محبت به همسر از توجه به خوراک و پوشاک و مسکنش آغاز می شود که توجه به جسم اوست، اما به این ختم نمی شود. توجه به روح زن، با سختی و ظرافت خاص همراه است و هنر مردانه می خواهد آن هم از جنس هنر مردان خدا!

ستون خانه (1)

ستون خانه (1)

امام رضا (علیه السلام) فرموده اند: «الَّذِی یطْلُبُ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَا یکفُّ بِهِ عِیالَهُ أَعْظَمُ أَجْراً مِنَ الْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ.»[1]مردی که با کار و زحمت به دنبال کسب درآمدی از فضل خداوند است تا نیازمندی های همسر و خانواده اش را تهیه کند، پاداشی برتر از مجاهد راه خدا به او داده می ­شود.
به نظر می رسد یکی از وظایف مهم مردان، برآورده کردن نیازهای مادی و اقتصادی خانواده است. اگر چه خداوند متعال مقدّر فرموده است که کسب معاش به عهده مرد باشد؛ اما درست نیست اهمیت وجود مرد را فقط در تأمین مخارج خانواده دانست. روزی رسانی عهدی است که خداوند متعال درباره همه موجودات به عهده گرفته است و در نبود مردان نیز روزی بندگانش را می رساند. دقت در امور خانواده های که مرد خانه را از دست داده اند، نشان می دهد که اگرچه اکثر آنها در تأمین نیاز مالی خود دچار مشکل شد ه اند، اما چیزی که بیش از آن رنجشان بدهد، نبود ناظر و مدیر خانواده است.
در عرصه زندگی خانوادگی، جایگاه مدیریتی و نظارتی مرد از دیگر وظایفش مهمتر به نظر می رسد به طوری که نمی توان برای آن هیچ جایگزینی یافت، چنانکه امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «انَّ الْمَرْءَ یَحْتَاجُ فِی مَنْزِلِهِ وَ عِیَالِهِ إِلَى ثَلاثِ خِلالٍ یَتَکَلفُهَا وَ إِنْ لَمْ یَکُنْ فِی طَبْعِهِ ذَلِکَ مُعَاشَرَةٌ جَمِیلَةٌ وَ سَعَةٌ بِتَقْدِیرٍ وَ غَیْرَةٌ بِتَحَصُّن.»[2]
هر مردی برای اداره کردن خانواده خود به سه خصلت نیازمند است و باید آنها را به کار برد هر چند این ویژگی ها در طبیعت او نباشد: 1. رفتار پسندیده و زیبا با افراد خانواده 2. گشاده دستی حساب شده و از روی برنامه 3. غیرت ورزی به منظور حفظ خانواده.

مردی که با کار و زحمت به دنبال کسب درآمدی از فضل خداوند است تا نیازمندی های همسر و خانواده اش را تهیه کند، پاداشی برتر از مجاهد راه خدا به او داده می ­شود.


بر اساس سخن پرحکمت امام صادق (علیه السلام) برای مرد سه گونه مدیریت تعریف می شود:
1. مدیریت عاطفی خانواده
2. مدیریت مالی و معیشتی خانواده
3. مدیریت حجاب و حریم خانواده
توجه به این نکته ضروری است که یک مرد با تمام ویژگی ها متولد نمی شود بلکه این مدیریت و مهارت ها اکتسابی است و باید به دنبال آموزش این مهارت ها باشد.

مدیریت عاطفی خانواده
از دیگر وظایف مهم مرد تأمین نیازهای عاطفی همسر و فرزندان است. با تجربه و مرور مبانی روان شناسی به این مطلب می رسیم که شور و نشاط خانواده از طرف مادر به سایر اعضا سرایت پیدا می کند اما نشاط و سرزندگی زن چگونه تأمین می شود؟ پاسخ روشن است؛ با محبت و توجه ویژه مرد به زن. در تأیید این مطلب می توان از این فرمایش رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) استفاده کرد که فرموده اند: «این سخن مرد که به زنش بگوید: "دوستت دارم" هرگز از دل زن بیرون نمی رود».
محبت به همسر از توجه به خوراک و پوشاک و مسکنش آغاز می شود که توجه به جسم اوست، اما به این ختم نمی شود. توجه به روح زن، با سختی و ظرافت خاص همراه است و هنر مردانه می خواهد آن هم از جنس هنر مردان خدا!
به روایتی از امام رضا (علیه السلام)، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند: «أحْسَنُ النَّاسِ إِیمَاناً أَحْسَنُهُمْ خُلُقاً وَ أَلْطَفُهُمْ بِأَهْلِهِ وَ أَنَا أَلْطَفُکُمْ بِأَهْلِی.»‏[3] با ایمان ترین مردم، شخصی است که از همه خوش اخلاق تر و با خانواده اش مهربان تر باشد و من از همه شما به خانواده ام مهربانترم.

توجه به روح زن، با سختی و ظرافت خاص همراه است و هنر مردانه می خواهد آن هم از جنس هنر مردان خدا!


انسان باایمان برای تأمین امنیت و شادی روانی افراد خانواده، احساس مسئولیت می کند و این را از مراتب حق النّاس می داند. انسان های والا سعی می کنند هیچ گونه حقّی بر گردنشان نماند، چه رسد به حقّ همسر و فرزندانشان که از رفتار با آنها از ایشان سؤال می شود. حضرت خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیث مهمی این مطلب را چنین بیان می کنند:
«برادرم جبرئیل همواره به من سفارش زنان را می کرد به گونه ای که گمان کردم روا نیست حتی مردی به زنش اّف بگوید! [جبرئیل] به من خبر داد که: «ای محمد! از خدا درباره زنان بترس زیرا آنان امانت هایی در دست شما هستند. آنان را به عنوان امانت و به دستور خدا و با کلمات او و سنت و شریعت محمد بن عبدالله (پیامبرش) بر خود حلال کرده اید، پس بدان سبب که جسم آنان بر شما حلال شده و شما با آنان تماس بدنی برقرار می کنید و از آن رو که فرزندان شما را در درون خود حمل کرده و دردهای بارداری و زایمان را تحمل می کنند، بدانید که بر شما حق واجبی دارند. با آنان مهربان باشید و دلشان را با محبت های خود به دست آورید تا همواره در سرد و گرم زندگی با شما باشند. زنان را ناخوش ندانید، به آنها خشم نورزید و از آنچه [به عنوان هدیه یا مهریه یا نفقه] به آنان داده اید، چیزی جز با رضایت و اجازه خودشان پس نگیرید.»[4]

برادرم جبرئیل همواره به من سفارش زنان را می کرد به گونه ای که گمان کردم روا نیست حتی مردی به زنش اّف بگوید!


خوش اخلاقی، خوش رویی، خوش زبانی،[5] دادن هدیه، گفت و گوی صمیمی با همسر و گوش دادن به سخنان او، صبر و بردباری در برابر بداخلاقی های همسر، گذشت از خطاهای همسر، وفاداری به همسر و کمک به همسر در کارهای خانه، بخشی از راهکارهای حفظ و تقویت محبت و رحمت خدادادی بین زن و شوهر است. درباره کمک به همسر در کارهای خانه حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) در کلام پرمعنا و قابل تأملی فرموده اند: هر مردی که در کارهای منزل به همسرش کمک کند، خداوند متعال به تعداد هر تار مویی که در بدنش روییده است، ثواب یک سال عبادتی را عطا می کند که روزهایش را روزه بوده و شب هایش را به عبادت ایستاده باشد. همین طور خداوند پاداشی را که به حضرت داوود و یعقوب و عیسی (علیهم السلام) عنایت کرده است، به او نیز عنایت می کند... . هر که در داخل منزل با میل و رغبت به اهل خانه کمک کند و از این کار احساس منفی و ناخوشایندی نداشته باشد، خداوند نام او را در دیوان شهدا ثبت می کند و به تعداد هر شبانه روز، ثواب هزار شهید و به تعداد هر گامی که در راستای کمک به اهل خانه بر می دارد، ثواب یک حج و عمره و به تعداد رگ هایی که در بدن اوست، شهری در بهشت به او عطا می کند... . خدمت عیال کفّاره گناهان کبیره است و غضب پروردگار را باز می نشاند و مهر حورالعین است و حسنات و درجات را زیاد می کند... . به عیال خدمت نمی کند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خداوند برای او خیر دنیا و آخرت را می خواهد.[6]

منبع: کتاب خانواده بهشتی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

--------------------------------------------------------------

پی نوشت ها:
[1] . الکافی، ج5، ص88.
[2] . بحارالانوار، ج75، ص236؛ تحف العقول عن الرسول (صلی الله علیه و آله و سلم)، ص322.
[3]. وسائل الشیعه، ج12، ص153.
[4]. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج14، ص252 و 253: «أَخْبَرَنِی أَخِی جَبْرَئِیلُ وَ لَمْ یَزَلْ یُوصِینِی بِالنِّسَاءِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنْ لَا یَحِلَّ لِزَوْجِهَا أَنْ یَقُولَ لَهَا أُفٍّ یَا مُحَمَّدُ...».
[5] . بحارالانوار، ج75، ص237؛ امام صادق (علیه السلام) فرموده اند: «لا غنی بالزوج عن ثلاثة أشیاء فیما بینه و بین زوجته و هی الموافقة لیجتلب بها موافقتها و محبتها و هواها و حسن خلقه معها و استعماله استمالة قلبها بالهیئة الحسنة فی عینها و توسعته علیها». مرد در ارتباط با همسرش از سه چیز بی نیاز نیست: 1. موافقت و همراهی [با خواسته ها و پیشنهادات منطقی و مشروع همسر] و خوش رفتاری (خوش رویی، خوش زبانی، خوش رفتاری) با او تا [در تصمیماتی که برای زندگی می گیرد] بتواند محبت و میل و همراهی همسرش را به دست آورد 2. داشتن سیمای آراسته و زیبا در برابر همسرش تا دل او را شیفته خود کند 3. ایجاد توسعه و رفاه اقتصادی در زندگی.
[6] . بحارالانوار، ج101، ص132؛ جامع الاخبار، ص102. «ما من رجل یعین امرأته فی بیتها إلا کان له بکل شعرة على بدنه عبادة سنة، صیام نهارها و قیام لیلها...».


مطالب مرتبط