استفاده از عطر برای انسان در حال عبادت و در خانواده و جامعه امری لازم و تکلیفی انسانی و اخلاقی است.

سفارش امام رضا علیه السلام به استفاده از عطر و بوی خوش

سفارش امام رضا علیه السلام به استفاده از عطر و بوی خوش

امام رضا علیه ‌السلام فرمودند :لَا يَنْبَغِي لِلرَّجُلِ أَنْ يَدَعَ الطِّيبَ فِي كُلِّ يَوْمٍ فَإِنْ لَمْ يَقْدِرْ عَلَيْهِ فَيَوْمٌ وَ يَوْمٌ لَا فَإِنْ لَمْ يَقْدِرْ فَفِي كُلِّ جُمُعَةٍ وَ لَا يَدَعْ ذَلِك‏. «شایسته نیست که انسان هر روز عطر نزند. اگر هر روز نتوانست روز در میان، و اگر نتوانست در هر جمعه. و این (اندازه) را ترک نکند».(1)

استفاده از عطر برای انسان در حال عبادت و در خانواده و جامعه امری لازم و تکلیفی است انسانی و اخلاقی، که امام رضا (علیه‌السلام) بر آن تأکید فرموده است. اساس زندگی انسان بر انس، آمیزش و معاشرت نهاده شده است.

از چیزهایی که در تحکیم روابط اجتماعی و جذب و جلب مردم مؤثر می باشد. تمیزی، آراستگی ظاهری، بوی خوش و استفاده از عطریات است.

در خانواده نیز استفاده از عطر، به دو جهت اهمیت دارد: نخست: فراهم شدن زمینه ‌های خرسندی زنان و گرایش بیشتر آنان به پاکی و پاکدامنی است. و دیگر، احترام به روابط گروهی و احساس و عواطف انسانی است، که افراد خانواده نیز چون دیگر انسان ها باید از همنشینی با انسان لذت ببرند و شادمان گردند.

در عبادات نیز استفاده از بوی های خوش و انواع عطرها تاکید شده است. این نیز عللی دارد و مهمترین آن ها این است که انسان در عبادت و در پیشگاه خداوند متعال باید با بهترین حال و آراسته ‌ترین سیما باشد، و جامه‌ ی تمیز بر تن کند، و بدن او پاکیزه باشد، و عطر و بوی خوش به کار برد. دیگر این ‌که، ملائکه و قوای معنوی و مأموران الهی که به نماز و عبادت انسان متوجه ‌اند، از بوی های خوش تغذیه می‌ کنند. و این موجب جذب و توجه بیشتر آنان می ‌گردد، و از جهاتی در عمل مؤثر است.

آری کشاورز، کارگر، حتی معدن ‌چیانی که در اعماق زمین به استخراج سنگ آهن و ذغال سنگ و … مشغولند و کارگرانی که در کوره پز خانه‌ ها و … کار می کنند، همه و همه، چون تشکیل دهنده‌ ی جامعه ‌ی مؤمنانند، باید بتوانند دارای ظاهر آراسته باشند، و از بوی خوش و دیگر چیزها استفاده کنند، و به این گونه مسائل در زندگی دست یابند، و در خانه و خانواده ‌ی خود، اسباب رضایت و خرسندی همسر و فرزندان خود را فراهم آورند.

علی کفشگر فرزقی

منبع: امام رضا (ع) : زندگی و اقتصاد، محمد حکیمی، ص 28

------

پی نوشت:

1. عیون اخبار الرضا «علیه‌السلام»، ابن بابویه، ص 280 - 279 ؛ کافی محمدبن یعقوب کلینی، ص 510.


مطالب مرتبط