سفارش امام رضا علیه السلام به استفاده از عطر و بوی خوش

استفاده از عطر برای انسان در حال عبادت و در خانواده و جامعه امری لازم و تکلیفی انسانی و اخلاقی است.

سفارش امام رضا علیه السلام به استفاده از عطر و بوی خوش

امام رضا علیه ‌السلام فرمودند :لَا يَنْبَغِي لِلرَّجُلِ أَنْ يَدَعَ الطِّيبَ فِي كُلِّ يَوْمٍ فَإِنْ لَمْ يَقْدِرْ عَلَيْهِ فَيَوْمٌ وَ يَوْمٌ لَا فَإِنْ لَمْ يَقْدِرْ فَفِي كُلِّ جُمُعَةٍ وَ لَا يَدَعْ ذَلِك‏. «شایسته نیست که انسان هر روز عطر نزند. اگر هر روز نتوانست روز در میان، و اگر نتوانست در هر جمعه. و این (اندازه) را ترک نکند».(1)

استفاده از عطر برای انسان در حال عبادت و در خانواده و جامعه امری لازم و تکلیفی است انسانی و اخلاقی، که امام رضا (علیه‌السلام) بر آن تأکید فرموده است. اساس زندگی انسان بر انس، آمیزش و معاشرت نهاده شده است.

از چیزهایی که در تحکیم روابط اجتماعی و جذب و جلب مردم مؤثر می باشد. تمیزی، آراستگی ظاهری، بوی خوش و استفاده از عطریات است.

در خانواده نیز استفاده از عطر، به دو جهت اهمیت دارد: نخست: فراهم شدن زمینه ‌های خرسندی زنان و گرایش بیشتر آنان به پاکی و پاکدامنی است. و دیگر، احترام به روابط گروهی و احساس و عواطف انسانی است، که افراد خانواده نیز چون دیگر انسان ها باید از همنشینی با انسان لذت ببرند و شادمان گردند.

در عبادات نیز استفاده از بوی های خوش و انواع عطرها تاکید شده است. این نیز عللی دارد و مهمترین آن ها این است که انسان در عبادت و در پیشگاه خداوند متعال باید با بهترین حال و آراسته ‌ترین سیما باشد، و جامه‌ ی تمیز بر تن کند، و بدن او پاکیزه باشد، و عطر و بوی خوش به کار برد. دیگر این ‌که، ملائکه و قوای معنوی و مأموران الهی که به نماز و عبادت انسان متوجه ‌اند، از بوی های خوش تغذیه می‌ کنند. و این موجب جذب و توجه بیشتر آنان می ‌گردد، و از جهاتی در عمل مؤثر است.

آری کشاورز، کارگر، حتی معدن ‌چیانی که در اعماق زمین به استخراج سنگ آهن و ذغال سنگ و … مشغولند و کارگرانی که در کوره پز خانه‌ ها و … کار می کنند، همه و همه، چون تشکیل دهنده‌ ی جامعه ‌ی مؤمنانند، باید بتوانند دارای ظاهر آراسته باشند، و از بوی خوش و دیگر چیزها استفاده کنند، و به این گونه مسائل در زندگی دست یابند، و در خانه و خانواده ‌ی خود، اسباب رضایت و خرسندی همسر و فرزندان خود را فراهم آورند.

علی کفشگر فرزقی

منبع: امام رضا (ع) : زندگی و اقتصاد، محمد حکیمی، ص 28

------

پی نوشت:

1. عیون اخبار الرضا «علیه‌السلام»، ابن بابویه، ص 280 - 279 ؛ کافی محمدبن یعقوب کلینی، ص 510.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر