان و ثواب آن همانند زیارت پیامبر خدا (ص) در مدینه است، و این مطلب در بیان خود امام نیز آمده است و حتی حرم خویش را محل رفت و آمد ملائکه توصیف نموده اند، امام آن محل را باغی از باغ های بهشتی معرفی می کنند؛ یعنی همان طور که در مسجد النبی (ص) مکانی به نام روضه (باغی از باغ های بهشت) وجود دارد، محل دفن و حرم امام (ع) نیز باغی از باغ های بهشت است.

عبدالله بن فضل هاشمی می گوید: نزد امام صادق (ع) بودیم که مردی از اهل توس داخل شدو عرض کرد: ای فرزند رسول خدا(ص)، کسی که قبر امام حسین (ع) را زیارت کند چه پاداشی دارد؟ امام صادق(ع) فرمودند: ای مرد طوسی هر کس قبر امام حسین (ع) را زیارت کند، در حالی که می داند او از طرف خدای عز و جل امام بر حق است و اطاعت او واجب است، خداوند تمام گناهان گذشته و آینده او را خواهد بخشید و حتی مقامی به او می دهد که شفاعت او را نسبت به پنجاه گناهکار قبول خواهد نمود.
و هیچ درخواست و حاجتی از خداوند عز و جل نمی نماید، الا این که خداوند آن را برآورده می کند. راوی می گوید در این هنگام امام موسی بن جعفر (ع) در حالی که کودکی بیش نبودند، وارد مجلس شدند، امام صادق (ع)، امام هفتم (ع) را روی پای خویش نشاندند و بر پیشانی ایشان بین چشمانشان را بوسیدندو سپس به من رو کردند و فرمودند: ای مرد طوسی؛ این فرزندم امام و خلیفه و حجت خدا بعد از من است.
به زودی از او مردی به وجود می آید که برای خداوند در آسمان و برای بندگانش در زمین رضاست ( یعنی هم اسمش رضاست و هم راضی به رضای خداوند است و همچنین موجب رضایت بندگان خداست) او در سرزمین شما ( طوس که همان مشهد الرضاست) از سر کینه و ظلم به وسیله سم کشته می شود، و در حالی که در آن سرزمین غریب است(و از اهل و نزدیکان خویش دور است) دفن می شود.
( ای مرد طوسی) بدان هر کس او را در آن سرزمین غریب، زیارت کند در حالی که می داند او پس از پدرش از طرف خداوند عز و جل امام، و اطاعتش واجب است، همانند کسی است که پیامبر اسلام (ع) را زیارت کرده است.
در روایات امتیازات و فضایل بسیاری برای زیارت پیامبر اسلام (ص) ذکر شده است؛ مانند این که گفته شده زیارت پیامبر (ص) زیارت خداوند در عرش است و مانند آن.

مجموعه ره توشه – کتاب باران فضیلت – نشر معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی – تالیف احمد مرادخانیمطالب مرتبط