زینب (س)، پرستار اندیشه ها

زنان، ظرفیت بسیار بالایی را می توانند دارا باشند

زینب (س)، پرستار اندیشه ها

ویژگی برجسته ای که سبب شده روز ولادت حضرت زینب سلام الله علیها روز پرستار نامگذاری شود چیست؟

احتمالاً منظور از دادن این طرح، نقش حضرت زینب سلام الله علیها در پرستاری از وجود مقدس امام زین العابدین علیه السلام بوده است؛ ولی به نظر می رسد وجود ایشان، این ظرفیت را دارد که نگاه کامل تری به آن داشته باشیم و آن اینکه زینب سلام الله علیها پرستار اذهان بیمار بسیاری از مردم بوده اند.

حضرت زینب سلام الله علیها شخصیتی است که پرستاری فکر، روح، ایمان و اندیشه های بیمار شده مردم عصر خود و تمامی اعصار را بر عهده داشته و دارند. همان طور که روز میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها را روز مادر نام نهاده اند، به این معنا هم می تواند باشد که آن بزرگوار، ظرفیت این را دارد که برای تمامی نسل ها و عصرها، مادری کند. حضرت زینب سلام الله علیها را قبل از اینکه به عنوان پرستار چند روزه امام سجاد علیه السلام نگاه کنیم، باید به عنوان زنی که قابلیت تیمارداری و پرستاری، مراقبت و توجه به همه آدم ها و نسل ها را دارد، در نظر آوریم.

حال با عنایت به این همه مقام و منزلت «علمی و تربیتی» که حضرت زینب کبری سلام الله علیها، داشته و آن همه اهداف و وظایفی که برای این شخصیت گرانمایه تعریف شده؛ آیا می توان پیام علمی اسلام را در موردشان، ظرفیت و توانایی زن مسلمان استنباط کرد؟

5c38c295ed7c7.jpg

گاهی اوقات، عظمت شخصیت های بزرگ، به گونه ای معرفی می شود که در مخاطب عادی این احساس پیش می آید که ما با آن ها خیلی فاصله داریم و این خود ایجاد یأس می کند؛ یعنی این احساس پیش می آید که گویا آن بزرگواران اساساً در سرشت خلقت با ما متفاوتند.

زینب سلام الله علیها پرستار اذهان بیمار بسیاری از مردم بوده اند.

یقیناً حضرت زهرا سلام الله علیها و یا کسانی مثل پیامبر و ائمه علیهم السلام، دارای ویژگی ها و امتیازهایی هستند که رسیدن به آن ویژگی ها و امتیازها، به نظر غیر ممکن می رسد، اما حقیقت این است که خداوند آن ها را مأمور کرده تا به انسان ها بیاموزند می شود مثل آن ها بود و یا لااقل می شود در مسیر آن ها گام برداشت.

تعبیر حضرت امیر علیه السلام در نهج البلاغه خطاب به فرمانداران و کارگزاران شان، بسیار زیباست. ایشان می فرمایند: «شما نمی توانید مثل من باشید، ولی هم به من و هم به خودتان کمک کنید که لااقل در این مسیر حرکت کنی. در مورد زنان نیز همین طور است، اینکه ما بتوانیم زنی را بیابیم که در عمل مانند فاطمه زهرا سلام الله علیها بشود یا در عمل همچون زینب کبری سلام الله علیها باشد، شاید چنین اتفاقی نیفتاده باشد، اما وجود این زنان بزرگوار و الگو نشان می دهد که اصولاً زنان، ظرفیت بسیار بالایی را می توانند دارا باشند».

منبع: مجموعه مقالات برگزیده کنگره ملی حضرت زینب سلام الله علیها، ص331 و332.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر