سخنی با دختران

خانه ای که در آن دختران وجود داشته باشند، هر روز دوازده برکت و رحمت از آسمان بر آن نازل می شود.

سخنی با دختران

شما دختران خوب باید بدانید که وضعیت زنان و دختران در قبل از اسلام چگونه بوده است و حالا در چه وضعیتی هستند. در تمامی کشورها به گونه ای به زنان ظلم می شده و هیچ احترام و شخصیتی برای آنان قائل نبودند. به عنوان نمونه در جزیره العرب قبل از اسلام دختران را زنده به گور می کردند؛ به طوریکه قرآن در این مورد می فرماید: وَإِذَا الْمَوْءُودَهُ سُئِلَتْ * بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ؛(1) «و در آن هنگام که از دختران زنده به گور شده سؤال شود؛ به چه گناهی کشته شده اند»؟

در آیه دیگر، قرآن به نگرش اعراب جاهلی نسبت به دختران اشاره می کند و می فرماید: وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُم بِالْاُنْثَی ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ کَظِیمٌ؛(2) «هنگامی که به یکی از مشرکان مژده تولد دختری داده می شد از شدت ناراحتی و غضب، رخسارش سیاه می گردید و او خشم خود را فرو می برد.»

در یونان که مترقی ترین تمدن را داشت زن یک موجود پست و زاده شیطان و همگون حیوان قلمداد می شد، و زن یونانی از تمامی حقوق قانونی و مدنی بی بهره بود.

در روم، مرد کدخدای خانه بود و حق کشتن همسر خود را داشت و زن نه از پدر ارث می برد و نه حق مالکیت داشت. با تولد دختر فریاد تسلیت ازسوی مرد بلند می شد و در قالب مثل می گفتند: اگر مایلی یک روز معذب باشی میهمانی کن، اگر می خواهی یک سال در رنج باشی پرنده نگه دار و اگر می خواهی یک عمر در عذاب باشی زن بگیر. پاهای دختران را در قالب های فلزی مخصوص قرار می دادند تا از رشد طبیعی پای آنها جلوگیری شود تا دختران توانایی خروج از خانه را در بزرگسالی نداشته باشند.

در چین نیز اگر در موقع سختی و تنگدستی دختری بر دختران خانواده افزوده می شد نوزاد را مظلومانه رها می کردند تا در سرمای شب بمیرد یا خوراک حیوانات وحشی گردد یا آنها را در پای بتها قربانی می کردند. گاهی هم پاهای آنها را قطع می کردند؛ زیرا معتقد بودند که پاهای زن، مرد را فریب می دهد و اعتقاد داشتند که خداوند خالق پسران و شیطان خالق دختران است.

در هند زن تابع شوهر بود و پس از مرگ شوهر می بایست خود را می­سوزاند وگرنه خانواده شوهر او را به همراه جسد شوهرش می سوزاندند. آنها زنان را دروازه اصلی جهنم می پنداشتند.

در ژاپن هم دختران از ارث محروم بودند.

اما خداوند با اهدای کوثر نبوت به رسول خدا این سنّت را شکست و فاطمه علیهاالسلام سنت شکن این آداب و رسوم غلط جاهلی شد. پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در طول 23 سال رسالت خود زحمات فراوانی کشید تا این فکر جاهلیت از سر مردم عربستان خارج شود. به چند نمونه از سخنان حضرت دراین باره توجه فرمایید.

پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید:

خَیْرُ اَوْلادِکُمْ الْبَناتُ؛(3) «بهترین فرزندان شما دختران شمایند.»

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم: کسی که از بازار هدیه ای بخرد و آن را برای خانواده خود ببرد، مانند کسی است که صدقاتی را برای افراد بی بضاعت و فقیر می برد. پس باید هنگام تقسیم هدیه، دختران را مقدم بدارد؛ چون هرکس دخترش را شاد کند مانند آن است که برده ای از فرزندان حضرت اسماعیل را خریده و در راه خدا آزاد کرده است.(4)

پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید:

از نشانه های سعادت و خوشبختی زن آن است که اولین فرزندش دختر باشد.(5)

هدایا را میان فرزندان به عدالت تقسیم کنید. اگر من می خواستم فضیلتی را در نظرم بگیرم دختران را مقدم می داشتم.(6)

امام صادق علیه السلام نیز می فرماید:

اَکثَرٌ الخَیرِ فی النساءِ؛(7) «بیشترین خیر و خوبی در وجود زنان است.»

حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام نیز درباره زن می فرماید:

المَرأَهَ رَیحانَهٌ؛ (8) «زن گل بهاری است.»

دختران خوبم، اکنون دانستید که در نظر اسلام و پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم و امامان معصوم علیهم السلام چقدر مقام و منزلت ممتاز و والایی دارید؟ قدر خود را بدانید؛ به دستورهای معصومان علیهم السلام گوش فرا دهید و به تبلیغات دروغین غربی ها و دشمنان اسلام که می گویند دین اسلام برای زن و دختر ارزشی قائل نشده، گوش ندهید. برای اطلاع بیشتر شما دختران خوب توصیه می کنم به کتاب گلبرگ خاطره، بحث مقام و منزلت زن از دیدگاه حضرت امام رحمه الله مراجعه نمایید.

به عنوان نمونه، ایشان در جایی می فرمایند:

مربی انسان ها زن است. سعادت و شقاوت کشور بسته به وجود زن است. زن با تربیت صحیح خودش انسان درست می کند؛ با تربیت صحیح خودش کشور را آباد می کند.(9)

اکنون همان طور که گل ها مظهر نشاط و طراوت اند، دختران نیز مظهر عاطفه و احساسات، و ظریف و آسیب پذیر بوده، هرلحظه در معرض آسیب های اجتماعی، اخلاقی، روحی و جسمی هستند. ازاین رو با توجه به لطافت روحی و جسمی باید از کارهای خشن و سخت به دور باشند. گل برای محفوظ ماندن از آسیب ها نیاز به حفظ و مراقبت دارد. دختران نیز برای محفوظ ماندن از آسیب ها و خطرها لازم است که با عفاف و حیا و حجاب، خود را از آسیب حفظ کنند.

منبع: کتاب فصل شکوفایی 2: درباره تکلیف دختران، تدوین مجید فیاضی، ص 23-30.

---

پی نوشت ها:

1. تکویر، 8 و 9.

2. نحل، 58.

3. میرزا حسین نوری، مستدرک الوسائل، ج2، ص695.

4. محمد بن حسن عاملی، وسائل الشیعه، ج15، ص227.

5. محمدباقر مجلسی، بحار الانوار، ج101، ص98.

6. نهج الفصاحه، ص365.

7. محمدبن ­حسن عاملی، وسائل الشیعه، ج14، ص11.

8. سید رضی، نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، نامه 31، بند 17، ص382.

9. صحیفه نور، ج6، ص185.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر