سفر به همه جای دنیا تنها با یک کلیک

شریعت اسلام مخالفتی با ابزارهای رسانه‌ ای نوین و امکانات انتقال سریع اطلاعات ندارد، هر چند مشروعیت بهره‌ مندی از این ابزارها از نگاه شریعت به معنای جواز مطلق این قبیل ابزارها و امکانات نیست

سفر به همه جای دنیا تنها با یک کلیک

پیش از هر چیز باید به این سؤال بپردازیم که آیا دین اصولاً ارتباطات اینترنتی را تأیید می کند یا خیر؟ شاید برخی گمان کنند که مشکل اصلی این ارتباطات رسانه‌ ای مانند ایمیل و چت و شبکه‌ های اجتماعی مانند فیس بوک و ... از نظر اسلام، عمومی، گسترده و همچنین نوین بودن این ابزار است که حد و مرزی نمی شناسد و در نتیجه قابل کنترل نبوده، همچنین اوضاع و احوال ساختارهای سنتی و رایج را بر هم زده است. در حالی که اصولاً داستان از این قرار نیست و دین، هیچ مشکلی با ابزار و امکانات جدید نداشته؛ بلکه با آن همراهی داشته و از آن استقبال می کند تا جایی که می توان گفت انبیای الهی در زمرة اولین بهره برداران از ابزارهای خاص رسانه ای بودند؛ مثلاً در زمانی که انسان ها مسئولیت انتقال پیام ها و اخبار را با هزار مشکل و مشقت بر عهده داشتند، حضرت سلیمان (علیه السلام) از هدهد به عنوان ابزار ویژه این کار بهره می برد.
پس دین و اسلام به طور عادی با این ابزار و امکانات مخالفتی ندارد، در عین حال باید توجه داشت که لازم است در نوع و کیفیت استفاده از این ابزار دقت و حساسیت به خرج داده شود؛ زیرا ممکن است در شرایط خاصی این ابزارها از منظر شرع با محدودیت های گوناگونی مواجه شوند.

شریعت اسلام مخالفتی با ابزارهای رسانه ای نوین و امکانات انتقال سریع اطلاعات ندارد، هرچند مشروعیت بهره مندی از این ابزارها از نگاه شریعت به معنای جواز مطلق این قبیل ابزارها و امکانات نیست و چه بسا برخی از این امکانات به دلیل برخی پیامدهای منفی و مفاسد احتمالی ممنوع باشند یا در کمّ و کیف استفاده از این ابزارها محدودیت هایی تعریف شده باشد که باید این امور را به دقت شناخت و بر اساس این قوانین عمل کرد.


محدوده های حلال و حرام در اینترنت
1. ورود ممنوع حتی شما دوست عزیز!
اولین سؤالی که در ورود به عرصة اینترنت مطرح می شود، مسئله امکان ورود به هر سایت و وبلاگی است و این که آیا این گشت وگذار آسان، از نگاه شرع آزاد است یا خیر؟ باید توجه داشت که از نظر فقهی وقتی فضایی- هر چند مجازی – وجود دارد که منعی برای ورود دیگران در آن ایجاد نشده، اصل اولیه حلال بودن ورود به این فضا است مگر آن که مانعی برای این حلّیت و جواز وجود داشته باشد و دلیلی شرعی بر حرمت آن ایجاد شود.
اگر فضایی اینترنتی جزو فضاهای شخصی محسوب شده که اجازة ورود به آن برای عموم داده نمی شود - مانند صفحة شخصی ایمیل افراد و ... نمی توان با استفاده از ترفند های نرم افزاری و سیستم های هک، وارد آن شد و از کمّ و کیف نامه نگاری یا ارتباطات دیگران مطلع شد، زیرا این کار در عمل تفاوت چندانی با ورود به خانة دیگران و سرک کشیدن در آن ندارد و مصداق تجسس ممنوع در اسلام محسوب می شود.

5a1283573bd22.jpg

همچنین اگر فضاهایی در اینترنت در حوزة فضاهای خصوصی مراکز حقوقی به حساب بیاید مانند مراکز اطلاعاتی و بانک اطلاعات و مشخصات کاربران و ... یا سیستم های کنترلی مراکز حساس نظامی و تحقیقاتی و ... باز نمی توان به صِرف غیر شخصی بودن این مراکز، به خود اجازة ورود به این سایت ها و یا بخش های فعال را داد؛ زیرا جدا از مسئلة تصرف در حریم دیگران، نفس هک کردن حریم اشخاص حقیقی یا حقوقی از نظر قوانین رایانه ای کشور مصوب سال 1388 جرم تلقی شده و از این جهت هم جایز نخواهد بود.[1]

1- 1. داغ ترین مطالب +18
دربارة سایت ها و وبلاگ هایی که ظاهراً ممنوعیتی از ورود به آنها وجود ندارد، بلکه گردانندگان آنها بسیار مشتاق جذب مخاطب بیشتر هستند نیز محدودیت های شرعی وجود دارد تا انسان خود را از ورود به هر پایگاه مجازی آزاد نبیند؛ در واقع از نگاه شرع نمی توان خود را در فضای بی در و پیکر سایبری رها دید و به وب گردی بی قاعده مشغول شد؛ بلکه ورود به برخی سایت ها و وبلاگ ها می تواند ممنوعیت شرعی داشته باشد، نمونة این موارد ممنوع، سایت هایی هستند که مشخصاً برای اهداف جنسی و عرضة محصولات مرتبط با این عرصه اعم از تصویر و فیلم و متن و... شکل گرفته اند که متأسفانه میزان این سایت ها هم کم نیست.
بدیهی است ورود به این سایت ها همان و گرفتار شدن به گناه همان، در نتیجه کسی که می داند در این مکان ها آلوده به گناه خواهد شد، برای جلوگیری از مقدمة گناه باید از وارد شدن به آنها نیز خودداری کند و برخی مراجع هم به طور مطلق ورود به این سایت ها را غیر مجاز دانسته اند.[2]
نمونة دیگر از این موارد، سایت های تبلیغاتی یا سایت های زرد هستند که همه چیز در آنها یافت می شود و هر چند به طور خاص سایت غیر اخلاقی محسوب نمی شوند؛ اما خبرهای آنان مشتمل بر تصاویر یا مطالب نامناسب است مثلاً به انتشار تصاویر خصوصی بازیگران یا دیگر هنرمندان داخل کشور اقدام می کنند که در مواردی این حرکت و مشاهده این تصاویر جایز نیست.
همچنین به نشر اخبار دروغ و یا انتشار خبرهای مخفی و خصوصی برخی اشخاص می پردازند که نشر و ترویج این موارد مصداق افشای اسرار یا تخریب شخصیت و آزار روحی برای فرد مسلمان که همة این عناوین، مصداق اعمال حرام است.

2-1. ضد نظام؛ ضد خدا!
مشکل جدی تر مربوط به سایت هایی است که در زمرة سایت های ضد انقلاب محسوب می شوند و هیچ ابایی از نشر دروغ و اکاذیب دربارة اشخاص حقیقی و حقوقی نظام و تخریب جایگاه و اهداف و آرمان های آنان ندارند و ده ها خبر دروغ و شایعه باطل را با اخبار و وقایع صحیح مخلوط می کنند و یا فیلم ها و پویانمائی ها و کلیپ های گوناگونی را برای تخریب مقدسات نظام جمهوری اسلامی در درون خود قرار می دهند.
طبق نظر برخی مراجع مشاهدة این گونه محصولات شرعاً جایز نیست[3] و نباید به بهانة آگاهی از حرف و حدیث های دشمن، در معرض هجمه های فرهنگی او قرار گفت و یا لااقل سیاهی لشکر او شد و آمار مخاطبان او را بالا برد.

بدتر و بسیار خطرناک تر از این، سایت ها و پایگاه هایی هستند که رسماً در مقام تخریب یا توهین نسبت به باورهای دینی افراد برمی آیند و هجمه های گسترده ای را علیه باورهای دینی مخاطبان به ویژه نسل جوان سامان دهی می کنند.


تجربه نشان داده که هر اندازه مطالب این پایگاه ها برای کارشناسان خبره و مطلع از منابع دینی و تاریخی و همچنین آشنا با فوت و فن شیوه های مغالطه و استدلال های فریبنده و غیرمنطقی بی ارزش و حتی مضحک است، برای مخاطبان عام و غیرکارشناس در حوزة مباحث دینی و منطقی می تواند مخرّب و بسیار تأثیرگذار باشد.
هر چند اسلام با آزادی اندیشه مخالفتی نداشته و شنیدن همة دیدگاه ها را در فضای مناسب و با حضور کارشناسان مربوط جایز و حتی مطلوب می داند، به جهت تأثیرات منفی و مخرب این هجمه های فرهنگی، مراجعه به این پایگاه ها چیزی شبیه خرید و مطالعة کتب ضاله است که به تصریح همة مراجع نادرست و غیرجایز محسوب می شود.

منبع: کتاب کلیک های حلال و حرام، رهنمای109، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی


----------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1]. قوانین رایانه‌ ای کشور.
ماده 1: هرکس به ‌طور غیر مجاز به داده‌ ها یا سامانه‌ های رایانه‌ ای یا مخابراتی که به وسیلة تدابیر امنیتی حفاظت شده، دسترسی یابد به حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی محکوم می‌ گردد.
ماده 12: هرکس به‌ طور غیرمجاز داده‌ های متعلق به دیگری را که در اختیار صاحب آن است برباید به جزای... محکوم می گردد.
[2].http://makarem.ir/Question.
[3]. آیت الله خامنه‌ ای؛ اجوبه الاستفتائات؛ سؤال 1206 و 1184.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر