زیارت گذشتگان

زورواموتاکم فانهم یفرحون بزیارتکم…. مردگان خود را زیارت کنید زیرا آنان از این که شما به زیارتشان بروید مسرور و شادمان میگردند.

زیارت گذشتگان

در مورد اشخاص متوفّی نیز کلمه ی «زیارت» کاربرد دارد که البته بیشتر به قبر آنان نسبت داده میشود.
این مطلب برگرفته از جهانبینی اسلام و دید وسیع و عمیق ادیان آسمانی به ویژه اسلام است که حیات و زندگی را منحصر به زندگی این جهان نمیدانند و انسان را در چهار دیواری جهان طبیعت محدود نمیکنند بلکه ورای این عالم، عالمی گستردهتر، جالبتر و زیباتر برای انسان قایلاند.
مادّیون که اعتقادی به ماورای طبیعت ندارند و حیات را در همین محدوده ی جهان طبیعت، تفسیر میکنند نمیتوانند این اصطلاح و استعمال دوم زیارت را داشته باشند و ندارند.
ولی ادیان الهی و پیروان آنها یعنی معتقدان به جهان غیب و عالم ابدی و کسانی که باورهای غیبی و فوق مادّی دارند و تنوع حیات و تجدید صورت و تکامل آن را پذیرفته و بدان اعتقاد دارند این واژه «یعنی زیارت» را در مورد گذشتگان نیز دارند و به کار میبرند و از این رو یکی از مسلّمات آنان زیارت اهل قبور یا زیارت اموات یا زیارت شهیدان است و به صورت یک برنامه مذهبی و دینی آن را انجام میدهند.
اهل ادیان و بالخصوص اسلام، مردگان را فاقد فهم، درک و شعور نمیدانند بلکه معتقدند آنان هم حیات دارند؛ نهایتِ امر این که حیات آنان تغییر شکل داده و تغییر یافته و با توجه به شرایط مخصوص خود، درک وفهمی متناسب دارند؛ از این رو از دیدار زندگان و بازماندگان از منازل و مقابر آنها خوشحال، مسرور و شادمان میگردند و از این که از خاطر و ذهن بازماندگان رفته و دوستان و بستگان، آنان را فراموش کرده باشند و یادی از آنها نکنند نگران و ناراحت و چه بسا گلهمند باشند و احیاناً به جای دعا نفرین کنند.
طبق نقل امام صادق(ع) حضرت امیر المؤمنین(ع) فرمودند:
زورواموتاکم فانهم یفرحون بزیارتکم….
مردگان خود را زیارت کنید زیرا آنان از این که شما به زیارتشان بروید مسرور و شادمان میگردند.
در روایت دیگری آمده که محمد بن مسلم میگوید: به حضرت صادق (ع)عرضکردم: «آیا مردگان را زیارتکنیم؟» فرمود: «آری!» عرض کردم: «آنها علم و آگاهی دارند که ما به زیارتشان میرویم؟» فرمود:
ای والله انهم لیعلمون بکم و یفرحون بکم و یستأنسون الیکم
آری! به خدا سوگند تحقیقاً آنان میدانند و از این عمل شما آگاهی دارند وبا آمدن شما به سوی آنان، خوشحال و با نشاط میگردند و با شما انس میگیرند.
این روایات متعدد تصریح دارند که مردگان از آمدن احیاء در کنار قبر آنان اطلاع دارند و از این کارِ زندگان، که نوعی بزرگداشت آنان است، مبتهج و فرحناک میگردند و حتی در آن لحظات، با احیا انس میگیرند و احساس وحشت و تنهایی نمیکنند.
امام باقر (ع) نقل میکنند که رسول خدا (ص) فرمود: جبرئیل (ع) برای من چنین گفت: خداوند فرشتهای را به سوی زمین فرستاد. آن فرشته شروع به راه رفتن کرد تا به درِ خانهای رسید که مردی آنجا ایستاده و از صاحبخانه اجازه ورود میخواست. آن ملک گفت: «با صاحب این خانه چه کاری داری؟» پاسخ داد: «او برادر مسلمان من است. آمدهام که برای خدا او را زیارت و دیدار کنم.» ملک گفت: «از آمدنت هیچ منظوری جز این نداشتی؟» در پاسخ گفت: «نه! فقط به همین منظور آمدهام.» آن فرشته گفت: «پس من فرستاده ی خداوند به سوی توام؛ خداوند، سلام میفرستد و میفرماید: بهشت برای تو واجب و حتمی گردید و اضافه کرد که: خداوند عزوجل میفرماید:
هر مسلمانی که مسلمان دیگری را زیارت کند او را دیدار نکرده بلکه مرا زیارت کرده و ثواب و پاداش او بر من بهشت است.»



منبع: آستان دوست، علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی.


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر