سلامت مسافران هواپیمای آتش گرفته با توسل به امام رضا علیه السلام

روز یکشنبه پنجم اسفند ماه 1380 پس از انجام تمامی اقدامات فنی و بازدیدها، با پرواز شماره 320 توسط فروند هواپیمای ایلیوشن 76 و با 230 زائر از مشهد مقدس به سمت تهران پرواز کردیم. با آخرین نگاه ها، خیل سلام ها و ارادت ها از پشت پنجره های کوچک هواپیما، نثار گنبد طلایی امام رضا علیه السلام می شد...

سلامت مسافران هواپیمای آتش گرفته با توسل به امام رضا علیه السلام

مصاحبه خبرنگار روزنامه قدس با سرهنگ پاسدار خلبان غلام رضا قاسمی
روز یکشنبه پنجم اسفند ماه 1380 پس از انجام تمامی اقدامات فنی و بازدیدها، با پرواز شماره 320 توسط فروند هواپیمای ایلیوشن 76 و با 230 زائر از مشهد مقدس به سمت تهران پرواز کردیم. با آخرین نگاه ها، خیل سلام ها و ارادت ها از پشت پنجره های کوچک هواپیما، نثار گنبد طلایی امام رضا علیه السلام می شد.
حدود پنج دقیقه پس از پرواز، تمامی کنترل ها، از سوی کمک خلبان، مسئول برق و سایر گروه پروازی انجام و صحت تمامی سیستم ها تأیید شد. در حدود هشتاد کیلومتری فرودگاه در ارتفاع 24 هزار پایی که وظیفه ما، اعلام وضعیت به برج مراقبت بود، ناگهان وضعیت از سیستم خلبان خودکار خارج شد و هواپیما به سمت راست شروع به چرخش کرد.
سیستم کنترل اعلام کرد که موتور چهار را کنترل کنید. بلافاصله بعد از کنترل، مهندس پرواز اعلام کرد موتور چهار آتش گرفته است.
با آرامش کامل به گروه پرواز اعلام کردم، وظیفه خود را به دقت انجام دهند و به برج مراقبت و کابین مسافران اعلام کنند که به دلیل مشکل پیش آمده به فرودگاه مشهد باز می گردیم. حین تلاش مهندس پرواز برای خاموش کردن آتش، کمک خلبان اعلام کرد که آتش به بال راست هواپیما سرایت کرده است.
باز هم با آرامش از آنان خواستم، به دقت به وظیفه شان عمل کنند و تا حدی هم موفق شدند اما لحظاتی بعد کمک خلبان اعلام کرد که موتور چهار، با تغییر شکل همراه شده است که در آن لحظه ناگهان، هواپیما با صدایی مهیب و تکانی سخت به سمت راست به گردش درآمد و موتور از هواپیما جدا شده و به زمین افتاد.
اینجا دیگر همه مسافران، نهایت خطر را احساس کرده بودند، دست ها به تضرع و فریادها به التماس بلند بود، قلب ها به تپش افتاده بود و نگاه ها به ضامن آهو و پناه گاه بی پناهان بود. حد استغاثه مسافران به حضرت ثامن الحجج علیه السلام، به اندازه سختی لحظات بین مرگ و زندگی بود که در فضای مابین آسمان و زمین که از هیچ قدرت مادی کاری بر نمی آید، تنها امید همه ما بود و ما به پشتوانه این که زائران ایشان را به مقصد می رساندیم، توان کار و تفکر داشتیم.
با گذشت حدود 20 دقیقه، که به اندازه سال ها به طول انجامید به فضای مشهد نزدیک شده بودیم و فردی که در برج مراقبت با ما ارتباط برقرار کرده بود، اعلام کرد که شعله های آتش روی بال راست هواپیما مشاهده می شود. اما ایشان، عمداً سکوت می کرد شاید به دلیل وضعیت ما که نیازمند آرامش بودیم و شاید هم این که احساس می کرد هیچ کاری از هیچ کس بر نمی آید.
ناگهان اتفاق عجیبی افتاد، ما به توده ای از ابر و شرایطی کاملاً یخبندان، برخورد کردیم. به عنایت حضرت رضا علیه السلام این ابتکار در ذهنم نقش بست که به مهندس پرواز اعلام کنم، برخلاف همیشه از روشن کردن سیستم ضدیخ خودداری کند. این توده عظیم ابر و شرایط یخبندان که ما را در خود گرفت، بدون شک عنایت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بود و آتش را مهار کرد. همین که از آن خارج شدیم پرتوهای طلایی گنبد مطهر حضرت را مشاهده کردیم.
به فرودگاه رسیده بودیم، در آن لحظه به هیچ چیز نمی اندیشیدم و با تمام وجود به ایشان عرض کردم: ای عزیز، ای بزرگ مرد، اینها زائران شما هستند، به من کمک کنید تا آنها را سالم به زمین برسانم.
هرچند، پس از آن دوباره آتش اوج گرفته بود، اما با عنایت حضرت، هواپیمایی که حداکثر شش دقیقه در برابر آتش مقاومت می کند بیش از 20 دقیقه با کوهی از آتش و بنزین در کنار هم پرواز کرد، موتور دیگر آن منفجر شد، چرخ آن هنگام فرود ترکید و تعادل آن از بین رفت و 16دقیقة دیگر هم در روی زمین، در آتش سوخت اما باز هم در نهایت در میان بهت همه چشمان نظاره گر، و از لابلای همة دست های ملتمس به سمت آسمان و در میان آتش و دود و آتش نشان و آمبولانس و غیره و غیره، همه مسافران و کادر پرواز از آن سالم خارج شدند. جالب است که قبل از انقلاب، نمونه ای از همین هواپیما قبل از پرواز در روی زمین آتش گرفت و خلبان آمریکایی و همه 99 مسافر و کادر پروازی آن، زنده زنده در آتش سوختند.
اگر تمامی متخصصان صنعت هوانوردی هم این حادثه را بررسی کنند، نجات جان همه مسافران و کادر پروازی را جز عنایت امام رضا علیه السلام نخواهند یافت.


منبع: کتاب ذره و آفتاب، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر